Rita Našeniece: Klusais lēmums par tālāku Latvijas pārkrievošanu 357
No klusējošajiem medijiem beidzot ir izlauzusies informācija par migrantu noziegumiem Ķelnē. Tās ēnā ir palikusi cita noklusēšana – kolonistu plūsma, kas kopš 2010. gada no NVS valstīm un pirmkārt no Krievijas turpina ieplūst Latvijā ar lēto “investīciju” termiņuzturēšanās atļaujām. Pērn 17. decembrī valdības krišanas un tikumistu – antitikumistu mākslīgi uzpūsto cīņu paēnā otrajā lasījumā Saeimā klusi notika nozīmīgs balsojums. Tas attiecās uz tālāku Latvijas pārkrievošanu. Šajā balsojumā apvienojās “Saskaņas”, Zaļo un zemnieku savienības, “Vienotības”, LRA un “NSL” balsis, realizējot banku, nekustamo īpašumu lobiju un faktiski Krievijas slēptākās vēlmes.
Būtībā runa bija par šo pašu – dažu ekonomiski un politiski vāju – valstu piekopto termiņuzturēšanās atļauju tirgošanu par ekonomiskās klases, proti, nosacīti lētām nekustamā īpašuma “investīcijām” un īpaši lētām “biznesa investīcijām”.
Roberts Zīle (NA), Latvijas pārstāvis Eiropas Parlamentā, Latvijas narkotisko atkarību no termiņuzturēšanās atļaujām Krievijas pilsoņiem sarkastiski komentēja šādi: “Latviešu karma – būvēt mājiņas citiem, īrēt no “investoriem” dzīvokļus un, ja pietrūks, tad aizņemties no viņiem ar SMS palīdzību.” Daudzās blaknes, ko izraisa termiņuzturēšanās atļaujas par Eiropas praksē ļoti izdevīgajām cenām, ir krasi neveselīgas Latvijas valstij. Tās pierāda politiķu tautsaimniecisko nespēju un padevību partiju sponsoru lobijam. 80 procenti no šo termiņuzturēšanās atļauju pircējiem ir Krievijas pilsoņi. Krievijas TUA pieprasītāji tiek kreditēti Latvijas bankās gan dzīvokļu iegādei, gan “biznesu” uzsākšanai – diskriminējoša prakse, kas ir vērsta pret Latvijas iedzīvotājiem. Jaunie “biznesa investīciju” noteikumi paredz 50 000 līdz 100 000 eiro pamatkapitāla ieguldījumu. Patiesību sakot, it visus vārdus iepriekšējā teikumā varētu likt pēdiņās, ņemot vērā politiski krāpniecisko shēmu, kādā tiek apmierinātas nekustamo īpašumu un banku lobija intereses šajā jautājumā. Jaunie grozījumi paredz īpaši zemu slieksni lauku īpašumu iegādei. Atgādināšu, ka no tām valstīm, kas nekustamo īpašumu piedāvā kā investīciju uzturēšanās atļaujai, tikai Latvijā ir valsts finansēta izglītība krievu valodā un Rīgā – pārkrievots darba tirgus. Tas radījis komfortablu vidi iebraucošajiem kolonistiem, radot virtuālu Krievijas pagarinājumu līdz Baltijas jūrai. Tas nostiprina praksi dot darbu tikai krieviski runājošiem un rada masveida latviešu jauniešu diskrimināciju darba tirgū. Latviešu valodu tuvākajā “Rimi” dzirdu aizvien retāk. Pārdevējas mani uzrunā krieviski. Toties Nodarbinātības valsts aģentūrā Jēzusbaznīcas ielā beidzot jūtos kā Latvijā. Bezdarnieki ir latvieši, daudzi no viņiem jauni, kārtīgi ģērbti.
Internetā publicētajos darba piedāvājumos tiek pieprasīta krievu valoda. Tas attiecas uz darba vakancēm, kurām nav ne mazākas saistības ar, piemēram, biznesa partneriem Krievijā. Latvieši, jo īpaši jaunie, tiek izspiesti no darba tirgus. Palīdzību nav kur meklēt – tā saucāmās cilvēktiesību organizācijas un valsts savu aizsardzību nodrošina selektīvām grupām, ignorējot Cilvēktiesību deklarāciju un Satversmē noteikto regulējumu. Uzturēšanās atļaujas jau šobrīd ir izkropļojušas īres un nekustamā īpašuma tirgu.
Lēto jauna veida “investīciju” grozījumi bija iemīcīti draudzīgā rasolā ar grozījumiem, kas paredz sen vajadzīgās drošības dienestu lielākas kontroles un atļauju anulēšanas iespējas. Tas ir pozitīvi vērtējams fakts. Taču šajā gadījumā tas drīzāk kalpo kā dūmu aizsegs. Tas nenovērsīs termiņuzturēšanās atļauju izmantošanu migrantu koloniju veidošanai. Rīgas un Jūrmalas pārkrievošana notiek strauji. Etniski anklāvi, proti, vienas etniskās grupas koncentrēti apdzīvota teritorija, ir valsts drošībai bīstama parādība. Nacionālā apvienība bija spērusi savu obligāto soli un uz pirmo lasījumu iesniegusi priekšlikumu par uzturēšanās atļauju aizliegšanu Krievijas pilsoņiem, uz ko atbildīgās komisijas vadītājs Ainars Latkovskis (“Vienotība”) atbildēja, ka vienai valstij šādu aizliegumu izdarīt nevar. Obligātais formālais balets bija izpildīts.
2010. gadā termiņuzturēšanās atļaujas nekustamo īpašumu pircējiem publikai tika iesmērētas, pamatojot ar ekonomisko krīzi. Ekonomiskā krīze ir beigusies, Latvijas drāma turpinās. Tie, kas vēlas dzīvot Latvijā, kur runā latviski, un tie, kuri vēlas, lai viņu bērniem šeit būtu nākotne, ir piekrāpti. Rupji piekrāpti. Jau kuro reizi.