Jogurta raibais sastāvs. Vai tiešām bez E vielām nevar? + Recepte mājās gatavotam gardam jogurtam 0
Jogurts garšo ne tikai bērniem. To var iedzert launagā vai brokastīs baudīt ar pārslām un svaigiem augļiem. Diemžēl šajā produktā ir gana daudz cukura un E vielu, kas veselību nudien nevairo. Pētām, kāpēc jogurtam tik raibs sastāvs, un meklējam risinājumu, kā iegūt pēc iespējas veselīgāku produktu.
Uz jautājumu, kāpēc jogurtam pievienots tik daudz E vielu, ražotāji atbild, ka šīs vielas dāsni kombinē tieši piedevu ražotāji, lai panāktu vēlamo rezultātu. Kāds tas būtu? – Pircējs visu novērtē ar acīm. Ja nav tīkama krāsa, jogurts ir atsulojies, augļu vai ogu gabaliņi nav vienmērīgi visā masā, produkts vairs nešķiet tīkams un tādu lielākoties nepērk. Tieši pircējs ar savu izvēli nosaka, kādam tam jābūt, – skaidro kooperatīvās sabiedrības “Straupe” tehniskais vadītājs Rolands Jomerts. Jautāts, vai iespējams pagatavot jogurtu tikai ar ievārījumu vai sacukurotiem augļu gabaliņiem, viņš atbild apstiprinoši, tikai tad jogurtam būs īss realizācijas termiņš. To ne divas nedēļas, ne mēnesi nevarēs uzglabāt ledusskapī, kā tas ir, pievienojot konservantus, stabilizētājus. – Tehnologam nav problēmu lietot bālus produktus, jo zinu, ka tie ir dabiski. Tā ir cilvēka psiholoģija, ka visu vajag košu, krāsainu. Ar produktu, kas istabas temperatūrā nebojājas, patiesībā kaut kas nav kārtībā – kāpēc mikroorganismi tam neuzbrūk?
Rūpīgāk izpētot sastāvu
Jogurtos ir gana daudz stabilizētāju, biezinātāju, krāsvielu un skābuma regulētāju. Kāpēc tie nepieciešami?
Biezinātājs vajadzīgs, lai augļu gabaliņi vienmērīgi turētos visā masā. Šim nolūkam bieži izmanto modificēto cieti, želatīnu, pektīnu. Kā atzīst Rolands Jomerts, želatīns piešķir produktam stingru struktūru. Pektīns E 440 no visiem trim stabilizētājiem ir visdabiskākais.
Daudziem jogurtiem tiek pievienots viens vai vairāki skābuma regulētāji – nātrija citrāts E 331 un kālija citrāts E 332, kas ir citronskābes sāļi. Tos, tāpat kā citronskābi, iegūst, uz ogļhidrātiem kultivējot raugus un baktērijas. Šīs trīs pārtikas piedevas uzskata par nekaitīgām.
Krāsvielas var būt dabiskas izcelsmes un mākslīgi radītas laboratorijā. Melleņu, ķiršu, aveņu un zemeņu jogurtam pievieno lielākoties karmīnu. Tā ir krāsviela E 120, ko iegūst, samaļot un izkaltējot tropu kukaiņus un iegūstot izvilkumu spirtā vai ūdenī. SIA “Rīgas Piensaimnieks” jauno produktu attīstības tehnoloģe Inese Ladusāne pamato: – Krāsvielas augļu piedevām pievieno, jo vārīšanas procesā augļu un ogu krāsa samazinās un, nonākot saskarē ar skābo jogurtu, kļūst neizteiksmīga.
! Pozitīvi, ja uzņēmums cenšas lietot dabiskas izcelsmes krāsvielas, piemēram, no paprikas, kurkumas, vīnogu sulas, bietēm un burkāniem.
Ja nelasa, ko pērk
Pircēju var viegli apmānīt, ja uz iepakojuma uzraksta, piemēram, jogurts ar melleņu piedevu. Patiesībā šo ogu jogurtā nemaz nav – melleņu vietā izmantots melno burkānu sulas koncentrāts.
Lai gan produktos ir daudz E vielu, kas ievērojami pagarina realizācijas termiņu un uzpucē produktu, atsevišķi ražotāji cenšas ražot pēc iespējas dabiskākus produktus. Rūpīgi izpētot lielveikalu plauktus, var atrast jogurtus, kas ražoti no dabiskām ogām un dārzeņiem, bez konservantiem, krāsvielām, bet ar pektīnu, ko iegūst no ābolu un citrusaugļu izspaidām, un minimālu cukura daudzumu. Piemēram, “Rīgas Piensaimnieka” ražoto Kāruma produktu grupā netiek lietoti konservanti, sintētiskās krāsvielas un augu tauki, “Valio” jogurti nesatur konservantus, un uzņēmumā plānots līdz 2020. gadam par 30% samazināt izmantotā cukura daudzumu.