Jūtos neērti, jo krācu 0
Krākšana ir nepatīkama skaņa, kas rodas gaisam plūstot cauri sašaurinātai vietai elpceļos, kas var izveidoties jebkur, sākot no deguna līdz pat balsenei. Ja nomodā esot gaisa plūsma tiek kontrolēta un kompensēta, iemiegot muskulatūra atslābst, audi kļūst smagāki un gaiss, laužot sev ceļu, izraisa mīksto audu vibrāciju.
Otorinolaringoloģe Gunta Sumeraga stāsta, ka viens veids, kā elpceļos var izveidoties sašaurinājums ir mehānisks, proti, kad brīvai ieelpai un izelpai traucē šķība deguna starpsiena, polipi degunā, adenoīdi aizdegunē vai palielinātas mandeles kaklā.
Otrs iemesls ir funkcionāls, tas nozīmē, ka anatomiski ar degunu, aizdeguni, rīkli un balseni viss it kā ir kārtībā, bet, aizmiegot, vājie rīkles muskuļi nevar noturēt elpceļus atvērtus un tie saplok, visbiežāk mīksto aukslēju vai mēles saknes līmenī. Rīkles muskuļu tonuss notur elpceļus atvērtus arī miegā. Ar gadiem tas pavājinās, tādēļ veci cilvēki krāc biežāk, arī tādi, kas jaunībā nekad to nav darījuši.
Krākšanu veicina arī ļoti dziļš un salds miegs, miega zāles un alkohols. Ja ir liekais svars, rīkles un mēles saknes muskuļiem ir grūtāk turēt elpceļus atvērtus, tādēļ apalīši krāc biežāk. Nereti uz krākšanu var izprovocēt arī pārāk augsts pagalvis, neērta poza vai pārāk sauss gaiss. Visbīstamākā ir krākšana, kuras iemesls ir obstruktīva miega apnoja. Ar to slimojot, elpceļi miegā uz brīdi pilnībā aizveras, turklāt tas var notikt pat trīsdesmit reizes stundas laikā.
Tā kā krākšanas iemesli ir ļoti dažādi, nav arī brīnumlīdzekļa, kas palīdzētu visiem. Obstruktīva miega apnojas slimniekus no krākšanas un elpas trūkuma naktī var pasargāt speciāla maska, kas neļauj elpceļiem aizvērties, tiem, kam krākšanu provocē izliekta deguna starpsiena vai mandeles- operācija. Aptiekās nopērkami dažādi līdzekļi, kas palīdz turēt elpceļus vaļā miega laikā, piemēram, uz deguna uzlīmējamie plāksterīši, kas paplašina nāsis, aerosols, kuru pirms gulētiešanas uzsmidzināt uz aukslējām, lai tās kļūstu nedaudz stingrākas. Tie gan vairāk noder “svētdienas krācējiem”, piemēram, slimojot ar iesnām. ” Vispareizākais risinājums tomēr būtu doties pie ārsta, lai kopīgi meklētu iemeslus un risinājumu, jo krākšana ir ne tikai nepatīkama skaņa, kas traucē blakus gulētāju, bet var izrādīties nopietna veselības problēma,” iesaka ārste.