“JPMorgan” aptur dolāru pārskaitījumu apstiprināšanu Latvijas bankām 0
ASV banka “JPMorgan Chase & Co” (“JPMorgan”) cīņā ar naudas atmazgāšanu apturējusi ASV dolāru pārskaitījumu apstiprināšanu Latvijas bankām, vēsta finanšu ziņu informācijas aģentūra “Bloomberg”.
Lai gan “Bloomberg” atsaucas uz Latvijas Komercbanku asociāciju, tās preses sekretāre Baiba Melnace uzsvēra, ka organizācija nav sniegusi nekādu informāciju un paskaidrojumus par iemesliem, kāpēc “JPMorgan” pārtraukusi pakalpojumu sniegšanu, jo šādas informācijas asociācijas rīcībā nav.
Komercbanku asociācija skaidro, ka korespondentattiecību uzturēšana atkarībā no bankas stratēģijas un klientu vajadzībām ir jebkuras starptautiskā finanšu vidē strādājošas bankas ikdienas darbības jautājumi. Komercbanku asociācijas kā banku nozari pārstāvošas organizācijas rīcībā var būt vispārēja informācija no finanšu tirgus par norisēm saistībā ar korespondentkontiem, taču tā ir ikdienišķa darba informācija, kas citu jautājumu vidū tika pārrunāta ar “Bloomberg” žurnālistu intervijā vēl pērn novembra sākumā.
Latvijas bankām ir pietiekami plašs dažādu valūtu klīringa partneru tīkls. Pēc Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) informācijas, pērn vien ir atvērti astoņi korespondentkonti ASV dolāros, bet pēdējos divos gados vēl 52 konti dažādās bankās. Tas liecina par pastāvīgu dinamiku starpbanku tirgū, taču svarīga ir Latvijas banku spēja pastāvīgi nodrošināt klientiem nepieciešamos pakalpojumus un pārskaitījumus, norāda asociācija.
“”JPMorgan”, bez šaubām, bija svarīgs partneris. Bet tas nekavēs tālāku darbību un citu partneru meklēšanu,” “Bloomberg” sacījis Komercbanku asociācijas prezidents Mārtiņš Bičevskis.
Līdz ar to Latvijas bankas starptautiskiem dolāru pārskaitījumiem var izmantot tikai divas rietumu bankas – “Deutsche Bank AG” un “Commerzbank AG”, raksta “Bloomberg”.
Savukārt FKTK norāda, ka Latvijas bankām ir plašs korespondējošo banku loks, tostarp ASV dolāru maksājumiem. “Deutsche Bank AG” un “Commerzbank AG” ir Latvijas banku lielākie korespondējošo banku partneri ASV dolāru maksājumiem, bet ne vienīgie. Tās Latvijas bankas, kurām “JPMorgan” bija viens no sadarbības partneriem ASV dolāru pārskaitījumiem, jau kādu laiku ir pārorientējušās uz citiem sadarbības partneriem. FKTK uzsver, ka šis lēmums nav atstājis ietekmi uz šo banku klientu apkalpošanu, jo bankas veido plašu korespondējošo kontu tīklu atbilstoši klientu vajadzībām – nodrošinot gan kontus dažādās valūtās, gan reģionos.
Ņujorkā bāzētā “JPMorgan” banka atteicās komentēt Bičevska izteikumus, tāpat arī “Deutsche Bank AG” un “Commerzbank AG” atteicās aģentūrai “Bloomberg” komentēt “JPMorgan” lēmuma ietekmi uz viņu biznesu.
“JPMorgan” lēmums saistīts ar ASV Valūtas kontroles biroja 2013.gada janvārī izdoto rīkojumu bankai uzlabot “iekšējās kontroles un neatkarīgās pārbaudes” cīņai ar naudas atmazgāšanu. Rīkojumā teikts, ka banka “nav atklājusi būtisku daudzumu aizdomīgu aktivitāšu” un nav par tām ziņojusi atbildīgajiem dienestiem.
“JPMorgan” ne atzina, ne noliedza vainu nepietiekamā naudas plūsmas kontrolē, norādot, ka banka cītīgi strādā, lai novērstu rīkojumā uzskaitītās nepilnības.
“JPMorgan” augustā paziņoja, ka tā pārbauda korespondētājbanku darījumu struktūrvienības darbību, kā arī neuzņems jaunus klientus un jaunus darbības virzienus.
Pieejas zaudēšana korespondējošām bankām var palielināt nerezidentu biznesa izmaksas, skaidro Ženēvā bāzētās aktīvu menedžmenta un konsultāciju kompānijas “Maximus Capital SA” vadītājs Jevgenijs Zolotarjevs.
“Tas nozīmē, ka mazākām bankām dolāru pārskaitījumu apstiprināšana izmaksās dārgāk. Tik un tā varēs saņemt apstiprinājumu ASV dolāriem, bet maksājumu veikšanai nākas iet cauri vairākām starpnieku kārtām,” aģentūrai “Bloomberg” skaidroja Zolotarjevs.
Finanšu konsultāciju grupas “Promontory Financial Group” izpilddirektors Maikls Dausons norādīja, ka Latvijas banku reputācija vēl joprojām cieš no aizvadītās desmitgades problēmām.