Jūlija kalendāra piekritēji neatkāpjas 22
Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) varētu atbalstīt pareizticīgo Ziemassvētku noteikšanu par atzīmējamu dienu.
Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija ceturtdien izskatīja kārtējo ierosinājumu par vecticībnieku un pareizticīgo Ziemassvētku (7. janvāra) iekļaušanu svinamo dienu sarakstā. Kā komisijas sēdē pauda viens no likumprojekta autoriem Valērijs Agešins (“Saskaņa”), 7. janvāra atzīšana par svētku dienu rosinātu dialogu starp sabiedrības grupām un veicinātu saliedētību.
Saeimas kārtības rullī noteikts, ka likumprojektu, kurš paredz papildu izdevumus budžetā vai izmaiņas ieņēmumos, nedrīkst virzīt uz pirmo lasījumu bez Finanšu ministrijas atzinuma. Savukārt laba likumdošanas prakse paredz, ka jautājumos par papildu brīvdienu vēlams noskaidrot arī Latvijas Darba devēju konfederācijas un arodbiedrību pārstāvju viedokļus. Tādēļ komisija nolēma pie šā jautājuma atgriezties pēc atzinumu saņemšanas. Visticamāk, tas notiks rudenī.
Agešins diskusiju laikā komisijā apgalvoja, ka šādas svētku dienas ieviešanai esot plašs atbalsts Latvijas sabiedrībā. Tomēr komisijas priekšsēdētāja Inese Laizāne to apšaubīja. “Sabiedrībā par šo jautājumu pat nav notikusi nopietna apspriešana. Arī politiķu vidū tas diskutēts tikai kategorijās – atbalstu, neatbalstu. Jautājums nav tik vienkāršs. Pirms lēmuma pieņemšanas būtu nepieciešama plašāka diskusija, piesaistot arī kulturologus un sociologus,” uzskata Laizāne.
Šajā jautājumā “Saskaņa” atradusi sabiedroto Zaļo un zemnieku savienības veidolā. Debatēs gan ZZS pārstāvji nepiedalījās, bet, kā novēroju – pirms komisijas sēdes ZZS frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis Saeimas gaitenī aktīvi apspriedās ar iniciatīvas autoru Agešinu. Kuluāros runā, ka ZZS varētu gatavot likumprojektam kompromisa variantu, paredzot pareizticīgo Ziemassvētku noteikšanu par atzīmējamu dienu. Tās tiek ierakstītas kalendārā, bet atšķirībā no svinamām dienām nav oficiālas brīvdienas. Tomēr ZZS frakcijas priekšsēdētājs šādas runas noliedza – zaļzemnieki šai jautājumā nekādas iniciatīvas nav gatavojuši un netaisās gatavot. Tomēr viņš atzina, ka atzīmējamas dienas statusa piešķiršana šiem svētkiem būtu atbalstāma, jo kalpotu kā pozitīvs signāls pareizticīgo un vecticībnieku kopienai, vienlaikus nenesot sev līdzi ekonomiskās sekas, ko radītu papildu brīvdiena.