Juris Lorencs: Tikumības sardzē 0
Četras zemes, četras kultūras, viena cīņa, un tā ir nopietna cīņa par par tikumību un vērtībām. Kas ir interesanti- ja vienā vietā par to iestājas liberālas feministes, tad otrā- konservatīvo musulmaņu aprindas, bet vēl citviet- bagāti mirušu suņu īpašnieki.
Tāpēc nav brīnums, ka arī izpratne par atļaujamo, aizliedzamo un vēlamo atšķiras.
Britu laikraksts “The Independent” ziņo , ka Amerikā kustības #MeToo aktīvistes panākušas populārās dziesmas “Baby It’s Cold Outside” atskaņošanas aizliegšanu Klīvlendas pilsētas radiostacijā “Star 102”.
Šī 1944. gadā komponista Franka Lesera sacerētā dziesma ataino sarunu starp sievieti un vīrieti. Ārā valda aukstums, viņa vēlas doties ceļā, viņš cenšas pierunāt sieviete palikt pie viņa. Un viss!
Vai tas tā ir vai nav, katrs var pārliecināties, noskatoties dziesmas klipu no 1949. gadā uzņemtās muzikālās filmas “Neptune’s Daughter”:
Cita valsts, cita izpratne par tikumību- Ēģipte. Aprit tieši gads kopš 21 gadus vecās dziedātājas Šimas Ahmedas notiesāšanas. Aizvadītā gada nogalē viņai piesprieda divus gadus cietumā par piedalīšanos “amorālā” videoklipā. Izrādās, ka par amorālu tiek uzskatīta nepiedienīga un izaicinoša banāna ēšana kopā ar smaidošiem vīriešiem. Te tas būs:
Arestēts un notiesāts arī klipa režisors Mohameds Gamāls.
Krievijas interneta portāls newsru.com ziņo , ka musulmaņu apdzīvotajā Tatarstānā, Naberežnije Čelni pilsētā varas iestādes sodījušas kādu baptistu mācītāju par “nesankcionēta mītiņa” organizēšanu.
Patiesībā “mītiņš” bijis ūdens kristības Kamas upē. Dažas baptistu draudzes cenšas kristību izdarīt atklātās ūdenstilpēs, kā tas bija pierasts pirmajos kristietības gadsimtos. Mācītājam uzlikts 20 000 rubļu (ap 300 eiro) liels naudas sods. Viņa advokāti taisnojušies, ka pasākumam bijis “izteikti korporatīvs raksturs”, tāpat nav notikusi sludināšana. Tomēr tiesa uzskatījusi, ka “atklāta reliģiskās pārliecības demonstrēšana var aizskart citu konfesiju ticīgo vai ateistu jūtas”.
Latvijā bāzētais portāls medusa.io raksta par cīņu ar mūziku Krievijā.
Savukārt budistu apdzīvotajā Taizemē cīnās nevis par cilvēku, bet gan mirušu dzīvnieku dvēseļu glābšanu. Vācu “Handelsblatt” raksta par neparastu tradīciju- bagātie taji pasūtot dārgus aizlūgumus budistu klosteros, lai citos medību laukos aizgājušie mājas mīluļi- suņi, kaķi, pat akvārija zivtiņas- varētu pārdzimt augstākā reinkarnācijas pakāpē. Lētākā ceremonija izmaksājot ap 80 ASV dolārus, bet paši dārgākie rituāli- pat 10 000 ASV dolārus.
Vienu gan es nesaprotu- veiksmes gadījumā suns var pārdzimt cilvēkā, kuram var uznākt kārdinājums noklausīties “Baby It’s Cold Outside” vai noskatīties videoklipu, kurā Šima ēd banānu. Tad kāda jēga kļūt par cilvēku?