“Kāpurus var vienkārši pieveikt.” Kā apkaro kaitēkļus kalnu priedēm 0
“Ap šo laiku katru gadu ir priežu zāģlapseņu kāpuru savairošanās maksimums, un tie dārzā bojā kalnu priedes. Ja nenokavē īsto brīdi, kāpurus var vienkārši pieveikt,” skaidro dārzu ierīkotāja Maruta Kaminska no Valles.
Postītājus nobrauka
Priežu zāģlapseņu kāpuri lieliski maskējas – tie parasti ir koncentrējušies ap zaru un līdzinās zaļganām skujiņām. Bieži vien tos pamana tikai tad, kad dzinums jau kails. Par kāpuru klātbūtni liecina sīki zaļi izkārnījumi (līdzinās izkaisītam zaļajam sieram) zem priedes.
Vienkārša un ekoloģiska metode cīņā ar kaitēkļiem – uzvelk pabiezus gumijas cimdus un kāpurus nobrauka, tos saspiežot. Darbiņš nepatīkams, toties rezultāts labs. Noskalot ar ūdens strūklu nav vērts, jo kāpuri bojā neaiziet, bet iekūņojas zem auga un nākampavasar līdīs ārā ar jaunu sparu, turklāt daļa atrāpsies atpakaļ priedē, taču būs izkliedēti pa visu kociņu, tos nevarēs pamanīt un neitralizēt.
• Pret kāpuriem palīdz līdzeklis Bacilons – šķidrā veidā izsmidzina pa skujām, sauso ierušina zem krūma. Taču vajadzīga pacietība, jo līdzeklis iedarbojas pamazām.
• Bojāto zaru nevajag nogriezt, jo priede nav ābele, tā nedzen čupu jaunumu stumbra griezuma vietā.
Priedi piefrizē
Kaitēkļu darbošanās sakrīt ar laiku, kad jāapgriež kalnu priedes jaunie dzinumi, ja vēlas, lai tā būtu kompakta. Pēc tādas procedūras dzinumi sakuplos, un arī bojājumi būs mazāk redzami. Jaunajam dzinumam nogriež apmēram pusi. Ja ir tikai viens augs, dzinumus var nolauzt, jo tādā veidā netiks saīsināta augšējā skuja. Taču labi izskatās arī tad, ja augu apgriež ar rokas šķērēm vai dārza tehniku.
Papildus augam vajadzētu dot kādu šķidro mēslošanas līdzekli, piemēram, Kristalonu.
• Zāģlapsenes ķeras uz baltajiem līmes vairogiem, kurus dārzā pavasarī varētu izkārt jau profilaktiski.