Foto – Shutterstock

Apstrīdēšana 11

Civillikums paredz, ka katru testamentu, kas neatbilst kādam likuma noteikumam (piemēram, testamentu glabāšanā notāram nodevis nevis pats testators, bet cita persona), var apstrīdēt, bet to var darīt tikai tie, kas iecelti par mantiniekiem kādā citā pēdējās gribas rīkojumā vai kas testatora miršanas brīdī bijuši viņa tuvākie likumiskie mantinieki. Rīkojumus, kurus šīs personas nav apstrīdējušas vai kuriem piekritušas, vai kurus apstrīdēt nokavējušas, vai uz kuriem kaut kā citādi zaudējušas tiesības, attālākie radinieki vairs nevar apstrīdēt.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Lasīt citas ziņas

Ja ir iemesls apstrīdēt testamentu, pēc prasītāja lūguma tiesa var testamentā ieceltam mantiniekam, ja viņš mantojumu pieņem vai ir jau pieņēmis, uzlikt pienākumu dot pietiekamu nodrošinājumu par mantojuma pareizu pārvaldīšanu un varbūtēju izdošanu. Izvērtējot visus apstākļus, tiesa var nodibināt mantojuma aizgādnību. Ja testamentā ir ievērotas visas noteiktās ārējās formalitātes, tajā ieceltais mantinieks var prasīt, lai viņu nekavējoties ieved valdījumā līdz laikam, kamēr pretinieks nepierāda priekšroku savām tiesībām.

Spēkā neesošs

Civillikums paredz: testamentu atzīt par spēkā neesošu visā tā sastāvā vai atsevišķās daļās ieinteresētās personas var prasīt, ja:

CITI ŠOBRĪD LASA

1) mantojuma atstājējs nav bijis spējīgs testamentu sagatavot;

2) testamentu sagatavojot, nav ievērota noteiktā forma (piemēram, privāts testaments nav uzrakstīts pašrocīgi);

3) testamenta sagatavošana panākta ar spaidiem vai viltu vai testamenta atstājējs ir maldināts.

Ja kāds neatņemamās daļas tiesīgais testamentā palicis neievērots vai bez likumiska iemesla atraidīts no mantojuma, viņam ir tiesības prasīt, lai nodala viņa neatņemamo daļu, vai arī, ja viņam novēlēts mazāk par šo daļu, lai to papildina. Citādi gan testaments paliek spēkā.

Taču, ja likumiskais mantinieks, kam bijis iespējams testamentu apstrīdēt, reiz jau šo testamentu atzinis, vai nu noteikti to apstiprinot, vai klusējot, t.i., izpildot tā atsevišķas daļas vai arī nepiesakot savas prasības uzaicinājuma laikā, viņam šis testaments pilnīgi jāizpilda un nav vairs tiesību vēlāk to apstrīdēt.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.