Kā apkarot alkoholisma sērgu? 0
Jāzeps Korsaks, narkologs Rēzeknē: “Kamēr būs pieprasījums, būs arī piedāvājums. Aizliegums nebūs efektīvs līdzeklis, lai apkarotu dzeršanas problēmu. Ieviešot valsts alkohola veikalu sistēmu, cilvēki pievērstos “točkām” un sāktu brūvēt paši. Paaugstināt vecumu, no kura būtu atļauts pirkt alkoholu, arī nebūtu efektīvi, jo zinu, ka, piemēram, bezpajumtnieki par noteiktu atlīdzību jauniešiem nopērk dzērienus.
Arī grādīgo dziru cenu paaugstināšana nelīdzēs – dzers lētos reibinātājus. Nauda jāiegulda preventīvos pasākumos – jaunatnes izglītošanā jau vismaz no 12 gadu vecuma. Tas nenestu tūlītēju rezultātu, tomēr ilgtermiņā būtu ļoti vērtīgi. Kad Rēzeknes bērniem rādījām filmu par alkohola atkarīgajiem un izdiskutējām šo jautājumu – daudzi atzina, ka līdz tam nebija aptvēruši, cik traģiska var būt šī problēma un arī nevainīgs aliņš vai sidriņš var novest pie atkarības. Arī vecāki bērniem potē ideju, ka iedzert var un tas nav nekas slikts. Traģēdija ir arī tā, ka krasi samazināts valsts atbalsts alkohola atkarīgajiem. Trīs līdz piecu dienu bezmaksas skalošana, lai izvestu alkoholiķus no tā saucamā plosta, ir būtiska.”
Dace Raituma, narkoloģe Straupes narkoloģiskajā slimnīcā: “Pirmā lieta, kas būtu jādara, lai kaut ko uzlabotu, – jāizglīto jaunieši. Pieredze rāda – jo bērni agrāk sāk dzert, jo ātrāk viņos veidojas atkarība. Ir jāmaina maldīgais priekšstats jauniešu vidū, ka iedzert ir stilīgi. Lai gan 90. gados strādājām ar 11 – 12 gadus veciem bērniem un tagad vidējais atkarīgo jauniešu vecums pieaudzis līdz 14 – 15 gadiem, tas tomēr ir pāragri.”
Romāns Galuza, narkologs Liepājas slimnīcā: “Alkohola tirdzniecība visos veikalos nekam neder. Latvijā līdzīgi kā Rietumos vajadzētu ieviest praksi, ka grādīgos dzērienus var nopirkt tikai specializētajos veikalos. Tas, ko es varētu ieteikt, – pilnībā no ražošanas izņemt stiprināto alu, jo tas ir lēts, stiprs un rada spēcīgu toksisku ietekmi uz organismu. Atbalstu arī ideju par vecuma ierobežojuma palielināšanu līdz 21 gadam.”
Jānis Strazdiņš, narkologs Rīgā: “Lai ierobežotu alkoholismu valstī, jābūt kompleksai pieejai. 25 gadus esot par galveno narkologu, izbaudīju dažādas alkohola ierobežošanas politikas un varu izteikt atzinību Gorbačovam, kurš 1985. gadā šajā jomā ieviesa trīs pakāpju sistēmu – profilaksi, ārstēšanu un aizliegumus. Profilakse izpaudās kā pretalkohola propaganda, izglītošana. Brīvprātīgai atkarīgo ārstēšanai bija pieejamas 2000 gultas vietas, bet 3000 vietu piespiedu ārstēšanai. Darbojās arī aizliegumi. Tomēr ar aizliegumiem vien neko nevar izdarīt – alkoholiķis tāpat atradīs iespēju, kā dabūt iedzert, ja viņam neviens nepalīdz – neārstē, neatbalsta. Sabiedrībā valda uzskats: ja cilvēks nevēlas atmest dzeršanu, viņš ir nolemts un viņam visas durvis tiek aizvērtas. Tomēr alkoholisms ir slimība un slimības ir jāārstē, mēs nedrīkstam neatbalstīt slimus cilvēkus. Valstī būtu jābūt arī atskurbtuvju sistēmai, kas šobrīd faktiski ir iznīcināta.”
Uzziņa * 2011. gadā Latvijā reģistrēts 1801 no alkohola atkarīgais, saindēšanās ar grādīgajiem un kaitējoši pārmērīga to lietošana konstatēta 549 gadījumos, liecina Slimību profilakses un kontroles centra dati. * Lai veicinātu alkoholisma apkarošanu, Veselības ministrija pašlaik izstrādā pasākumu plānu, kas paredz stingrākus alkohola izplatīšanas ierobežojumus. |