Lai korsete nebūtu plāksteris 0
Jostas parasti iesaka nēsāt pāris stundu dienā. Tās lieto sāpju gadījumā, pēc ķirurģiskas iejaukšanās, slodzes laikā, veicot fizisku darbu vai strādājot nelabvēlīgos apstākļos. Nakts laikā jostas vilkt neiesaka.
Jebkura korsete vai vidukļa josta jānēsā, kombinējot ar vingrošanu. Nevar paļauties tikai uz jostas atbalstu, aizmirstot par muskuļiem, kas patiesībā ir svarīgākais mugurkaula balsts. Ja muskuļi netiek aktivizēti ar vingrojumiem, korsete ir tikai plāksteris.
“Stipru, akūtu sāpju gadījumā var uzvilkt jostu, kas situāciju atvieglo, bet pēc noteikta laika tā jānovelk,” rekomendē ergoterapeite.
Vidukļa jostas var noderēt pēcdzemdību periodā. “Vēderprese grūtniecības laikā kļūst vājāka, muskuļi izstiepjas. Reizēm pēc dzemdībām vajadzīgs orgānu atbalsts, tāpēc josta var noderēt. Pakāpeniski atsākot fiziskās aktivitātes, sieviete nostiprina ķermeņa muskulatūru. Viena vai divu mēnešu laikā vēdera priekšējā siena nostiprinās. Operatīvu dzemdību gadījumā atgūšanās periods var ieilgt,” stāsta ārste. Sieviete pēc noteikta laika var sākt vēderpreses vingrojumus, kas palīdz atjaunot muskuļu tonusu.
Ja sievietei pēc dzemdībām uz vēdera ir liekie kilogrami, josta neveicinās to zudumu.
Iegāde pēc konsultācijas
“Kosmētisko vidukļa jostu iegāde ir brīva izvēle. Tomēr jāsaprot, ka, pārmērīgi mainot vidukļa aprises, rodas slodze sirdij un pārējam organismam. Elpojot plaušas dabiski izplešas un saraujas. Brīdī, kad nofiksē vidukli, sarūk plaušām nepieciešamā amplitūda, elpošana kļūst seklāka,” sekas raksturo Illa Mihejeva.
“Elpošanas laikā vēders piepūšas. Ja tas ir nospriegots, gaisam jāvirzās augšup vai lejup. Tādējādi rodas orgānu noslīdējumi vai elpošanas un sirds problēmas.
Praksē saskaramies ar gadījumiem, kad cilvēki reklāmas iespaidā vai pēc paziņu ieteikuma izvēlas nepiemērotas korsetes vai jostas. Žēl, ka iztērēti līdzekļi, jo šādas jostas parasti ir dārgas. Ja ir interese par kādas vidukļa jostas vai korsetes iegādi, sākumā jāvēršas pie ģimenes ārsta. Kopīgi jāmeklē problēmu cēloņi un iespējamie risinājumi. Ārsts palīdzēs izšķirties, vai der ortoze, korsete, josta vai tomēr kas cits.” Muguras problēmu gadījumā vismaz reizi ieteicams aiziet pie zinoša fizioterapeita, kurš ieteiks ārstnieciskos vingrojumus.
“Šis temats ir samērā jauns, un vēl nevar nosaukt konkrētas problēmas, kas rodas pēc ilgstošas vidukļa jostu nēsāšanas. Nedomāju, ka tikai jostu var vainot kādā veselības kaitē. Jāvērtē cilvēka veselības stāvoklis kopumā,” saka Anita Pentjuša.
Nespēja pietiekami dziļi elpot, diskomforts, reibonis, grūtības ieēst – tādas ir sekas, ko rada ciešas korsetes un tiekšanās pēc pārlieku slaida vidukļa.
“Kāds uzvilks jostu un sapratīs, ka tā viņam neder. Cits savukārt jostu izmantos līdztekus pareizam uzturam un regulārām fiziskām nodarbēm. Ne visiem būs veselības traucējumi, kāds varbūt pat pārliecināsies, ka viduklis kļuvis pāris centimetru tievāks. Noteikti ir cilvēki, kuriem josta rada pozitīvu efektu. Tā, piemēram, var motivēt – cilvēks uzvelk jostu un sāk kustēties, vingrot.”
Tomēr Illa Mihejeva atgādina, ka ātri iegūts rezultāts tikpat ātri izgaist. Tam, ko panāk ar fizisku darbu, uztura pārmaiņām, ir daudz noturīgāks efekts.
Mūsu eksperti
ILLA MIHEJEVA, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Fizikālās un rehabilitācijas medicīnas klīnikas ārste
ANITA PENTJUŠA, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas ergoterapeite
SINTIJA KATKEVIČA, sertificēta fitnesa trenere