Foto: Artcookstudio/Shutterstock

Jūrmalas oļi kā mulča dārzā: neērti kopšanā, taču skaisti 0

Vēlos dārzā stādīt dekoratīvos krūmus. Domāju par to, kādu mulčas segumu likt. Man patiktu jūrmalas oļi. Vai tie derēs? ANNA RĪGĀ

Reklāma
Reklāma

Oļi – neērti kopšanā

Kokteilis
“Esmu mazliet šokā” – Jāņa Timmas draugs publicē saraksti, kas, viņaprāt, apstiprina faktu, ka viņam kāds “palīdzējis” aiziet no dzīves
Kokteilis
Astroloģe nosauc zodiaka zīmi, kurai februārī gaidāmi žilbinoši panākumi. Citai zodiaka zīmei īpaši neveiksies
Kokteilis
“Viņa lūdza izgriezt tās ainas…” Meliem īsas kājas! Klajā nācis vēl viens Annas Sedokovas rūpīgi glabātais noslēpums
Lasīt citas ziņas

Pēc ainavu arhitektes, SIA “Evergreen” valdes locekles Loretas Ereles domām, jūras oļi nav piemērots segmateriāls dekoratīvajiem kokaugiem apdobēs. Apaļie, gludie akmentiņi tradicionāli asociējas ar ūdeni. Arī no kopšanas viedokļa tie neder kā mulčas materiāls kokiem, jo oļus nav viegli uzturēt tīrus, – birstošās koku lapas regulāri jānoslauka ar slotu vai jāsavāc ar lapu pūtēju. Turklāt jo sīkākus akmentiņus (mazākus par 5 cm diametrā) ieklāj apdobē, jo ātrāk tie tiek aizslaucīti prom kopā ar lapām.

Plānojot dārzus, oļus visbiežāk izmanto mākslīgi veidotu dīķīšu krastu noformēšanai, kā arī japāņu dārzos, lai imitētu ūdens straumes vai sausās ūdens gultnes. Vēl oļi skaisti izskatās kombinācijās ar dekoratīvām graud­zālēm un lieliem akmeņiem. Augu grupās parasti izmanto vidēja lieluma oļus (8–15 cm diametrā), apakšā ieklājot ģeotekstilu, lai oļu slānis nesajauktos ar augsni, akmentiņi ilgāk saglabātos tīri un starp tiem neaugtu zāle.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kokaugiem ir piemērota dabiskā zemsedze, piemēram, priežu mizu mulča (vidējā frakcija), ko liek 5–10 cm biezā kārtā. Segums katru gadu pavasarī nedaudz jāatjauno.

Laukakmeņi sader ar kokiem

Ja saimnieki dārza veidošanai paredz izmantot akmeņus, labāk izvēlēties lielus dekoratīvus laukakmeņus. Tie labi izskatās kokaugu grupās, pie ūdens kaskādēm, strūklakām vai kā atsevišķi stāvoši skulpturāli dizaina objekti.

Akmens augsnē jāiedziļina, lai tas stabili stāvētu un izskatītos kā dabiski iederīgs konkrētajā vietā. Izvēloties akmeni, jānovērtē tā lielums – ja, uz to paskatoties, šķiet, ka ir pietiekami liels, noteikti jāpierēķina vēl trešdaļa klāt, jo, nostiprinot paliekošā vietā, tas nedaudz iedziļinās zemes virskārtā un akmens redzamā daļa samazinās.

UZZIŅA

Dabas aizsardzības pārvalde atgādina – normatīvajos aktos nav paredzēts aizliegums lasīt jūras krastā oļus, tomēr nevajadzētu to darīt lielos daudzumos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.