Kā labāk atbrīvoties no dzimumzīmes 0
Ja radusies vēlme vai nepieciešamība noņemt dzimumzīmi, jo tā traucē kosmētiski vai arī pastāv bažas, ka veidojums varētu būt ļaundabīgs, reizēm ārsts piedāvās tikai vienu variantu. Taču citkārt pastāv alternatīva – veikt lāzera procedūru vai arī ķirurģisku operāciju ar skalpeli. Kā labāk? Konsultē Rīgas 1. slimnīcas dermatoveneroloģe Laila Atslēdziņa.
Lai arī parasti bažas vairāk izraisa no ādas paceltas, jau kopš bērnības esošas dzimumzīmes jeb, kā saka ārsti, nēvusi, biežāk bīstami ir plakani, brūni, sārti un melni veidojumi, kuri parādījušies nesen vai sākuši mainīties. Liela uzmanība jāpievērš izmaiņām. Ja dažādu zīmju uz ķermeņa ir ļoti daudz, pašam grūti tām sekot, tāpēc labāk doties uz apskati pie dermatologa.
Sadzīvot vai šķirties?
Gadās, ka nēvuss neizskatās aizdomīgs, taču, pārbaudot ar dermatoskopu – īpašu ierīci ar apgaismojumu, izrādās ļaundabīgs vai arī otrādi. Savukārt cits vizuāli izskatās neglīts, taču nav bīstams.
Dermatologs atkarībā no dzimumzīmes pārbaudē atklātā noteiks nākamās kontroles laiku – pēc divām nedēļām, trim, sešiem mēnešiem vai gada. Reizēm labāk veidojumu likvidēt uzreiz, lai pacientam nevajadzētu veikt biežas pārbaudes un dzīvot uztraukumā.
Ieteicams izņemt dzimumzīmes, kas atrodas vietā, kur tiek regulāri traumētas, piemēram, uz kakla, sievietēm zem krūštura lencītes, jostasvietas apvidū, galvas matainajā daļā. Bieža veidojuma traumēšana var rosināt ļaundabīgu šūnu veidošanos.
Otrs iemesls, kāpēc jālikvidē nēvuss, ir tajā sākušās nevēlamas izmaiņas. Tad vairs nav ko gaidīt diagnozi – no tā jāatbrīvojas, kamēr nav kļuvis ļaundabīgs.
Ar lāzeru vai skalpeli?
Likvidējot dzimumzīmi, atkarībā no tās veida, izvietojuma un dabas jāizvēlas katrā gadījumā piemērotākā metode. Tās izņem ķirurģiski vai ar lāzeru. Reizēm labdabīgu veidojumu likvidēšanai izmanto kriodestrukciju, izsaldējot ar šķidro slāpekli, taču šajā gadījumā nav iespējams tik labi kontrolēt iedarbības dziļumu, kā arī iegūt materiālu histoloģiskai izmeklēšanai. Dzimumzīmes likvidēšanai šo metodi labāk neizmantot.
Ar lāzeru izņem dzimumzīmes, par kurām ir pilnīgi droši zināms, ka tās nav ļaundabīgas, no kurām atbrīvojas estētisku vai traucējošu apsvērumu dēļ. Ne visas dzimumzīmes likvidē ar lāzeru.
Nēvusu noņemšanu, kas nav bīstami veselībai, labāk plānot rudenī, ziemā vai agrā pavasarī, jo jārēķinās, ka mēnesi pirms un pēc lāzera procedūras apstrādāto vietu nedrīkst pakļaut saules starojumam. Pretējā gadījumā tiek apdraudēts estētiskais ieguvums.
Potenciāli ļaundabīgas dzimumzīmes griež ar skalpeli un materiālu no tām nosūta uz analīzi. Ja ir aizdomas par ļaundabīgu veidojumu melanomu, operāciju veic onkoloģijas centrā stacionāra apstākļos vispārējā narkozē. Nereti griezienu izdara ar pāris centimetru lielu atkāpi no veidojuma – šajā gadījumā kosmētiskais aspekts atvirzās otrajā plānā.
Pēc likvidēšanas
Pēc dzimumzīmes izņemšanas ar lāzeru sākumā uz brūces pāris nedēļu saglabāsies krevelīte, to nedrīkst nokasīt vai noraut, jo zem tās veidojas rētaudi. Krevelīte nosedz brūci un neļauj tajā iekļūt infekcijai.
Kamēr tā nav nokritusi, nedrīkst mazgāties vannā, apmeklēt baseinu, pirti, jāatsakās no intensīvām sporta aktivitātēm. Reizēm krevelīte nokrīt jau pēc pāris dienām, taču tad jāļauj izveidoties jaunai krevelītei un atkal jāgaida, kamēr tā nokritīs. Sākot fiziskas aktivitātes agrāk, nekā pieļaujams, brūce var atvērties un tajā iekļūt infekcija.
Brūces dzīšanas laiks atkarīgs no dzimumzīmes izvietojuma un cilvēka individuālām īpatnībām. Sliktāk tās dzīst uz muguras, kustīgās un vairāk svīstošās ķermeņa vietās. Būs jālieto ārsta ieteiktie krēmi vai geli.
Tautā valda aplams uzskats, ka, aizskarot melanomu, var tikt veicināta tās izplatīšanās. Droši vien tas radies tāpēc, ka operāciju nereti veic novēloti, kad jau attīstījušās metastāzes.
SVARĪGI
Nereti grūtāk ievērot sārtus ādas līmeņa veidojumus, tomēr arī tie var būt ļaundabīgi. Pašam bieži ir grūti orientēties, tāpēc ieteicams reizi gadā ādas apskati uzticēt ārstam.
UZZIŅA
Dzimumzīmēm jāpievērš īpaša uzmanība, ja:
• kādam ģimenē bijusi melanoma;
• pamanīti jauni ādas veidojumi, kas strauji aug;
• dzimumzīmes maina krāsu, formu un izmēru;
• dzimumzīme ir iekaisusi, traumēta, zvīņojas un rada nepatīkamas sajūtas – niez vai sūrst.