Einārs Plūksna
Einārs Plūksna
Foto – Gunārs Kušķis

Jūrmalas mākslinieki atskaitās 0

Līdz 10. janvārim Jūrmalas mākslas un vēstures muzejā aplūkojama šīs pilsētas mākslinieku 2015. gadā pabeigto darbu izstāde. Izstādē piedalās ne tikai Jūrmalā dzīvojošie, bet arī tie, kuri dažādu iemeslu dēļ sevi uzskata par jūrmalniekiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Izstāde ir plaša, tajā redzami tuvu simtam dažādu raksturu un dažādās tehnikās un izpildīšanas veidos radīti darbi, gandrīz visi tapuši 2015. gadā. Izstādē piedalās dažāda vecuma mākslinieki, kuri mākslas gudrības apguvuši dažādās mācību iestādēs un dažādos laikos. Žēl, ka vecākā paaudze, ja neskaita Jāni Osi un Pēteri Postažu, pārstāvēta maz. Pārsvarā izstādes dalībnieki ir vidējās un jaunākās paaudzes mākslinieki, kuri nāk ar jaunām idejām, jauniem gleznieciskiem risinājumiem, krāsu kombinācijām. Tāpēc izstādē ir arī darbi, kuri izpildīti autortehnikā. Minētais autors ir pirmatklājējs, gaidot, vai skatītājs šādu izpildījumu pieņems vai noraidīs.

Izstādē lielāko tiesu mākslinieki sevi pārstāvējuši ar ainavām dažādos gadalaikos un ar dažādu noskaņu, tikai žēl, ka ziemas ir pamaz. Interesanta un pārsteidzoša ir jūrmalnieka, gruzīnu tautības mākslinieka Nugzara Paksadzes uzgleznotā ainava “Latgale”. Mākslinieks spējis iejusties mūsu vidē. Maz mākslinieku devuši portretus. Tos radīt, protams, ir grūtāk nekā ainavas. Žēl, ka izstādē nepiedalās Jūrmalā kādreiz dzīvojošais portretu lielmeistars Uldis Zemzars. Arī ziedi nav jūrmalnieku redzeslokā, ja neskaita redzamos “Ceriņus”, “Īrisus”, tad sevišķi vērā ņemamu ziedu gleznojumu nav. Lai gan Jūrmala nevar sūdzēties par ūdens trūkumu, arī akvarelis nav sevišķi cieņā pretstatā eļļai un jauktām tehnikām. No grafikas darbiem gribu izcelt lielformāta zīmuļa tehnikā zīmēto “Katrīnas” portretu, tā autors Dzintars Adienis. Kā vienmēr priecē Imanta Ozoliņa darbi, kas izceļas ar labi pārdomātu kompozīciju un perfekto izpildījumu, no kā var mācīties jaunie mākslinieki. Izstādē savu ieguldījumu devuši arī tēlnieki, to gan nav sevišķi daudz. Ir tikai viens mākslinieks, kas piedalās ar divām apaļskulptūrām, kuras var saukt par īstiem tēlniecības darbiem. Mazās tēlniecības nozarē kā vienmēr Jūrmalas māksliniekus pārstāv medaļu mākslas vecmeistars Jānis Strupulis, arī Andris Bērziņš. Negribētos ticēt, ka starp jūrmalniekiem nevarētu atrasties šo mazo tēlniecības formu jaunākās paaudzes meistari. Arī nerūsējošā tērauda darbu meistars Ģirts Burvis izstādes apmeklētājus pārsteidz ar vēl neredzētiem darbiem. Izstādē redzami vairāki darbi, kas izpildīti retāk sastopamās tehnikās, kā viens no tiem papīra lējumā “Nojausma”, un varbūt šī tehnika pašķirs jaunu lappusi darbu izpildes manierē. Lietišķā māksla pārstāvēta pieticīgi – ir nedaudz mālā veidoti darbi, apgleznoti šķīvji, ādas izstrādājumi, stikla kausējumi. Interesantākais starp lietišķās mākslas darbiem šķiet gobelēns “Un upe man pačukstēja”, šīs darbs liecina, ka gobelēns nav aizmirsts un vēl ir cieņā. Interesants risinājums, kas mūsu lietišķajā mākslā ir maz izplatīts, ir apgleznoti spilveni.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā jau katra jūrmalnieku izstāde arī šī nav palikusi bez fotomākslinieku līdzdalības. Vadošajai Jūrmalas fotomāksliniecei, kura apveltīta ar milzīgu enerģiju un jauniem argumentiem fotomākslā, Intai Inai Liniņai-Ozoliņai pievienojušies perspektīvi fotomeistari – Ojārs Martinsons, Andris Sīmanis u. c. Jūrmala fotomāksliniekiem ir iedvesmas objekts jebkurā gadalaikā, jāmāk tikai izmantot šīs iespējas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.