Trūkst spēcīgu valstsvīru. Saruna ar deputātu un juristu Ringoldu Balodi 10
“Latvijas Avīzē” viesojās Saeimas deputāts, tiesību zinātņu doktors RINGOLDS BALODIS (bezpartijisks “No sirds Latvijai” frakcijas biedrs). Pirmoreiz ievēlēts, profesors Balodis iekļāvies parlamentārajā darbā. Kolēģi uzticējuši viņam vadīt Zolitūdes traģēdijas izmeklēšanas komisiju, viņš ir arī Nacionālās drošības komisijas sekretārs.
– Esat izcēlies Saeimā, un kā gan ne, ja sācis darbu pilnīgi sagatavots būt par deputātu. Jurists, universitātes mācībspēks, vadījis valsts iestādes, tajā skaitā Uzņēmumu reģistru, nedaudz strādājis pašvaldībā – tās ir pietiekamas kvalifikācijas. Kā pats vērtējat pirmo darba pusgadu?
R. Balodis: – Saeimā ir sava darba specifika. Jebkuru darbu, vienalga vai traktorista vai deputāta, var apgūt strādājot. Minējāt manas kvalifikācijas. Tas tiesa, ka Saeimas darbu esmu pētījis jau daudzus gadus akadēmiskajā darbībā. Universitātē mans lauciņš ir konstitucionālās tiesības un ārvalstu konstitucionālās tiesības. Prezidents, parlaments, izpildvara tiek analizēti šo studiju ietvaros. Īpašs mans pētījumu objekts ir mūsu nacionālais mantojums un lepnums Satversme. Runājot par Valsts prezidenta institūtu, varu atzīmēt, ka jau no 2003. gada rosināju palielināt Valsts prezidenta pilnvaras. Sākot darbu Saeimā, man nevajadzēja mainīt uzskatus par tautas vēlētu prezidentu un atbildīgu izpildvaru, kas strādā tautas interesēs. Diemžēl daudziem, kas grib iet politikā, bieži vien jāpiemērojas partijas kursam, kas balstās “reālpolitikā”.
– Kāds juristam ir iespaids par Saeimas līmeni, kvalitāti?
– Skeptisks. Bieži ir pietrūcis profesionālisma un kompetences. Arī nacionālās pašapziņas un vēlmes skatīt lietas ilgtermiņa perspektīvā. Būtisks trūkums ir Saeimā apzināti vai neapzināti iztrūkstošais neatkarīgs analītisks dienests. Eiropas Savienībā tas ir gandrīz visās valstīs. Mūsu deputātiem jāiztiek ar to, ko tie palasās “Delfos”. Salīdzinājumā – ASV Kongresā ir pārsimt analītiķu, katra kongresmeņa rīcībā ir ap 20 palīgiem. Domāju, ka vērts paskatīties uz Lietuvu un Igauniju un izveidot dienestu ar kādiem 10 darbiniekiem, kas varētu sniegt atzinumus par valsts pārvaldes reformām, lobisma reģistru, būvniecības kontroli u. tml. Mēs savukārt 100% paļaujamies uz valdības sniegto informāciju, taču tā ir ierēdniecības gatavota, kamdēļ bieži vien subjektīva. Likumus pieņemot, ir nepieciešama analīze un ekspertīze, tikai tad var prasīt kvalitāti.