Foto – Shutterstock

Juris Svaža: Miegainība – pāragras nāves risks 0

Latvijas Miega apnojas speciālistu asociācija (LMASA) pievienojas Ceļu satiksmes drošības direkcijas rīkotajai kampaņai pret nogurumu pie auto stūres “Apstājies, pirms atslēdzies!” un atzinīgi vērtē uzsākto sabiedrības informēšanu. Atsaucoties uz publiski izskanējušo aicinājumu izglītot sabiedrību par noguruma cēloņiem un riskiem, LMASA vērš uzmanību, ka nogurums var būt arī nopietnas slimības – obstruktīvās miega apnojas (OMA) – simptoms!

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

OMA ir elpošanas traucējumi miegā. Miega apnojas smagām formām ir samērā uzkrītoša simptomātika un pazīmes, kas līdzcilvēkiem ļauj tās viegli pamanīt, lai sirgstošo brīdinātu, stāsta Latvijas Miega apnojas speciālistu asociācijas Prezidents Doc. Juris Svaža.

Naktī visbiežāk tā ir stipra un skaļa krākšana, pauzes elpošanā, arī nemierīgs miegs, īpaši smagos gadījumos – nakts laikā pat bieža urinācija. Pie vizuālajām pazīmēm jāmin liekais svars, vīriešiem kakla apkārtmērs visbiežāk var būt virs 42 cm, savukārt sievietēm – virs 39 cm. Sejas skeleta īpatnības – mazs apakšžoklis, lielas rīkles mandeles. Turklāt tas ir mīts, ka ar šo slimību var sastapties tikai gados vecāki cilvēki.

CITI ŠOBRĪD LASA

OMA bieži pavada arī raksturīgas saslimšanas, kas ir sekas regulārai smakšanai – paaugstināts asinsspiediens, citas sirds un asinsvadu slimības, paaugstināts cukura līmenis asinīs vai 2. tipa diabēts. Diennakts gaišajā laikā šie pacienti cieš no miegainības, kas pastiprinās, pieaugot miega apnojas smaguma pakāpei. Diemžēl starp OMA pacientiem ir ievērojami paaugstināta mirstība ar infarktiem un insultiem. Tomēr jāuzsver, ka OMA ir iespēja apārstēt – miegainība izzūd un mazinās pāragras nāves risks.

OMA visā pasaulē ir atzīta par slimību, kas saistīta ar līdz pat sešām reizēm lielāku ceļu satiksmes negadījumu iespējamību miegainības dēļ. Šo iemeslu dēļ slimībai ārsti un ceļu satiksmes drošības uzraudzītāji pievērš īpašu uzmanību. Jāatzīmē, ka šī gada 1.janvārī spēkā stājās stingrāki medicīnisko izziņu izsniegšanas noteikumi. Turpmāk ārstu komisijai vai ģimenes ārstam veselības pārbaudes kartē ir jāatzīmē, vai konkrētajam cilvēkam ir OMA simptomi un ja ir, tad kādi. To nosaka “Noteikumi par veselības pārbaudēm transportlīdzekļu vadītājiem un personām, kuras vēlas iegūt transportlīdzekļu vadītāju kvalifikāciju, kā arī par pirmstermiņa veselības pārbaudes izdevumu segšanas kārtību”.

Rūpēsimies par sevi un saviem līdzcilvēkiem, kuri, iespējams, pat nenojauš, ka slimo ar OMA!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.