Jumta segums kā angļu pilī 0
Plašajai jumtu segumu saimei piepulcējies vēl viens konkurents – baltozola jumta šindeļi, kas nepārprotami ir ekoloģisks vietējās izcelsmes produkts.
– Šo ideju noskatījām vecajās bruņinieku pilīs Anglijā, kur tā apdarināti gan jumti, gan sienas, – stāsta SIA “Kurzemes šindelis” valdes loceklis Mārtiņš Ceriņš. – Arī citur Eiropā tas ir sens, vēsturisks materiāls, kurš nepelnīti aizmirsts.
Šī ir jumta šindeļu augstākā pilotāža. Materiālu gatavo no 450 mm gariem un 60 – 200 mm platiem ozola dēlīšiem. Lai iegūtu drošāku jumta klājumu, zāģējot un ēvelējot tos izveido kā ķīli – no 2 mm likšanai augšpusē līdz 12 mm apakšā. Ja klients vēlas, šindeļus var arī noslīpēt.
Lielāku dekorativitāti panāk, galus dažādi piezāģējot, Ja, piemēram, trīsstūrveida dēlīšus liek zemākajā rindā, lietus ūdens veido strūkliņu un notek tālāk no sienas. Ja jumtu gaida biežas tikšanās ar koku lapām, šindeļus drošības labad izmērcē antiseptiķī, izmantojot, piemēram, vietējā ražojuma dikantu. Lai klājumu padarītu dekoratīvāku, var izmantot dabīgu eļļu.
Šindeļus klāj uz 25×50 mm latām, kuru solis 400 mm. Jāatceras, ka pareizais slīpums jāiedod pirmajai – apakšējai dēlīšu kārtai. Stiprina ar divām nerūsējošā tērauda, alumīnija vai vismaz karsti cinkotām naglām abās pusēs biezākajā, proti, lejasgalā, un liek tā, lai virsējais dēlītis šīs vietas pārklātu. Tā naglas ir aizsargātas no tiešas nokrišņu iedarbības. Jāatceras, ka šuvei no šuves jāatrodas vismaz 40 mm attālumā. Jumta augšpusē kori nosedz ar diviem plāniem ozola dēļiem vai veido tradicionālo nadziņu. Klājumu kopj tāpat kā citus, to regulāri noslaukot un atbrīvojot no sūnām.
Nosedzot sienas, ķīļveida formu var neizmantot un lietot lētākos viena biezuma dēlīšus.