Joprojām tiek domāts par veselības aprūpes sasaisti ar nodokļu nomaksu 3
Meklējot risinājumus, kā novērst potenciālos mīnusus sociālajā budžetā, tiek domāts par veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanas sasaisti ar nodokļu nomaksu un minimālo sociālo iemaksu ieviešanu, šorīt LTV “Rīta panorāmā” pastāstīja labklājības ministrs Jānis Reirs (V).
Reirs atkārtoti uzsvēra, ka Latvijā ir 300 000 strādājošo bez pietiekama sociālā nodrošinājuma, turklāt 2019.gadā Latvijai draud negatīva bilance sociālajā budžetā, tāpēc valdība pašlaik meklē problēmu risinājumus. Problēmu bija iecerēts risināt ar minimālo sociālo iemaksu ieviešanas no šī gada, taču uzņēmēju spiediena rezultātā no šīs idejas atteicās.
Politiķis pastāstīja, ka pašlaik esot iezīmējušies divi galvenie iespējamie risinājumi, taču esot iespējams, ka parādās vēl kādi citi. Viens no tiem ir jau visai senā ideja, kas paredz valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu piesaistīt sociālā nodokļa nomaksai. Par šo ideju koalīcijas partneri gan jau reiz nebija spējuši vienoties, un Reiram arī pašlaik esot grūti spriest par politisko atbalstu.
Otrs variants esot atgriezties pie idejas par obligātām minimālajām sociālajām iemaksām, taču ieviešot tās pakāpeniskāk nekā bija plānots iepriekš.
Reirs par kategoriski nepieņemamu uzskata iespēju diskutēt par sociālā nodokļa celšanu, jo tā vietā ir jāpaplašina sociālā nodokļa maksātāju bāze.
Ministrs neņemas spriest, kāds būs uzņēmēju viedoklis šajos jautājumos. Viņš uzsvēra, ka darbaspēks kļūst arvien mobilāks un, nerisinot sociālos jautājumus, tas var arvien vairāk aizplūst no Latvijas. Svarīgi ir ne tikai tas, lai pensionāri saņemtu pensijas, bet arī lai tās būtu garantētas strādājošie pēc vairākiem gadiem, piebilda Reirs.