Jumta papildelementi 0
Tāpat kārtīgi jāiztīra ūdens noteku caurules un jāpārbauda to stiprinājumi. Gādājot jaunu jumta segumu, der izpētīt piedāvājumu speciālajiem kores elementiem, dažādām sateknēm, pieslēgumiem sienai, vējdēļiem, ir sānu elementi skurstenim, lāseņi un norobežojumi pret putniem. Piemēram, zemkores starplikas izmanto metāla jumtos kā blīvējumu starp metāla loksnēm un kori. To forma atkarīga no tērauda lokšņu formas, piemērojot attiecīgiem profiliem. “Iegādājoties jumta segumu, vēlams, lai visa komplektācija būtu vienā krāsas tonī,” atgādina firmas “Borga” pārstāvis Andris Otmanis. Ja gribas ko zīmīgāku, var sameklēt detaļas, kas par savu dizainu ieguvušas prestižo “Red Dot” balvu (“Red Dot Design Award”). Speciālie elementi, piemēram, kanalizācijas izvads dakstiņu jumtam būs glīti no māla izgatavots un viegli iekļausies jumta segumā. Zemjumta ventilācijai būs cits līdzīga materiāla un krāsas izvads. Pat antenai paredzēts īpašs izvads.
Ražotāji gādā arī par jaunumiem, piemēram, jaunie plastmasas latu ķīļi ļauj vienkāršāk izlīmeņot “Moniere” dakstiņu jumtu un pašam nav jāgatavo koka ķīļi. Kad ieklāts zemsegums, ķīļus ievieto starp latām un distances latām tā, lai nodrošinātu līdzenu jumta virsmu. Sarkanos ķīļus izmanto pa pāriem, tie paceļ latu par 3 – 19 mm, bet kopā ar balto ķīli – līdz 39 mm. Līmeņošana ir svarīga, jo līdzena seguma virsma samazina ūdens iekļūšanas iespēju jumta konstrukcijās.
Pārbaudot, tīrot un remontējot skursteni, nepieciešams pārvietoties pa jumtu. Pie kores vai skursteņa jāatrodas speciālajiem drošības āķiem, pie kuriem stiprināt drošības virvi. Par virves stiprinājuma vietu var izvēlēties arī pakāpienus, kurus var izveidot uz jumta. Uz speciāliem statīviem veido jumta tiltiņu sānu virzienā, kas palīdz nokļūt līdz skurstenim. Retāk dzirdēts elements ir pieslejamo kāpņu balsti, kas fiksē no zemes uzslietu kāpņu galus un pasargā tos no noslīdēšanas.
Stāvāku jumtu sastāvdaļa ir arī sniega barjeras, kas aizkavē sniega blāķa krišanu. Barjeras liek vienā vai vairākās rindās, vai arī tikai pie bīstamākajām vietām. Ar apsildes kabeļu palīdzību var jumtu apsildīt un izvairīties no sniega uzkrāšanās, tomēr šo metodi reti izmanto – biežāk apsildes kabeli ievieto ūdens notekās.