Juris Pūce: Pusi no inflācijas mums šobrīd rada nevis tirgus, bet valdība 80
TV24 raidījumā “Kur tas suns aprakts?” savās pārdomās par inflāciju un pašreizējo valsts ekonomisko situāciju dalījās politiķis Juris Pūce, kurš norāda, ka kopumā Latvijas ekonomikai situācija ir labāka, nekā mēs prognozējām gada nogalē. Recesiju neesam šogad piedzīvojuši, pagājušā gada nogalē tā bija.
Politiķis arī norāda, ka valdība masveidā fiskāli stimulē valsti: “Mums ir 2 gadus pēc kārtas 4% no IKP deficīts, ir lēnu iesākusies fondu programmu apguve, kaut kāds stimuls arī tur nāk. Tas kaut kādu papildu dzinēju dod patēriņam. Eiropā inflācijas kritums ir straujāks nekā Latvijā. Cenu dārdzība Latvijā ir liela, cenas aug, bet tāpat patēriņš diezgan nozīmīgi turas.”
Kā to varētu izskaidrot? Ir pat teiciens, ka visiem klājas tik grūti, ka pie lielveikala nav pat kur nolikt automašīnu. Kā šī pirkstspējas saglabāšanās par spīti grūtiem laikiem skaidrojama?
Te Juris Pūce norāda, ka patēriņa pieaugums nav liels, kā arī mūsu valstī nodarbinātības kritums arī šobrīd nav ticis novērots, līdz ar to būtībā cilvēku ienākumi nav samazinājušies. Bezdarbs jau ilgstoši ir ļoti zems. Algas gan privātā, gan publiskā sektorā turpina augt. Nauda cilvēkiem ir, taču, visticamāk, tiek atlikti lielie pirkumi.
“Dzīves dārdzības elementā gan mani uztrauc, ka mums bija divi faktori, kas pagājušā gadā dzina uz augšu cenas. Bija ļoti augstas enerģijas cenas un ļoti augstas pārtikas cenas pasaules tirgos. Enerģijas cenas šobrīd pret pagājušo gadu ir ar mīnus zīmi, tās ir samazinājušās, ko mēs redzam benzīntankā vai elektrības rēķinā.
Pārējos segmentos, jo īpaši pārtikas tirdzniecības segmentā, cenu kāpums joprojām ir ļoti augsts. Tas joprojām dzen inflāciju uz augšu. Es neesmu no tiem, kas uzreiz metas pie visa vainot mazumtirgotājus. Ir otrs faktors, kas tikpat ļoti dzen uz augšu pārtikas cenas, un tie ir regulētie tarifi.
Mums visi regulētie tarifi pēc kārtas turpina kāpt. Lai gan siltuma cena ir nokritusi, tarifi joprojām ir tie paši pamatā, kas bija pagājušā gada rudenī. Tas dzen arī inflāciju uz augšu. Te būtu jāpadomā. Pusi inflācijas mums šobrīd rada nevis tirgus, bet, nosacīti sakot, valdība, jo tie uzņēmumi jau pieder pašvaldībām un tā tālāk. Tie joprojām tur cenas augstu. Te būtu jāpadomā, vai ir kādi faktori, kā likt tiem uzņēmumiem pārrēķināt,” aizdomājas Juris Pūce.