Kā ārstē ādas slimību seborejas keratozi? 0
“Kur un kā ārstē seborejas keratozi? Vai ir zāles, kas palīdz? Cik ārstēšana izmaksā?” Ināra Krimuldas novadā
Veciem biežāk
Seborejas keratoze ir labdabīgi, dzimumzīmēm līdzīgi ādas veidojumi ar brūnu, raupju, bieži vien stipri piepaceltu virsmu un pāris milimetru vai pat vairāku centimetru diametrā. Tie veidojas lielākoties veciem cilvēkiem uz vēdera, muguras vai sejas, tādēļ reizēm tiek dēvēti par senilajām kārpām jeb senilo keratozi. Taču seborejas karetoze var parādīties arī ātrāk, un sākotnējās pazīmes var būt pat 20 – 25 gadu vecumā. Šajā laikā rodas maldīgs iespaids, ka veidojas jaunas dzimumzīmes, jo tās no seborejas keratozes veidojumiem reizēm patiešām ir grūti atšķirt.
“Veselības centra 4” Estētiskās dermatoloģijas klīnikas dermatovenerologs Raimonds Karls skaidro, ka reizēm dažādu iemeslu dēļ āda zaudē kontroli pār virsējās kārtas šūnu normālu pārragošanos un nolobīšanos, tāpēc tās sablīvējas un ievērojami sabiezē, veidojot kārpas un dzimumzīmes apvienojumam līdzīgu veidojumu – seborejas keratozi.
Ja pārragoto šūnu sakopojums savlaicīgi nenolobās, tas ar laiku var radīt nelielu pacēlumu – pat līdz vienam centimetram.
Lai gan šie veidojumi ir labdabīgi, tik un tā prasa uzmanību un izmeklēšanu, lai noteiktu, vai zem tiem neslēpjas kas ļaundabīgs. Ja sliktās ziņas neapstiprinās, speciāla ārstēšana nav nepieciešama. Seborejas keratozes gadījumā ne iekšķīgi, ne ārīgi lietojamas zāles nepalīdz. Speciāli līdzekļi, kas veicina atmirušo šūnu nolobīšanos, tikai mīkstina ādu, taču veidojums paliek, kur bijis.
Reizēm keratoze veidojas ķermeņa vietās, kas pakļautas berzei, tādēļ rada iekaisumu vai izraisa estētisku diskomfortu. Tad ir vairākas ambulatoras ārstēšanas iespējas dermatologa kabinetā.
Ārstēšanas metodes
Klasiska seborejas keratozes ārstēšanas metode ir ķirurģiska izoperēšana. Tā notiek vietējā anestēzijā. Veidojumu izgriež, un šai vietā paliek rēta. Savukārt maksa par procedūru ir atkarīga no cenrāža pacienta izraudzītajā ārstniecības iestādē, bet izmaksas ir mazākas, ja to veic ar ģimenes ārsta nosūtījumu.
Alternatīva metode ir krioterapija – piesaldēšana ar šķidro slāpekli. Procedūras laikā nav nepieciešama atsāpināšana, kaut gan pacients nedaudz jūt manipulācijas. Ādas veidojuma šūnas aukstuma ietekmē iet bojā un āda ar laiku tās atgrūž. Tādēļ seborejas keratoze pārvēršas krevelē, kas pāris nedēļu laikā nokrīt, un tās vietā vēl dažas nedēļas redzams rozā traipiņš. Var gadīties, ka pēc tam vēl kādu laiku var palikt gaišs traips, jo šķidrais slāpeklis mēdz nedaudz pabojāt arī pigmenta šūnas. Šīs terapijas izmaksas ir no dažiem līdz 15 – 20 latiem par katru veidojumu atkarībā no izmēra.
No seborejas keratozes var atbrīvoties, izmantojot arī lāzeru. Procedūras laikā pārragotās ādas šūnas… iztvaicē. Metodes priekšrocība ir precīzā veidojuma robežu noteikšanā – netiek ietekmētas veselās šūnas un ir krietni labāks kosmētiskais efekts nekā, piemēram, pēc piesaldēšanas.
Izmaksu ziņā gan metode ir dārgāka, jo nepieciešama anestēzija, arī lāzera izmantošana nav lēta. Viena veidojuma likvidēšana var izmaksāt vidēji 12 – 30 latus.
Retāk pielieto kiretāžu. Izmantojot anestēziju, procedūras laikā ādas veidojumu nokasa ar sterilu, speciālu asu karoti (kireti). Pēc kiretāžas šī vieta kādu laiku var nedaudz asiņot, tāpēc rētiņām nepieciešama speciāla kopšana. Procedūra izmaksā aptuveni 5 – 20 latus.
Metodes izvēle atkarīga no pacienta vispārējā veselības stāvokļa, piemēram, cukura diabēta pacientam piemērotākas mazāk invazīvas metodes. Ja ārstam nav iespējams precīzi identificēt ādas veidojumu, vislabāk lietot ķirurģisko metodi. Ja ir skaidri zināms, ka tā ir seborejas keratoze, metodes izvēle var būt arī pacienta ziņā.