Kā atjaunosim mežus nākotnē? Inovatīva stādīšanas ierīce darbībā 0
Ar ieskatu rītdienas meža apsaimniekošanā šī gada maijā AS “Latvijas valsts meži” (LVM) sadarbībā ar Latvijas Valsts mežzinātnes institūtu (LVMI) “Silava” un Ziemeļvalstu meža pētīšanas institūtu sadarbības organizāciju rīkoja starptautisku semināru “Meža atjaunošanas darbu mašinizācija”. Tajā varēja iepazīt meža atjaunošanas darbu praksi Lietuvā, Igaunijā, mašinizētās meža atjaunošanas pieredzi Somijā un līdz šim veiktajiem pētījumiem šajā jomā Latvijā. Klātienē bija skatāms somu dubultstobru un vienstobra stādīšanas ierīces “M-Planter” demonstrējums parauglaukumā, Olaines apkārtnē.
“Šāda veida informatīvie pasākumi ir lieliska iespēja iepazīstināt LVM potenciālos pakalpojumu sniedzējus Latvijā un citus nozares pārstāvjus ar pašreiz ģeogrāfiski tuvāko, progresīvāko un produktīvāko meža stādīšanas tehniku, kas ir pieejama,” skaidro LVM Mežkopības izpilddirektors Edmunds Linde.
Stādīšanas ierīces darbības princips ir vienkāršs: ekskavators ar speciālo stādāmo stobru izplēš augsnē pacilu, to apvērš un uz tās stāda stādu. Uz vienas stādīšanas galvas var izvietot 140 stādus, un to uzpildīšana aizņem vien 4-5 minūtes. Vidēji stundas laikā ar dubultstobru ierīci var iestādīt no 160 līdz 300 stādiem, atkarībā no atjaunojamās platības sarežģītības.
Inovatīvā stādīšanas ierīce apvieno “divi vienā” funkcionalitāti – ar to reizē var veikt augsnes sagatavošanu ar pacilu metodi un stādīšanas darbus. Nepieciešamības gadījumā stādāmo stobru var aprīkot ar papildfunkcijām stāda apstrādei, lai veiktu mēslošanu, laistīšanu vai apstrādi ar repelentiem.
Turklāt mašinizētos darbos maksimāli tiek izslēgts arī cilvēciskais faktors. Pašreiz meža stādīšanas darbos iesaistīts liels skaits cilvēku, kas prasa lielāku darbu uzraudzību. Savukārt stādīšanas ierīci uz ekskavatora vada viens operators, tādēļ stādi tiek iestādīti vienādi, pēc ievadītajiem parametriem, atbilstoši cirsmas tipam.
Meža stādīšanas mašinizācijas galvenā priekšrocība ir tās izmantošana slapjos meža tipos, kur nav iespējama atjaunošana ar tradicionālām metodēm – slapjās minerālaugsnēs un slapjās kūdras augsnēs, kur nepieciešamas pacilas un virsūdeņu novadīšana.
Edmunds Linde skaidro, ka šo tehniku gan nevar salīdzināt ar harvestera izmantošanu, kur viena tehnikas vienība aizvieto 40 kokgāzējus. Darba ražīgums ir mazāks, un specializācija ir uz problemātiskajām teritorijām, kā arī platībām, kur meža atjaunošanai paredzēts izmantot ietvarstādus (mašinizācija pagaidām nenodrošina stādīšanu ar cita veida stādiem). Arī Somijā mašinizētā stādīšana tiek veikta vien 3-4% (apt. 3,6 tūkst. ha) no kopējās atjaunojamās teritorijas, ko paveic ap 20 stādīšanas agregāti.