Foto: Inita Šteinberga

Agri modušās lilijas. Kā pēc ziemas apkopt dārza skaistules? 0

Agri modušās arī lilijas, un tām vajadzīga apkopšana. Ir piemērots brīdis, lai tās mēslotu un pārstādītu, mudina liliju audzētāja Santa Meļķe no zemnieku saimniecības Zutiņi Krimuldā.

Reklāma
Reklāma

Dobē augošās mēslo

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Daudzām lilijām jau asni no zemes ārā, tāpēc ir pēdējais laiks, lai tās apravētu. To dara saudzīgi, lai nenolauztu trauslos asnus. Lilijām, kurām ir tendence vairoties ar mazajiem sīpoliņiem, kas veidojas pie kāta virs lielā sīpola, var mēģināt augsnes virspusē esošos jaunuļus izlasīt.

Ja atstās visus, liliju stādījums strauji sabiezināsies. Lilijām vajadzīgs papildmēslojums. Viens no populārākajiem ir pelni. Tos der apkaisīt augiem arī slimību profilakses nolūkos, lai mazinātu puvju iespējamību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Papildmēslojumā patlaban var dot universālo pavasara mēslojumu. To uzkaisa un tūlīt ierušina mitrajā augsnē. Salnās Santa savas lilijas nesedz. Taču, ja pēkšņi sola salu (ap –5 ºC), tām vajadzīgs piesegums (derēs spaiņi, podi vai agrotīkla namiņi).

Pāraugušās pārstāda

Foto: Inita Šteinberga

Lilijas būtu vēlams pārstādīt ik pēc trim, vēlākais – ik pēc pieciem gadiem. Jo ilgāk tās aug, jo spiedīgāki apstākļi ģimenē – liliju bērni sabiezina stādījumu tā, ka augam vairs nav spēka ziedēt.  Lilijas ir ļoti ēdelīgas un vairākos gados iztērējušas arī augsnē esošās barības vielas.

Tā notiek pat ar tām šķirnēm, kuras nav naskas uz vairošanos. Turklāt liliju stādījumā katru gadu krājas atmirušo augu daļu atliekas, kurās var attīstīties slimību ierosinātāji.

Foto: Inita Šteinberga

Ar dakšu atrok liliju stādījumus. Sāk rakt gabaliņu atstatus no augiem, lai neaplauztu asnus. Pēc vairāku gadu kopdzīves nereti paveras bēdu leja – sīpoli dzīvojuši cits citam uz galvas.

Izdala sīpolus pēc izmēriem un pārstāda jaunā vietā (triju sīpolu dziļumā). Koptā dārza augsnē nekādus papildu ielabojumus nevajag. Taču augi būs pateicīgi, ja dobi papildinās ar kompostu vai pamatīgi satrūdējušiem kūtsmēsliem.

PADOMS

Foto: Inita Šteinberga

Ko darīt, ja parstādot nolūzis asns? Šogad zieda vairs nebūs, taču sīpolu nevajag mest ārā. To iestāda dobē, kur tas saņemsies un ziedēs citugad. Līdzīgi ir ar lilijām, kuras apsalst salnās.

Ja tagad veikalā nopirktam liliju sīpolam ir izstiepies pavisam garš dzinums, to vēl nevajadzētu stādīt ārā, lai bālais snīpis nenosalst. Šādu sīpolu ieliek podā un noliek vēsā vietā pamazām norūdīties. Istabā turēt nevajag, jo siltumā tas izstīdzēs vēl straujāk.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.