Foto: Shutterstock

Jo vecāki ir dzinumi, jo mazāku ražu tie dod! Ogulāju kopšana pēc ražas novākšanas 0

Kad labāk upenēm izgriezt noražojušos vecos zarus – rudenī vai pavasarī? Interesējas Regīna Daugavpilī.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Upenes, jāņogas, ērkšķogas un sausseržus var apgriezt gan vasarā pēc ražas novākšanas, gan agri pavasarī pirms lapu plaukšanas. Vasarā vieglāk redzēt, kuri zari devuši vairāk ogu, bet krūma skeletzarus labāk var saprast un koriģēt pavasarī, kad vēl nav lapu.

Jāņogas

Sarkanās un baltās jāņogas visvairāk ogas ražo uz divus trīs gadus veciem galveno skeletzaru sānu dzinumiem. Tāpēc galvenais apgriešanas mērķis ir atjaunot galvenos skeletzarus – katru gadu krūmam vēlams nogriezt divus trīs vecākos. Jaunie dzinumi nodrošina labu ražu, bet, ja to ir par daudz, ogām pietrūkst gaismas, tāpēc vecāko nogriezto vietā atstāj divus trīs. Jaunos dzinumus var atšķirt pēc gaišākās mizas un mazāku zara diametru. Vēlams izgriezt arī visus sānu dzinumus, kas atrodas 30–40 cm virs zemes, jo tie nav produktīvi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jāņogu krūmā jābūt 8–12 galvenajiem dzinumiem, kas nav vecāki par četriem gadiem.

Upenes

Atšķirībā no jāņogām lielākās un skaistākās ogas upenes ražo uz viengadīgiem un divgadīgiem sānu dzinumiem.

Upenes var apgriezt vasarā pēc ražas novākšanas, jo tieši tad vislabāk var redzēt, kuri dzinumi devuši visvairāk ogu. Jāatstāj visi jaunie dzinumi, bet tie, uz kuriem ogu bijis maz vai vispār nav bijis, jāizgriež. Protams, jāizgriež arī slimību bojātie, novājinātie vai nokaltušie zari. Nogriež līdz zemei, neatstājot celmiņus, jo tas rosina slimību un kaitēkļu attīstību.

Krūmā vislabāk atstāt 10–12 galvenos dzinumus, kas nav vecāki par trim gadiem, – tas nodrošinās bagātīgu ražu.

Zini! Jo vecāki ir dzinumi, jo mazāku ražu tie dod.

Ērkšķogas

Krūmam izgriež visus dzinumus, kas vecāki par pieciem gadiem, – tos var atšķirt pēc tumšākas un raupjākas mizas. Jāizgriež arī tie, kas aug krūmā uz iekšu, arī horizontālie dzinumi, kas noliecas līdz zemei, jo tiem ir tendence iesakņoties.

Ērkšķogu krūmā jābūt 6–8 galvenajiem dzinumiem. Katru gadu divus trīs vecos dzinumus nomaina pret jaunajiem.

Vasaras avenes

Zemnieku saimniecības Liepas agronoms Dainis Apse skaidro: “Pēc noražošanas aveņu dzinumus nogriež līdz augsnes virskārtai, jo avenes ražo uz divgadīgiem dzinumiem un pēc tam atmirst. Nav vēlams šo darbu atlikt uz pavasari, jo tas veicina slimību un kaitēkļu izplatību avenājos.” Izgrieztos zarus labāk sadedzināt. Izretina arī viengadīgos dzinumus, atstājot krūmā kādus septiņus jaunos dzinumus uz kvadrātmetru. Izgriež slimību bojātos, aizlauztos vai citādi traumētos dzinumus.

Reklāma
Reklāma

Ēdamais sausserdis

Sausserdi vēlams apgriezt rudenī pirms sala iestāšanās – izgriež vecos neražojošos un novājinātos, slimību skartos dzinumus. Noteikti atstāj viengadīgos dzinumus, jo nākamajā gadā tie dos ogas. Ja krūms sabiezināts, raža būs maza, tāpēc vēlams atstāt 6–8 galvenos skeletzarus.

Mēslo un mulčē

Agronoms Dainis Apse iesaka ogulājiem mēslošanai rudenī vislabāk izmantot veikalā nopērkamo Rudens mēslojumu ar samazinātu slāpekļa, bet paaugstinātu kāliju saturu, kas veicina augu nobriešanu un sagatavošanos labākai ziemošanai. Ieteiktā deva ir 70 gramu uz metru.

Ja ir pieejams organiskais mēslojums vai komposts, izmanto to, viegli iestrādājot augsnē. Ja ilgstoši ir sauss laiks, ogulāji jālaista. Pēc lapu nobiršanas oktobrī profilaksei pret slimībām vēlams tos apstrādāt ar 3% Bordo šķidrumu.

Padoms

Lai ierobežotu nezāļu attīstību, ogulājus var mulčēt, piemēram, ar nopļauto zāli, priežu mizu vai šķeldu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.