Foto – Shutterstock

Vai tiešām bijusī sieva būs “kā akmens kaklā visu mūžu”? Par pienākumu dot līdzekļus 1

“Beidzot nolēmu šķirties no sievas. Viņa nevēlējās bērnus un vispār negribēja neko darīt, tikai tērēja manu naudu. Taču pēc konsultācijas ar pazīstamu juristu sieva paziņoja: ja izšķirsimies, man tik un tā viņa būs jāuztur. Vai tiešām šī sieviete man būs kā akmens kaklā visu mūžu? Kāpēc man viņa jāuztur? Man jau ir cita ģimene, kurā pēc četriem mēnešiem pasaulē nāks mazulītis. Tāpat negribu, lai šķirtā sieva paliek manā uzvārdā. Vai tas ir iespējams?” jautāja MAREKS MADONAS NOVADĀ.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Civillikuma 80. pants tik tiešām paredz, ka laulības šķiršanas gadījumā bijušais laulātais var prasīt līdzekļus no otra bijušā laulātā samērā ar viņa mantas stāvokli iepriekšējā labklājības līmeņa nodrošināšanai. Taču likumā ir noteikti arī gadījumi, kad pienākums dot līdzekļus iepriekšējā labklājības līmeņa nodrošināšanai bijušajam laulātajam atkrīt. Piemēram, līdzekļi nav jānodrošina, ja pēc laulības šķiršanas pagājis tikpat ilgs laiks, cik ilgusi šķirtā laulība; bijušais laulātais devies jaunā laulībā; viņa ienākumi nodrošina uzturu, vai arī bijušais laulātais izvairās iegūt līdzekļus uzturam ar savu darbu, dzīvojis izšķērdīgi vai netikumīgi.

Ja bijušajam laulātajam nav pietiekamu iztikas līdzekļu vai viņš kļuvis darbnespējīgs, viņam otrs nav jāuztur. Likumā ir minēti vēl citi svarīgi iemesli, kāpēc līdzekļi nav jānodrošina.

CITI ŠOBRĪD LASA

Par iemeslu, kāpēc jums nebūtu jāuztur bijusī sieva, varat norādīt to, ka viņa izvairās iegūt jebkādus ienākumus ar savu darbu, kā arī faktu, ka jums veidojas jauna ģimene, kurā gaidāma bērna piedzimšana. Jāatceras, ka pēc vispārējā principa bijušajam laulātajam ir pienākums pašam nodrošināt savu uzturu. Savukārt tiesības prasīt uzturu ir jāsaprot kā izņēmuma gadījums, kad bijušais laulātais objektīvu iemeslu dēļ nespēj sevi nodrošināt.

Tas, ka sieva nestrādā un nesaņem ienākumus, vēl nav iemesls, lai prasītu uztura līdzekļus, jo, iespējams, viņa vienkārši izvairās gūt ienākumus. Tāpēc ir pamatoti prasīt, lai viņa meklētu darbu, pirms dodas uz tiesu ar uztura līdzekļu prasību. Tomēr jāņem vērā, ka bijušajam laulātajam nav pienākuma sākt strādāt jebkurā izdevīgā darbā. Galvenais kritērijs – lai darbs būtu piemērots (atbilstu cilvēka vecumam, veselības stāvoklim, spējām, kā arī izglītības līmenim).

Cits jautājums – uzvārda maiņa. Saskaņā ar Civillikumu laulātais, kurš, stājoties laulībā, savu uzvārdu mainījis, ir tiesīgs arī pēc laulības šķiršanas saukties šajā uzvārdā, vai arī pēc viņa lūguma tiesa vai zvērināts notārs piešķir viņam pirmslaulības uzvārdu. Taču jāatceras, ka pēc otra laulātā lūguma tiesa, ja vien tas neaizskar bērna intereses, var liegt laulātajam, kurš veicinājis laulības iziršanu, saukties laulībā iegūtajā uzvārdā. Tātad, ja uzskatāt un varat pierādīt, ka sieva ir vainīga jūsu laulības iziršanā, varat lūgt aizliegt viņai paturēt jūsu uzvārdu.

KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.