Kā ājurvēda var palīdzēt bērniem 0
Konsultē ILONA ĀBELE-ŠRENKA, ģimenes ārste un ājurvēdas speciāliste
Pieci pamatelementi mūsos
Ājurvēda tulkojumā no sanskrita nozīmē “mācība par dzīvi”, Austrumos tā ir ierasta un tradicionāla, vairākus tūkstošus gadus veca vēdiska zinātne. Ārstu prakses “Aparmita plus” ģimenes ārste, ājurvēdas speciāliste Ilona Ābele-Šrenka atzīst, ka ārstēšanās ar ājurvēdas palīdzību ir lēna un prasa pacietību.
Lai izvēlētos piemērotos ārstniecības līdzekļus un uzturu, ājurvēdā cilvēku skata pēc konstitūcijas jeb došas. Ir trīs pamatkonstitūcijas – vata, pita un kapha – un desmit konstitūciju veidi jeb minēto pamatkonstitūciju kombinācijas. Ājurvēdas filozofija uzskata, ka visa pamatā ir pieci pamatelementi – ēteris, gaiss, uguns, ūdens un zeme, kuri ir gan mums apkārt – apkārtējā vidē, uzturā, gan mūsos pašos. Tas, kā šie elementi mūsos sakārtojas, veido došas. Ēteris un gaiss veido vatu, uguns ar ūdeni veido pitu, bet zeme un ūdens – kaphu. Došas ir atbildīgas par visām ķermeņa, prāta un apziņas bioloģiskajām un psiholoģiskajām funkcijām, darbojas gan kā ķermeņa galvenā sastāvdaļa, gan kā aizsargbarjera, lai cilvēks justos psiholoģiski līdzsvarots.
Ja došu līdzsvars tiek izjaukts, organisms acumirklī “ziņo” par to. Konstitūcijas tipu var noteikt jau tikko dzimušam bērniņam un tas dzīves laikā nemainās. “Ir dažādas metodes, kā to nosaka – pēc pulsa, pēc dažādām ārējām pazīmēm, piemēram, bērna uzvedības: vai viņš ir raudulīgs vai ne, vai guļ mierīgi vai ne, vai āda ātri izsūt vai arī nav problemātiska, vai mazulis ir apaļīgs vai slaids un vēl citām īpatnībām,” stāsta Ilona Ābele-Šrenka.
Bērni, kuriem dominē vatas tips, ir tramīgi, emocionāli, raudulīgi, slikti pieņemas svarā, nemierīgi guļ, ir sausu ādu. Pitas bērni prot pieprasīt, no viņiem neko nevar panākt pavēlot; viņiem raksturīgas kaites ir gastrīts, dažādi ādas izsitumi, jo āda ir jutīga – nevis sausa, bet iekaisusi. Viņi ir karstasinīgi un, ja izveidojies pitas disbalanss, var būt arī agresīvi. Viena no kaphas tipa mazuļu raksturīgām pazīmēm ir apaļīgums, viņiem biežāk ir iesnas, klepus, saaukstēšanās, daudz veidojas gļotas. Šādiem bērniem no uztura būtu jāizslēdz piena produkti. Ja viņi vēl ir zīdaiņa vecumā un zīž krūti, piens jāierobežo mātes uzturā. Kad zīdīšana pārtraukta, vecāku uzdevums ir ierobežot bērna ēdienkartē piena produktus. Vai visu mūžu? “Jā, būtu ieteicams. Var dzert kazas pienu. Protams, jāņem vērā gan bērna vecums, gan tas, cik izteiktas ir traucējošās pazīmes – varbūt ir kāds periods, kad piesardzīgi piena produktus var dot. Tad labāk izvēlēties, teiksim, sieru ar zaļumiem vai papriku – tā, lai ēdienā nebūtu tikai siers. Jogurtu lieto ar maigām piedevām.
Pēc šādām uztura korekcijām kaphas tipa bērnam retāk būs iesnas, ja tomēr saslims, sirgs īsāku laiku, jo nelietos produktu, kas veicina gļotu veidošanos. Efekts noteikti būs,” pārliecinājusies ājurvēdas konsultante. Viņa atgādina, ka arī senāk, kad tik populāri bija ārstēties ar karstu pienu un medu, to tomēr ieteica tikai sausa klepus gadījumā vai ārstēšanās sākumā. Kad sāka veidoties gļotas, pienu vairs nedzēra.