Foto: Viviana25178/SHUTTERSTOCK

Kā atbrīvoties no ērcēm vistu kūtī? Skaidro putnu audzētāja Katerina Kasatkina 0

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Vistām bija sarkanās ērcītes. Netiku vaļā. Nokāvu vistas. Vēlos nākamvasar ņemt jaunputnus, bet nezinu, kā dezinficēt kūti, jo ērces dzīvo ilgi. Aldis

“Ērces un citi parazīti sevišķi savairojušies pēdējos gados, jo nebija bargu ziemu, kad tās gāja bojā,” skaidro putnu kolekcionāre un audzētāja Katerina Kasatkina.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jārēķinās, ka vistām, tāpat kā mājdzīvniekiem, ir savi iekšējie un ārējie parazīti. Izplatītākie ārējie ir sarkanās spalvu ērcītes, spalvgrauži, vistu kašķis – uz kājām.

Vistām draud anēmija

Cilvēkiem šīs ērcītes nav bīstamas. Taču, ja invāzija sevišķi liela, tās var rāpot kā sarkans vai balts zirneklītis arī pa kopēja rokām, viņam paņemot vistu vai olu. Protams, tas nav patīkami. Taču šādu vistu gaļu var lietot droši, vienīgi anēmijas dēļ var būt mazāks svars, bālas aknas un citas pazīmes.

Taču vistām un sevišķi jauniem putniem šīs ērcītes tiešām var nodarīt lielu kaitējumu. Ērcītes ir asinssūcēji, un vistām rodas anēmija. Katerinai ir zināmi gadījumi, kad pat vienā naktī tiek iznīcināts viss cāļu perējums.

Asinis sūc naktīs

Ērcītes dzīvo telpas spraugās un uz vistām nāk tikai ganīties – mieloties ar vistu asinīm dodas naktīs.

Parazītu uzbrukumi vistām līdzinās īstām šausmu filmām. Lai to redzētu, vajag aiziet uz kūti tumsā, kad vistas jau nomierinājušās sēž laktā. Neieslēdzot telpas apgaismojumu, pieiet laktām un pēkšņi ieslēdz spilgtas gaismas kabatas lukturīti. Tad var redzēt, kā ērču bari līdzīgi kā skudras plūst no savām slēptuvēm uz vistu pusi. Gaismā šīs radības izbīstas un mūk atpakaļ uz slēpni, tādēļ labi var izsekot, tieši kur atrodas lielākā koncentrācija, un šīs spraugas apstrādā pamatīgāk.

Palīdz zāles un tīrība

Ērces ir bīstamas, taču vistas tāpēc nav jānokauj, bet var ārstēt. Ērcītes parasti oliņas uz vistām nedēj. Uz vistām jācīnās ar pieaugušajiem radījumiem.

Viens no populārākajiem paņēmieniem ir šāds – litrā eļļas iepilina neostomazāna ampulu, sagatavoto līdzekli pilina vistām uz miesas, lai eļļa to noklāj. Sevišķi rūpīgi apstrādā mugurkaula rajonu līdz pat astei. Tas gan ir laikietilpīgs darbs, ja vistu prāvāks pulciņš. Turklāt tas nepalīdzēs, ja situācija ielaista.

Reklāma
Reklāma

Efektīvāks ir līdzeklis Exzolt. Vienai vistai tas izmaksā aptuveni 50 centu. To viegli iebarot ar dzeramo ūdeni. Pēc tā lietošanas gaļai ierobežojumi ir divas dienas, bet olu lietošanai nav.

Par piemērotāko līdzekli un lietošanu vislabāk jautāt veterinārārstam vai specializētā aptiekā, jo medikamentu spektrs visu laiku atjaunojas.

Rīkojas kompleksi

Taču nekas nebūs līdzēts, ja cīņu neveiks kompleksi, vienlaikus iznīcinot ērču slēptuves.

Līdzīgi parazīti kā vistām ir arī savvaļas putniem, tādēļ aploku ir pareizi veidot tādu, lai tie nepiekļūtu pie vistām. Tas samazinās ne tikai parazītu draudus, bet arī iespēju inficēties ar slimībām. Telpā nedrīkst iekļūt grauzēji, jo arī tie pārnēsā nejaukās ērcītes, tāpēc reguāri jāizindē peles un žurkas (arī savairojušās sala trūkuma dēļ).

Aplokā noteikti jābūt kastēm ar sausu granti, pelniem. Peroties tajos, vistas pašas regulāri attīra spalvas, ādu.

Kūts apstrādei sevišķi iedarbīgs ir speciāls sprejs uz silikona bāzes, kas aizver visas spraugas dēļos, arī uz laktas, kur var slēpties ērcītes. To izsmidzina, kad telpa pamatīgi iztīrīta.

Vismaz reizi vai divas sezonā vistas vajag attārpot, gluži kā suņus un kaķus, lai tiktu galā ar iekšējiem parazītiem.

PADOMS

Foto: Adrian Banu/SHUTTERSTOCK

Parazītiem nepatiks smaržīgas dējamligzdas. Tāpēc tajās saliek lavandas, samtenes, krustnagliņas. Kad aromātu vairs nejūt, liek jaunu porciju.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.