Kā apkarot trūdodiņu kāpurus gurķos? 0
“Kā apkarot trūdodiņa kāpurus siltumnīcā, kur audzējam gurķus?” M. Ozoliņa Bauskas novadā
Lai gan trūdodiņš, ko dēvē arī par gurķu odiņu, pie mums vēl nav ļoti izplatīts un postošs kaitēklis, pēdējos gados tā radītie bojājumi izraisījuši satraukumu. Trūdodiņa pieaugušie īpatņi augiem un nenodara nekādu kaitējumu. Trūdodiņa mātīte mitrā augsnē sadēj olas (līdz pat 250 gabalu) un pēc dažām dienām izšķiļas 2 – 10 mm gari, puscaurspīdīgi kāpuri ar melnu galvu, bez kājām. Kāpuri izšķiļas augsnē vai barības substrātā, barojas ar organiskajām vielām un mikroorganismiem. Stipri savairojoties, tie sāk kaitēt arī augiem: izalo gurķu saknes un stublāja apakšējo daļu, tāpēc augi vīst un iznīkst.
Kāpuri var bojāt arī iesētās gurķu sēklas. Ja augsne vai substrāts nepārtraukti ir mitrs, tie savairojas masveidā, bet necieš augsnes izžūšanu – ārpus mitrā substrāta dažu minūšu laikā iet bojā.
Trūdodiņi attīstās un pārziemo trūdvielām bagātā augsnē, kūtsmēslos un ar augsni nonāk siltumnīcās un atklātā laukā. Siltumnīcās gadā attīstās četras piecas paaudzes. Pieauguši kukaiņi ir tumši pelēki, ar melnu, uz leju noliektu galvu, 2 – 5 mm garu ķermeni.
VAAD Augu aizsardzības departamenta Augu aizsardzības līdzekļu reģistrācijas daļas referente Anitra Prekele stāsta, ka pieaugušos īpatņus daļēji var izķert ar dzeltenajiem līmes vairogiem, ko izvieto horizontāli augsnes virskārtai. Līmes vairogi jāizliek visas sezonas laikā, jo ik pēc trim nedēļām izlido jauni pieauguši trūdodiņi. Kaitēkļa ierobežošanai dārzeņu stādījumos segtajās platībās ir reģistrēts entomits, kas satur plēsējērci (Hypoaspis aculeifer), uz kvadrātmetru izlaiž 200 – 500 ērču.
Bojātie, vīstošie augi no siltumnīcas vai dobēm ir jāizvāc un jāiznīcina. Gurķus ieteicams audzēt sterilā augsnē (substrātā), tos nedrīkst mēslot ar svaigiem kūtsmēsliem.