Joprojām dzīvojam pandēmijas ēnā: katastrofas, Trampa drāmas, Ķīnas militārais spēks 13
Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Aizvadītajā gadā vairākums ziņu tā vai citādi bija saistītas ar turpinošos koronavīrusa pandēmiju, kas ietekmēja un turpina ietekmēt vai visas dzīves jomas. Zinātnieki apliecināja savas spējas, un viņu izveidotās vakcīnas glāba no nāves miljoniem cilvēku. Taču pandēmija joprojām turpina nāves pļauju trešās pasaules valstīs, kur vakcīnu nepietiek, un koronavīrusa jauni paveidi neļauj normalizēt situāciju.
ASV bijušais prezidents Donalds Tramps iedragāja priekšstatu par Ameriku kā demokrātijas citadeli, apšaubot prezidenta vēlēšanu iznākumu un divas nedēļas pirms jaunievēlētā prezidenta Džo Baidena stāšanās amatā uzjundot savus atbalstītājus ielauzties un sarīkot grautiņu Kapitolija ēkā, mēģinot nepieļaut ievēlētā prezidenta apstiprināšanu.
ASV un sabiedrotie izveda karaspēku no Afganistānas, izbeidzot 20 gadus ilgušo karu, taču nespējot stabilizēt stāvokli valstī, kur varu atkal pārņēma organizācija “Taliban”.
Pasauli daudzviet pārsteidza ekstrēmi laikapstākļi un katastrofas, kas prasīja tūkstošiem upuru un milzīgus materiālos zaudējumus. Spēcīgas lietavas izraisīja pēkšņus plūdus Vācijā un Nīderlandē, karstuma viļņi Kanādā un Sibīrijā apliecināja klimata pārmaiņu pieaugošo ietekmi.
Autoritārā Ķīna turpināja vairot savu ekonomisko un militāro ietekmi, izmantojot diplomātisko spiedienu un finanšu sviras. Rietumvalstīm nāksies nopietni apsvērt saskaņotu pretdarbību Ķīnas centieniem iegūt dominējošu ietekmi pasaulē.
Pasaulē turpinājās migrantu plūsma, kuras vairošanā aktīvi iesaistījās Baltkrievijas diktators Aleksandrs Lukašenko, nogādājot migrantu pūļus Polijas, Lietuvas un Latvijas pierobežā.
Aizvadītajā gadā NATO lidmašīnas 290 reižu pārtvēra Krievijas kara lidmašīnas, kas bez brīdinājuma pietuvojās NATO valstu robežām, tajā skaitā īpaši bieži Baltijas valstu gaisa telpai. Krievijas karaspēka koncentrācija pie Ukrainas austrumu robežas uzturēja nemitīgu spriedzi Viduseiropā. Krievija turpināja virzību uz totalitārismu, slēdzot valsts vecāko cilvēktiesību aizsardzības organizāciju “Memoriāls”.