Jutīgi zobi… ATBILDES uz LA.LV lasītāju jautājumiem 0
Vēl tikai šodien, 25. janvārī, LA.LV ar uzdot jautājumu bērnu un pieaugušo zobārstei Līvai Mežinskai. Jautājumus var uzdot ŠEIT.
Ko darīt ar pamatīgām zobu sāpēm katru dienu pēc karsta ēdiena dzeršanas, ēšanas? Sāpēs nepāriet ilgāku laiku, diskomforts, grūti runāt u.t.t.
Jums noteikti ir iekaisis zoba nervs, ko sauc par pulpītu. Ilgāk nevajadzētu vilcināties un aiziet pie zobārsta. Būs nepieciešama šī zoba nervu kanālu ārstēšana jeb endodontija.
Ja zobs netiks ārstēts, iekaisums no zoba sakņu kanāla var pāriet uz zoba balsta aparātu periodontu un apkārtesošo kaulu, kura ārstēšana var būt stipri vien komplicēta.
Ārsts jums uztaisīs diagnostisko rentgenu, lai uzstādītu diagnozi un redzētu, vai zobs ir dzīvs vai nedzīvs. Tas nozīmē, vai sakņu kanālu ārstēšana būs pirmreizēja vai sekundāra.
Man ir ļoti jutīgas smaganas, tāpēc es nelaprāt gribu zobakmens noņemšanas procedūru. Vai ir kāda alternatīva, tas ir, ar kādiem dabas līdzekļiem to vērst par labu?
Vai Latvijā, ārstējot zobus, respektīvi, zobu plombējot, var cerēt uz garantijas laiku?
Jutīgas un asiņojošas smaganas var būt dēļ smaganu iekaisuma. Gingivītu jeb smaganu iekaisumu izraisa specifiski mikroorganismi, kas atrodas nenotīrītajā zobu aplikumā zobu un smaganu maliņās, kas pieguļ zobu kakliņiem. Lai to novērstu, vismaz vienreiz gadā ir jāapmeklē zobu higiēnists, lai zobakmeni un aplikumu notīrītu. Ja to nedarīsiet, varat lietot vislabākos mutes skalojamos līdzekļus un zobu pastas, bet rezultāta nebūs. Atceraties, ja zobakmens uz zobu virsmas uzkrājas jau dažu mēnešu laikā, tad pie higiēnista jāiet biežāk. Ja zobakmens noņemšanas laikā Jums ir sāpīgas smaganas, varat pajautāt, lai zobu higiēnists lieto lidokaīna spreju, kas padarīs procesu nesāpīgu. Jāatceras, lai cik cītīgi jūs zobus tīrītu un lietotu zobu diegu, kas būtu jādara vismaz vienu reizi dienā, vakaros, un lietotu mutes skalojamo līdzekli, zobakmens kaut minimāli veidosies vienmēr, un to bez speciālista paīdzības neizdosoies notīrīt.
Kad tas būtu izdarīts, protams, ir tautas līdzekļi, kas palīdz stiprināt imunitāti un arī mutes dobuma gļotādu veselību. Jā, tieši tā imunitātes stiprums atspogulojas arī mūsu mutes dobumā – kā organisms tiek galā ar iekaisuma procesiem. Šāds tautas līdzeklis būtu, piemēram, “SALVEO”, kura sastāvā ir 24 Latvijā augoši savvaļas augi, to zaļās lapas, ziedi, mizas un saknes.
Garantiju zobu ārstēšanai katrs ārsts sniedz savam pacientam individuāli. Izstāstot katra ārstētā un ārstējamā zoba prognozi, aprunājot to ar pacientu, pieņemot konkrēto lēmumu. Bet nepastāv tāds likums, kas noteiktu garantijas laiku. To katrs zobārsts un klīnika nosaka individuāli.
Pēc 6. zoba labošanas man starp 6. un 7. zobu ir uzradusies maza šķirbiņa, ko ar aci īsti nevar redzēt, taču tajā regulāri sasprūst ēdiens, un nemitīgā tīrīšana ar zobu diegu dara sāpes. Vai kaut ko šajā sakarā var labot?
Jā, protams, to var labot un tas pat obligāti jādara. Varētu būt, kad plombei ir izveidojusies pārkare jeb tā sauktā kontaktpunkta, kas veidojas starp zobiem, nepilnīga slēgšanās. Kad plombējamam materiālam nepieslēdzoties labi pie zobu audiem, veidojas „zem sevis ejoša vieta”, kur var sprūst barība, to ir grūti iztīrīt ar zobu diegu. Ja to nenovērš, ēdienam regulāri iesprūstot, var izveidoties smaganu kabata, kas var izraisīt lokālu iekaisumu smaganā. Tā var būt sāpīga un pat uztūkusi. Ir jāaiziet pie zobārsta un jāizskata, kāds ir plombes pārkares iemesls. Varbūt zobu defekts atradās ļoti tālu zem smaganas un ārstam ir bijis grūti izveidot kontaktpunktu. Iesaku novērst defektu pēc iespējas vairāk.
Citas dr. Līvas Mežinskas atbildes var lasīt šeit:
Par zobu ārstēšanu grūtniecei un bērniem
Kādi zobi latviešiem, kādi – itāļiem