Kā Anna no Smārdes tamborē praktiskus paklājiņus, izmantojot plastmasas maisiņus 7
Inita Šteinberga, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Ēdamvielas svētkos varēs pirkt un lietot. Tagad viss iepakots sevišķi pamatīgi un plastmasas maisiņi krāsies lēveņiem vien. Taču tīri žēl tādus projām mest, ja no tiem var tapt jaukas lietas. Piemēram, praktiski paklājiņi.
Rokdarbniecei Annai Veselei no Smārdes šādu paklājiņu tamborēšana ir ziemas darbiņš. Lauciniekiem tagad ir laiks skatīties televizoru, bet rokas tikmēr var strādāt. Vislabākie un izturīgākie paklājiņi top no maizes iepakojuma maisiņiem. To plēve ir elastīga un ilgmūžīga.
Šādu paklājiņu pārākums pār lupatdeķiem ir tajā, ka plēve nesamirkst, zem tiem viegli saslaucīt izbirušos gružus. Tas ir viegls un ērti izpurināms.
Šādi grīdceliņi ir lieliski piemēroti vannasistabai, pie mājas ieejas durvīm.
Arī pie kaķa tualetes kastes tāds kalpos labi. Kad paklājiņš kļuvis netīrs, to var mazgāt veļas mašīnā.
Formu katra rokdarbniece var izvēlēties. Annai vislabāk patīk apaļie deķīši. Apaļā paklājiņa tamborēšanu sāk no centra, gluži tāpat kā tamborējot ar dziju. Kad viena maisiņa lente beigusies, piesien otru.
Gatavais maisiņtamborējums veidojas diezgan negluds. Šo trūkumu novērš, gatavo izstrādājumu noklājot uz grīdas un paturot kādu laiciņu zem sloga (apkrauj ar veciem žurnāliem).
Grūtākais darbs ir maizes maisiņa sagriešana tamborēšanai paredzētajās lentēs. Jo lielāks kukulis, jo rokdarbiem labāks maisiņš. Lai plēves pavediens veidotos garš un vienmērīgi plats, ir svarīgi ievērot dažus knifus.
Teorētiski tas var šķist sarežģīti, taču, pamēģinot praktiski, tas nav nekas grūts. Maisiņi naudu nemaksā un var atļauties kļūdīties, kamēr īstā māka rokā.
Rīkojas šādi:
1. Maisiņu izklāj, izlīdzina gludu. Pārloka gareniski uz pusēm un vēlreiz uz pusēm. Izveidosies gara, tieva loksne.
2. Svarīgi, lai maisiņš būtu salocīts precīzi, citādi pavediens iznāks nevienmērīgi plats un tamborējums līdz ar to veidosies šķībs. Salocīto maisiņu sasprauž ar adatiņām, lai tas neizšļūkātu no vietas.
3. Kulīti platumā sadala vienādās četrās daļās (katru apmēram 3 cm platu). Vispirms iegriež vidū. Sāk griezt no maisiņa apakšas virzienā uz augšu. Taču līdz galam nesagriež, atstājot lentes platuma gabaliņu. Līdzīgi iegriež vēl divus griezienus vidējam abās pusēs, taču šoreiz griež no maisiņa augšpuses, arī atstājot nepārgrieztu gabaliņu līdz maliņai.
Rezultātā kulītei veidojas četras kārtainas sloksnītes, kuras turas kopā abos galos. Tās atdala, veidojot garu pavedienu. No katras malas vienu sloksnes daļu iegriež līdz galam – tie būs plēves diega sākuma un gala gabali. Satin lenti kamolā.
4. Kad materiāls sagatavots, ņem resnu tamboradatu un – aiziet. Ja tamboradata būs resnāka, darbs veiksies ātrāk, tamborējuma acis būs lielākas, taču gatavais darbs veidosies mazāk stingrs.
Publikācija sagatavota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu