Jo vairāk kaitina nekārtība mājās, jo lielāks haoss ir tavā prātā 0
Vai atceries teicienu – nekārtība mājās agri vai vēlu novedīs pie nekārtības jeb haosa prātā? Ājurvēdas medicīnas ārste Guna Vilka gan norāda, ka teiciens ir jāskata no otras puses un ka pie nekārtības mājās novedīs tieši nekārtība sirdī. Kā tas funkcionē un kādi būtu ieteikumi iekšējās un ārējās vides sakārtošanai?
Dr. Vilka norāda, ka astroloģijā māju vidi simbolizē ceturtā māja – tās ir mūsu emocijas, sirds un attiecības ar māti. Tas, kuram galvā nav „mistkaste”, pavisam mierīgi reaģē uz netīrību. Viņš saprot, ka ir jāsakārto, pat ja sajaucis ir kāds cits. Tas tāpēc, ka emocijas ir mierīgas. Toties tas, kurš uz nekārtību reaģē ar dusmām, „spoguļo” savu „mistkasti”, kas atrodas viņa galvā un sirdī. Šī cilvēka gadījumā dusmas vienkārši plūst, un šķietamā – cita cilvēka radītā nekārtība – ir ļoti efektīvs iegansts, kā dusmas pavērst otra virzienā.
Pieminētais „spoguļošanās” princips patiesībā ļoti spilgti attēlo mūsdienu sabiedrībā notiekošo – kad tiek ignorēti krāmi un sen salauztas, nevajadzīgas lietas. Tā mēs ignorējam arī krāmus savā galvā un sirdī. Kas tad īsti ir emocionālie krāmi? Tās ir aizturētas dusmas, bailes, greizsirdība, aizvainojumi un, jā – arī pārmērīga eiforija! Visas šīs emocijas piesārņo mūsu domāšanu. Galvai un sirdij, gluži kā mājai, vispatīkamākā ir tīra vide. Galva vairāk iezīmē to, kas notiek mājas austrumu pusē, bet sirds – mājas centrā. Mājas ziemeļu puse nes naudu un aktivitāti, bet austrumu puse – laimi un mīlestību. Naudas enerģija ir auksta, laime – karsta, tāpat kā ziemeļu vējš ir auksts, bet austrumu – silts.
Galvā kārtību panāk ar pastāvīgu meditāciju un apzinātu mieru. Brīnišķīga terapija ir veco krāmu atdošana labdarībā vai otrreizējai pārstrādei. Tikpat svarīgi ir šķirot atkritumus – lai māte Zeme pārāk ātri nepiesārņotos ar mūsu emocionālajiem atkritumiem. Pašlaik pasaulē arvien populārāka kļūst Zero Waste kustība, kas atbalsta maksimāli tīru un videi draudzīgu filosofiju. Šī pāreja nav diez ko vienkārša, jo pēkšņi saprotam, ka līdz šim visu esam pirkuši plastmasas iepakojumos. Ir jāsāk meklēt veidi, kā un kur iegādāties produktus pašiem savos auduma maisiņos, kā aizvietot lietas, kuras līdz šim bija nopērkamas, pēc tam iesaiņojumus izmetot atkritumos utt. Bet tas ir tā vērts!