Jūnija pirts prieks – skrubis un berzītis! Kādus augus izmantot? 1
Tīra miesa, mierpilns pats. Tie ir tikai daži labumi, ko sniedz pirts. Vasaras pievienotā vērtība ir augi, ko izmanto pērtuvē un ārpus tās. Īpaši jūnijs priecē ar augu pārpilnību – zaļo un zied visas pļavas un mežmalas. To, kā pagatavot vērtīgu un tīkamu augu skrubi, vaicājām dažādiem pirtniekiem.
Pirtī skrubējoša efekta pīlingu veic ar sāli vai kafiju. Berzējot ādu, tā mehāniski tiek attīrīta no atmirušajām ādas daļiņām un spēj labāk elpot.
Kad pērtuvē izsildies, ķermenis sāk iesvīst un āda samitrinās, ir īstais laiks to attīrīt – ķerties pie augu skrubja vai berzīša.
Kalmes berzītis
“Jūnijs ir reibinošo ziedu un saulgriežu mēnesis, dabā viss virmo un gaida briedumu. Turklāt augiem ir visspēcīgākā iedarbība. Tādēļ pirts skrubī var likt visu, kas patlaban raisa ziedus vai jau ir nogatavojies, piemēram, zemenes. Tomēr der atcerēties – lietojam visu ar mēru!” uzsver pirtniece Lienīte Vītiņa-Zustrupa no Jelgavas novada.
Augus saberz un sajauc ar sāli. Lienīte skrubim mēdz izmantot cukuru, jo arī tas ir abrazīvs, tātad var palīdzēt attīrīt miesu.
Ķermeni ir labi noberzt ar augu vīkšķi, piemēram, no vībotnēm vai zirgskābenēm. Lielisks berzītis ir kalmes garās lapas, tās aptin ap roku vairākas reizes un noberž visu miesu. Masāžas vīkšķim der visi augi, kas nedzeldina miesu un neduras.
Skrubji sievu un vīru spēkam
Vecumnieku novada pirtniece, zemnieku sētas Everti saimniece Kristīne Vallere prot uzdarināt īpašus skrubjus – sievām un vīriem.
Lai pagatavotu skrubīti sievai, sievietei vai dāmai, ņem sarkanā āboliņa lakstus, raudenes, vībotni, liepas jauno dzinumu, raskrēsliņus, to visu samaļ vai sablendē un samaisa ar sāli vai sodu.
Savukārt vīra, vīrieša vai zeļļa spēka skrubim vajag lupstāju, dadža lapu, kastaņas ziedus, ozola jaunās lapas, baldriāna lapas un sakni, to visu samaļ un sajauc ar sāli.
Var vākt visu, kas tobrīd aug apkārtnē, protams, izņemot indīgos augus, piemēram, gundegas. Sagrieztās puķes un lakstaugus sasien buntē, lai veidotos tāda kā slotiņa.
Pēc tam pērtuvē sasilušo ķermeni noziež ar sodu (var izmantot arī pērno kastaņu malumu vai dzintara putekļus). Tad ar spēka slotiņu veic masāžas kustības, noberzē visu ķermeni.
“Šie spēka augi aktivizē pašdziedinošos procesus. Masāžas virziens ir šāds: no apakšas uz augšu, no āras uz iekšu. Apļo pretēji pulksteņrādītāja virzienam, veidojot tādus kā astoņniekus,” skaidro pirtniece.
Peonijas un zemenes ar!
Ropažu pagasta pirtniece Zanda Priedniece priecājas, ka tieši tagad ir laiks gatavot vienu no viņas mīļākajiem ķermeņa skrubjiem – no peonijām.
Kaltē tikai ziedu viducīšus, jo ārējās lapiņas ir par biezu un gaļīgu. “Es peonijas kaltēju otrā dienā pēc pirts kuršanas, izklāju uz krāsns. Ja liek žāvēties tāpat vien ēniņā, lapas kļūst brūnas. Pēc tam izkaltušo sasmalcinu kafijas dzirnaviņās. Iznāk aromātisks pulveris, kas smaržo pēc vecās labās rožu eļļas, ko savulaik vedām no Bulgārijas. Peoniju pulverim piejaucu sāli un sodu,” skrubja recepti atklāj Zanda.
Zemeņu krāsošanos gan neveic pērtuvē, bet ārpus tās. Zemeņu masu atstāj kādu laiku, papriecājas par smaržu un arī cits par cita izskatu, pēc tam vērtīgo sārtumu nomazgā.
Pirtnieks Romualds Lamsters skaidro, ka šāds augļskābju pīlings attīra ādu maigākā veidā nekā, piemēram, sāls berzītis. Uzziežot to ādai, tiek atmiekšķēts virsējais raga slānītis, un tādā veidā notiek attīrīšana. Šāds skrubēšanās veids ieteicams, ja āda ir jutīga vai alerģiska. Tam izmanto ogas, augļus vai dārzeņus, kuros ir pietiekami daudz dabisko skābju, piemēram, zemenes, dzērvenes vai jāņogas.
Meklē vībotni!
Gatavojot skrubi ar augiem, tos visbiežāk pievieno sālim. Tādējādi sāls tiek bagātināts ar auga vērtīgajām īpašībām. Sāls darbojas kā konservants, tāpēc skrubis var glabāties diezgan ilgi. Tomēr sālim jābūt vairāk nekā pievienotajai vielai, citādi var zust konservējošais efekts.
• Jo smaržīgāks augs, jo mazāk to var pielikt.
• Ja kāda auga aromāts vai konsistence nepatīk, nekādā gadījumā to nelieto!
• Pirtnieks Lamsters uzsver, ka smalko sāli nevajadzētu izmantot, jo tam nav pietiekama skrubējošā efekta, turklāt tas ir ķīmiski apstrādāts. Arī rupjo sāli izvēloties, vērts izlasīt marķējumu, vai nav pievienotas, piemēram, pretsalipes vielas. Nereti apgalvo, ka jūras sāls ir labāks par parasto. “Dārgāks noteikti, taču neesmu atradis konkrētus pierādījumus, ka tas būtu vērtīgāks,” piebilst pirtnieks Lamsters.
• Sāls kristāliņi ir diezgan asi, ne visiem tas tīk. Tad sālim var pievienot nedaudz ūdens, lai veidotos putriņa, tāds kā šķidrs sāls. Ar šādu sāli skrubēties ir daudz tīkamāk.
• Vairākums pirtnieku par unikālu augu pirtij atzīst vībotni. Tā griežama un izmantojama visu vasaru, der visās gatavības stadijās. Ziedēšanas laikā vībotni izmanto gan aromātam pirtī, gan kā maigu skrubi. Kad aizmetas sēkliņas, iznāk laba berzējamā slotiņa, ar ko rituāla beigās nomasē ķermeni.
UZZIŅA
• Kafija ir tikpat abrazīva kā sāls. Izmanto pārpalikušos biezumus no aplietas un izdzertas kafijas. Ja lieto uzreiz, kaltēt tos nav vajadzības, bet, lai uzglabātu ilgstoši, tas jādara. Pirms lietošanas atliek vien iejaukt nelielā ūdens daudzumā. Ja ir vēlme iegūt papildu smaržu, pievieno medu un kādu pilienu sev tīkamas ēteriskās eļļas.
• Vienā pirts reizē nevajag izmantot vairākus skrubjus, piemēram, sāls un augu maisījumu, kā arī kafiju, citādi āda tiek lieki kairināta.