Foto: SHUTTERSTOCK

Līdz Jāņiem visvairāk rūpju: dārza darbi, vērtīgi padomi un modes tendences 0

Arta Ciša, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Līdz Jāņiem dārzs prasa vairāk rūpju, jo paaugties steidzas ne tikai kultūraugi, bet arī nezāles. Pelnīta kompensācija pūlēm ir ziedu dāvanas, ko dārzs sniedz pretī katram kopējam. Un jānovērtē arī pirmās aromātiskās un saldās pašmāju zemenes!

Jūnijā dārzā ir četri pamatdarbi: jāravē, jāmēslo, jālaista un jāuzmana kukaiņi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jo regulārāk pļauj mauriņu, jo biezāks tas saaugs.

Jūnijā var redzēt, kurš augs ir pārziemojis un naski zaļo un kurš ne. Ja krūmiem nav izplaukušas lapas vai arī tās ir pavisam mazas, tad droši var zināt, ka šādi augi ir jāizrok.

Uzmanām toveraugus, lai saulainā un karstā laikā neizkalst.

Līdz Jāņiem mēslo dārzu. Visu, kas izskatās nepietiekami koši. Labi, ja mēslošanas dienā nespīd saule un nav ļoti sauss laiks, citādi pirms tam zeme un augi jāsalaista.

Rododendriem un ceriņiem izlauž noziedējušo ziedu čemurus. Saņem čemuru rokā un, uz sānu paliecot, nolauž. Ja pieturas sauss un karsts laiks, rododendri noteikti jālaista un – tas ļoti svarīgi – jāsamēslo ar skābu augsni mīlošiem augiem piemērotu mēslojumu.

Maijā ziedošajām sīpolpuķēm sāk dzeltēt lapas, jāpagaida, līdz nodzeltē, un jānogriež. Var pārstādīt agri ziedošās puķes (arābes, akmeņlauzītes un citas), tikai jārēķinās, ka tās būs bagātīgi jālaista.

Augstajiem tomātiem laiks izlauzt pazarītes, atstājot divus vai trīs ražojošus stumbrus. Zemo tomātu šķirnēm atstāj kuplāku stāvu – tām pazares nelauž. Atsien gurķus un laista, lai jaunā raža neveidojas rūgta.

Vēlams pārlūkot rozes, saldos ķiršus – vai nav uzmetušies kaitēkļi. To apkarošanai piemēroto līdzekļu klāsts dārzkopības veikalu plauktos ir visai plašs. Videi vismazāk kaitēs zaļo ziepju šķīdums.

Reklāma
Reklāma

Meža zemenīšu radinieces – mēnešzemenes

Iesaka Dārzkopības institūta vadošā pētniece, Dr. agr. Valda Laugale

Mēnešzemenes dēvē arī par mēness zemenēm vai alpu zemenēm. Tās ir saglabājušas meža zemenēm tradicionālo garšu un aromātu. Ogas gan tām, salīdzinot ar lielogu remontantajām zemenēm, ir samērā sīkas (vidēji 3–5 g), lai gan lielākas nekā meža zemenēm, un arī diezgan mīkstas. Toties tās satur vairāk C vitamīna un citas bioloģiski aktīvās vielas nekā lielogu zemenes. Mēnešzemeņu ogas var būt dažādās krāsās – gan sarkanā, gan dzeltenā vai pat baltā. Tās pavairo ar sēklām vai ceru dalīšanu, jo parasti tās nestīgo. Labi aug divus trīs gadus, pēc tam atkal jāatjauno.

Pazīstamākās šķirnes

‘Baron von Solemacher’ – sastopamas divas formas: ar dzeltenām un sarkanām ogām. Veido spēcīgu ceru. Ogas ir nelielas, ar izteiktu meža zemeņu aromātu, sulīgas, ar labu garšu, ogu forma gareni koniska vai sirdsveida. Šķirne ražīga. Zied un ražo līdz rudenim. Laba izturība pret slimībām.

‘Sperling`s Bowlenzauber’ – veido spēcīgu ceru. Ogas ir nelielas, ieapaļi koniskas, spilgti sarkanas, ar izteiktu meža zemeņu aromātu, sulīgas, ar labu garšu. Šķirne ražīga. Zied un ražo līdz rudenim. Laba izturība pret slimībām.

‘Rügen’ (‘Rugia’) – cers vidēji augsts. Lapas tumši zaļas. Ogas ir nelielas, nevienādas pēc lieluma, ieapaļas formas, ar spicu galiņu, spilgti sarkanā krāsā, ar meža zemeņu garšu un aromātu. Mīkstums krēmkrāsā, nedaudz pasauss. Šķirne ražīga. Zied un ražo līdz rudenim. Laba izturība pret slimībām.

Dārza modes tendences

Ieteikumi modernam puķu dārzam

Stāsta dārzniece Avita Jasliņa (avitasdarzi.lv)

• Modē ir tādas puķes, kurām vajadzīga minimāla kopšana. Piemēram, hibrīdajām pelargonijām ar sīkiem ziediņiem čaklu saimnieci nevajag: pārziedējušo ziedu kātus var noņemt reizi nedēļā, un puķes kopskats tomēr būs labs.

• Jāņem vērā, ka puķpodos ieaudzēto krāšņi ziedošo puķu podi ir mazi: nepiemērots pods var būt viens no iemesliem, kāpēc iekaramais augs negrib ziedēt tā, kā gaidīts. Vērts nopirkt 25 līdz 30 cm dziļus podus un pārcelt augus tādos.

Foto no Avitas Jasliņas krājuma

• Šogad topā ir puķu kastes (arī podi), kurās iestādīta mauriņa zāle. Pāraugot tā veido nokarenu augumu, kas izskatās kā zaļa bārda. Interesants un mūsdienīgs akcents minimālisma stilā.

• Labi izskatās smalks kopā ar ko pamatīgu, piemēram, rozes ar graudzālēm.

• Puķu stādīšanai vēlams izmantot gatavu substrātu bez nezāļu sēklām un slimību ierosinātājiem. Labi, ja tam ir pievienotas hidrogranulas (no skata – baltas krāsas materiāla gabaliņi). Hidrogranulas var nopirkt atsevišķi un iestrādāt puķu dārza augsnē stādījumos, un tās lieliski palīdzēs uzturēt kārtībā apbedījumu dobes kapos. Īpaši to varēs izjust vasaras sausajos periodos.

Uzziņa

• Mēnešzemenēm ir izveidotas arī dekoratīvās formas, piemēram, ‘Multiplex’ – ar baltiem pildītiem ziediem, ‘Variegata’ – ar dekoratīvām raibām lapām.

• Arī Latvijā ir viena mēnešzemeņu šķirne, ko izveidojis selekcionārs Jānis Vasarietis. Šķirnei raksturīgas lielākas ogas nekā citām mēnešzemenēm. Vasarietis to nosaucis savu studentu gadu simpātijas vārdā – ‘Erna’.

SAISTĪTIE RAKSTI