Jūti sāpes vai smagumu kājās? Pārbaudi potītes brahiālo indeksu! 1
Ja tev ir mērīts asinsspiediens, tad spēj iedomāties, kā notiek potītes brahiālā indeksa izmeklējums – arī tā ir arteriālā asinsspiediena mērīšana roku un kāju potīšu rajonā. Iegūto rezultātu starpība ir tas skaitlis, kas parāda, vai kāju artērijās ir problēmas, – endokrinoloģe VCA poliklīnikā «Pļavnieki» DAILA GRIKMANE.
Vienkāršs un ātrs skrīnings
Pēc izskata potītes brahiālā indeksa aparāts atgādina parastu asinsspiediena mērītāju. Potītes brahiālā indeksa aprēķins ir visvienkāršākā metode, kas ļauj gūt priekšstatu par kāju lielo asinsvadu veselības stāvokli. Turklāt tā ir neinvazīva, nesāpīga un nekādi citādi neietekmē organismu. Ļoti vienkārša, ātri veicama metode, kas dod ieskatu, vai nepieciešams veikt kādus papildu izmeklējumus.
Potītes brahiālā indeksa izmeklējums uzskatāms par skrīninga metodi, kas pēc iegūtā rezultāta ļauj izvērtēt, vai nepieciešami papildu izmeklējumi, piemēram, doplerogrāfija, lai iegūtu pilnvērtīgu ainu par asinsvadu stāvokli. Ja pacients sūdzas par sāpēm kājā un nevaram saprast, vai pie vainas ir mugura vai kas cits, veic potītes brahiālā indeksa izmeklējumu un piecu minūšu laikā gūstam skaidrību, kurā virzienā skatīties – vai sāpju cēlonis ir asinsvadu problēmu dēļ, vai vainojama kāda muguras kaite vai kas cits.
Perifēro artēriju slimību jeb asinsrites cirkulācijas problēmas sašaurinātu aterosklerotisku asinsvadu dēļ, kā rezultātā ir traucēta apasiņošana vienā vai abās kājās, var rasties daudz dažādu iemeslu dēļ.
Galvenie riska faktori
- Vecums virs 45 gadiem
- Smēķēšana
- Augsts asinsspiediens
- Palielināts ķermeņa svars
- Cukura diabēts
- Spiedošas sāpes augšstilbos un apakšstilbos, kā arī paaugstināts holesterīna līmenis asinīs ar nosacījumu, ka ir vēl kāds no iepriekš minētajiem riska faktoriem.
Holesterīna nogulsnējumi asinsvadu sieniņās traucē normālai asinscirkulācijai, taču, ja cilvēks ir fiziski aktīvs, nesmēķē, viņam nav cukura diabēta, tad tikai paaugstināta holesterīna līmeņa dēļ, visticamāk, neradīsies perifēro artēriju problēmas.
Pēc atpūtas sāpes pāriet
Vai tas nozīmē, ka visiem, kuri sasnieguši 45 gadu vecumu, vajadzētu skrīninga nolūkā veikt potītes brahiālā indeksa mērījumu? Nē, mērījums jāveic, ja ir kāds no minētajiem riska faktoriem, īpaši cukura diabēts, un ir sūdzības par sāpēm vai smaguma sajūtu kājās.
Par perifēro asinsvadu slimību jeb kāju artērijas bojājumiem vispirms signalizē sāpes vienas vai abu kāju ikros vai smaguma sajūta fiziskas aktivitātes laikā. Ejot cilvēks piekūst, un, lai turpinātu ceļu, jāapsēžas, līdz sūdzības izzūd. To, cik nopietns ir asinsvadu bojājums, norāda attālums, ko cilvēks spēj noiet bez sāpēm ikros.
Protams, šādas sūdzības var izraisīt arī citas slimības, piemēram, mugurkaula spondiloze, bet tad sāpes ir pastāvīgas un atpūšoties nepāriet, savukārt perifēro asinsvadu bojājuma gadījumā cilvēkam pēc atpūtas sāpes mitējas.
Perifēro asinsvadu slimības gadījumā bez asins cirkulāciju uzlabojošiem medikamentiem galvenā ārstēšanas metode ir staigāšana. Nodarbinot kājas, tiek dots signāls, ka tām papildus nepieciešams skābeklis, un organisms cenšas kompensēt asinsvadu bojājumu, veidojot jaunus asinsvadus. Ja sāpes rodas staigājot, ir jāapsēžas, jāatpūšas un tad jāiet tālāk, nevis jāgriežas uz māju pusi un jāguļas dīvānā!
Zināšanai
Potītes brahiālā indeksa skaitli iegūst, kāju arteriālo spiedienu dalot ar augšdelmu arteriālo spiedienu. Ja iegūtais rezultāts ir no 9 līdz 1,3 – viss kārtībā, ja skaitlis ir tuvu 0,9, tas var liecināt par perifēro artēriju slimību kājās, savukārt vēl zemāks rezultāts ir signāls par iespējamu smagu arteriālo oklūziju kājās.
Citiem vārdiem sakot, izteiktas perifēro artēriju slimības gadījumā kājās asinsspiediens potītēs būs zemāks nekā rokās.
https://www.vca.lv/visi-pakalpojumi/diagnostika/pot-tes-brahiala-indeksa-noteiksana.html