Andrejs Ģērmanis.
Andrejs Ģērmanis.
Foto – Gunārs Kušķis

Jūra gleznās un… 0

Līdz 31. jūlijam Jūrmalas pilsētas muzejā skatāma starptautiska jūras tematikai veltīta izstāde “Marīna”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Kopš 2006. gada katru vasaru Jūrmalas pilsētas muzejs un Jūrmalas Vēstures un mākslas biedrība mākslas cienītājiem rīko izstādi veltītu jūras tematikai. Izstāde ir starptautiska, jo tajā piedalās arī ārvalstu mākslinieki, kuri strādā marīnas žanrā, izmantojot dažādas izpildījuma tehnikas. Tā tas ir arī šoreiz, jo no 73 izstādītajiem autoriem trīspadsmit ir ārzemnieki, pārsvarā no tuvām kaimiņzemēm, bet ir arī no Vācijas un Beļģijas, pat no tālās Spānijas. Kā jau valstij, kurai ir samērā gara jūras robeža, mūsu mākslinieki ir aktīvi šāda veida izstādes dalībnieki. Ne jau visus viņus saista mīlestība uz jūru, kas katra izpratnē un ņemot vērā arī varēšanu, ir parādīta dažādās tehnikās un izpildījumā. Mākslinieki centās parādīt gaismas un ēnu spēles uz ūdens virsmas, arī liedaga smiltīs un jūras dzīlēs. Jūra un jūrmala mākslas darbos parādīta dažādos gadalaikos un klimatiskajos apstākļos. Vairākos darbos attēlotais liek domāt, ka māksliniekam ir laba humora izjūta, kur jūra tiek parādīta netradicionālā skatījumā un interesantās situācijās. Reti kad izdodas pulcināt tik daudz ārzemju māksliniekus, kā tas ir šajā izstādē, un tāpēc ir iespēja vērot un vērtēt, kā strādā aizrobežu mākslinieki salīdzinājumā ar mūsējiem. Latviešu mākslinieki izstādē ir pārstāvēti daudzveidīgi – gan vecākās un vidējās paaudzes, gan tādi, kuri ar saviem darbiem cenšas iegūt skatītāju simpātijas un ievērību. Kurš gan nepazīst mūsu vecmeistaru Jāņa Anmaņa, Pētera Postaža, Andreja Ģērmaņa, Imanta Ozoliņa, kā arī mākslinieku – Mairas Veisbārdes, Jāņa Veisa, Ineses Ziemeles, Alekseja Naumova, Olitas Gulbes, Laines Kainaizes u.c. stilu un gleznošanas manieri. Vai viņi savā mākslā ir auguši? Vai jaunie mākslinieki, izmantojot jaunākās atziņas un tehnoloģijas mākslā, nav viņus apsteiguši? Lai to izvērtētu, dažādu paaudžu radītie mākslas darbi izvietoti cits citam blakus. Izstādes darbiem krāsainība ir liela, bet tā tam jābūt, jo jāattēlo taču jūrmala, saule, vējš, jūra, krasti. Noteicošais ir tas, kā katrs šo krāsu bagātību parāda. Ir arī darbi, kas gleznoti akadēmiski, ne tur ko pielikt, ne atņemt. Tie patīk skatītājiem, kuri domā un visu vērtē mierīgi, bez steigas. Žēl, ka izstādē nepiedalās Jūrmalā kādreiz dzīvojošais un dzimušais Uldis Zemzaris.

Šādas izstādes ir vajadzīgas, ne tikai apmeklētājiem, bet arī pašiem māksliniekiem. Žēl, ka izstāde ir atvērta tik īsu brīdi, turklāt vasarā, kad ir atvaļinājumu laiks, un ne visi mākslas cienītāji to spēs apmeklēt.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.