Pūce par hipotekārajiem kredītiem: Vislabākais, ko valdība šogad būtu varējusi izdarīt – rīkoties tāpat kā Igaunijā 41

“Tas procentu likmju kāpums nav nejaušs. Tā ir apzināta Eiropas Centrālās bankas (ECB) politika. Viņi to vēlas,” TV24 raidījumā “Naudas cena” skaidro Juris Pūce, ekonomists, partijas “Latvijas attīstībai” līdzpriekšsēdētājs, VARAM ministrs (2019-2020), ekonomikas ministrijas valsts sekretārs (2010-2013).

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Viņu mērķis ir apslāpēt inflāciju, taču, cik tas ir efektīvi, ir cits jautājums, viņš uzsver. Valdības tam pretojas ar lielu budžeta deficītu un dažādiem papildu pasākumiem, pumpējot iekšā naudu un uzturot inflāciju.

Taču, viņš piebilst, šai politikai ir negatīvas sekas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņš atsaucas uz Finanšu nozares asociācijas vadītājas Sanitas Bajāres rakstīto, kur viņa apgalvo, ka problēma ir niecīga. Viņa neapzinās vienu lietu, viņš uzsver. Cilvēkiem pēc 2008., 2009.gada krīzes un bailēm zaudēt mājokli, ideja, ka varētu nemaksāt mājokļa kredītu ir tik ļoti biedējoša, ka viņi to uzlikuši par prioritāti un tādējādi dara to uz citu maksājumu rēķina, viņš apgalvo.

Viņaprāt, valdībai vajadzēja rīkoties tāpat kā Igaunijai, kur tika uzaicināta premjera banku vadītāji, kuriem tika pateikts: “Jā, jums ceļ likmes, jums aug peļņa, bet nebūs tā, ka tā visa nauda paliks jums. Dalieties ar patērētājiem!”

Un viņi vienojās, pirmkārt, izmaksāt lielākas dividendes, otrkārt, samazināt pievienoto likmi. Un tur jau ir efekts, viņš skaidro.

Jau ziņojām, ka Latvijai ir pienākums lūgt ECB izteikt viedokli par Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšlikumu ierobežot hipotekāro kredītu likmju procentus uz gadu.

Vienlaikus Latvijas Bankas pārstāvji uzsvēra, ka tas nav uzraudzības tvēruma jautājums un, neatkarīgi no ECB tiešās uzraudzības, visām Latvijas kredītiestādēm ir un būs saistoši Latvijas likumi.

Neraugoties uz ECB izteikto viedokli par priekšlikumu, lēmumu pieņems un tiesvedības risku uzņemsies Latvija, skaidroja Latvijas Bankas pārstāvji.

Jau ziņots, ka Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija 4.oktobrī atbalstīja hipotekāro kredītu ņēmēju aizsardzībai paredzētos grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas paredz 50% atlaides piemērošanu hipotekāro kredītu konsolidētajām procentu likmēm uz vienu gadu.

Pēc gada Budžeta komisija gaidīs ziņojumu par šīs normas efektivitāti un vērtēs, vai samazinātā likme jāpagarina vēl uz gadu.

Atbalsts tiks attiecināts uz tiem kredītņēmējiem, kuriem maksimālā kredīta atlikuma summa nav lielāka par 250 000 eiro.

Patlaban likumprojektā paredzēts, ka atbalstu varēs saņemt persona, kurai tas ir vienīgais hipotekārais kredīts, taču deputāti sola nākamajiem lasījumiem vēl diskutēt, vai atbalstu varētu attiecināt uz hipotekāro kredītu vienīgajam mājoklim. Atbalsts nebūs paredzēts tiem, kuri kreditēto mājokli izīrē.

Reklāma
Reklāma

Atbalsts attieksies uz standarta kredītiem, kuriem nav kavējumu, un tas nekādā veida nedrīkstēs ietekmēt kredītņēmēju reputāciju nākotnē, vērtējot maksātspēju.

Likmes samazinājumu plānots attiecināt uz kredītiem, kas izsniegti līdz šī gada 30.septembrim.

Lai aizņēmumam varētu piemērot samazināto likmi, paredzēts, ka kredītņēmējs iesniedz kredīta devējam pieteikumu, tajā dodot piekrišanu pārbaudīt ziņas par saviem ienākumiem un kredīta saistībām, paredz priekšlikums.

Projektu “Naudas cena” finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījuma “Naudas cena” saturu atbild AS “TV Latvija”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.