– Jaunajās Jūrmalas ēkās gandrīz visur izlikti dzīvokļi pārdošanā. Iznāk, ka jums vajadzētu būt lielam termiņuzturēšanās atļauju izsniegšanas piekritējam… 4
– Es vairāk būtu piekritējs tam, ka Jūrmalā, kas jau tagad ir vienīgā pilsēta ar pozitīvu iedzīvotāju pieauguma bilanci, turpmāk šis skaits vēl palielinātos iekšējās migrācijas rezultātā. Proti, lai Latvijas cilvēki varētu atļauties sev otro mājvietu, vasaras dzīvokli vai apmesties pavisam uz dzīvi Jūrmalā. Taču daudzi īpašumi nav lēti, sākot ar 3000 eiro par platības kvadrātmetru un uz augšu. Tā ir liela nauda. Domāju, ka 2015. gadā uzturēšanās atļauju pieprasītāju un saņēmēju skaits būs samazinājies septiņkārt. Pērn Jūrmalā bija 450 iebraucēji, šogad līdz augustam – 47. Kādu mēs redzam šo cilvēku, kurš pērk dzīvokli Jūrmalā un saņem TUA? Tas ir garantētais, situētais ilgtermiņa tūrists. Reti kurš te dzīvo cauru gadu. Pārsvarā ierodas uz pāris mēnešiem un atstāj prāvu naudas summu. Viņi neietekmē mūsu demogrāfisko bilanci, nacionālo sastāvu vai tamlīdzīgi. Turklāt kūrortos tā ir izplatīta prakse – pārdot cilvēkam īpašumu, izīrēt apartamentus uz ilgāku laiku. Jūrmalā šis TUA saņēmējs lielākoties ir vidēji turīgs Krievijas pilsonis, vīrietis vecumā virs 40 gadiem ar ģimeni un vairāku svešvalodu zināšanām. Kas attiecas uz pilsētas ieguvumu, nerezidenti maksā pilnu nekustamā īpašuma nodokļa likmi 1,5%, kamēr Jūrmalā deklarētie iedzīvotāji visi kā viens saņem 70% zemes nodokļa atlaidi.
– Jūrmala bagāta pilsēta – vai var teikt, ka varat atļauties vairāk nekā citi?
– Te ir runa, kā saliekam prioritātes. Mēs dodam nodokļa atlaides, brīvpusdienas visiem bērniem no bērnudārza līdz pat 12. klasei, bezmaksas transportu skolēniem un senioriem. Vidēji ģimene ar diviem bērniem mēnesī ietaupa 194 eiro. Tas, protams, pašvaldībai izmaksā lielu naudu. Vienlaikus Jūrmala ievēro solidaritātes principu – mēs dalāmies un maksājam pašvaldību izlīdzināšanas fondā ap 10 miljoniem eiro. Tie ir 12% no mūsu budžeta ieņēmumiem. Ja šī nauda paliktu Jūrmalai, rocība ievērojami celtos, bet saprotam arī citu Latvijas teritoriju vajadzības. Bet pie šī lūdzu liksim punktu, jo procentuāli izlīdzināšanas fondā iemaksājam pat vairāk nekā Rīga.