Jo vairāk augu, jo labāk – viena no šodien aktuālākajām tendencēm 0
Saistībā ar ekoloģisko ideju popularizēšanu un vēlmi radīt veselīgāku vidi ap mums, augu klātbūtne interjerā jau vairākus gadus ir stabila tendence interjera un dizaina mesēs. Turklāt, ne vairs tikai tradicionālā veidā – puķupodos. Jaunums ir dekoratīvi augu elementi un zaļās sienas.
Ja vēlies, lai arī tavā mājoklī ir veselīgāks mikroklimats, šopavasar iedraudzējies ar jauniem augiem un jaunām to izvietošanas iespējām.
Speciālisti akcentē divus izvietošanas paņēmienus
Horizontālais
Pie šī pieder jau tradicionālais izvietojums podos – gan uz grīdas, gan uz plauktiem un palodzēm, ņemot vērā, lai podu izmērs, veids un dizainas būtu saskaņā ar telpā valdošo noskaņu un stilistiku.
Jaunums, kā augus izvietot horizontāli, ir to integrēšana mēbeļu virsmās vai speciālu istabas dobju veidošana par dekoratīviem elementiem. Piemēram, nav plaukts ar atsevišķiem podiņiem, bet gan viens garens, dekoratīvs kašpo – no keramikas, akmens vai koka, kurā ievieto daudzus vienādus vai savstarpēji saskaņotus augus. Līdzīgi var būt veidots arī padziļinājums virtuves salas virsmā vai žurnālgaldiņā, kurā kārto dekoratīvos augus.
Vertikālais
Tradicionāli augi tiek izvietoti uz dažāda augstuma plauktiem, tādējādi veidojot dekoratīvu kompozīciju pie sienas, vai arī pie griestiem iekārtos podos.
Te nu jāsaka, ka šāds risinājums ir gana skaists un arī veselīgs (jo nodrošina labu mikroklimatu telpā), bet tai pat laikā tā ierīkošanai vajadzīgas profesionālas prasmes, zināšanas un arī finansiāls ieguldījums.
Tas tāpēc, ka vertikālai izvietošanai izmantojami ne visi augi, tiem nepieciešamas speciālas augšanas sistēmas un apūdeņošana. Tomēr, neskatoties uz to, zaļās sienas arvien vairāk iekaro ne tikai sabiedriskos, bet arī privātos interjerus.
Jārēķinās tikai, ka šādas sienas labi izskatās pietiekami plašās telpās, kurās var aizņemt visu sienu, turpretim, nelielā dzīvoklī šāds elements izskatīsies pārlieku masīvs. Ja nu tomēr ļoti gribas šādu risinājumu, dzīvokļos var veidot nevis fitosienu, bet fito gleznu.
Pirms augu iegādes un izvietošanas jāpadomā par:
1) funkciju
Vai augi būs paredzēti ar īpašu mērķi – lai attīrītu gaisu vai, piemēram, maskētu kādu sienas defektu, vai tie būs tikai zaļie dekori.
2) telpas platību, stilu un augu izmēriem
Svarīgi izvēlēties ne tikai telpai piemērotus augus (suga un izmērs), bet arī stilā un izmērā pieskaņotus podus un kašpo.
3) vidējo temperatūru telpā
Ja vēlas, lai augi būtu veselīgi un dzīvīgi, jārēķinās, ka telpās jānodrošina stabila temperatūra un mitruma līmenis gaisā.
4) telpas izsauļojumu un mākslīgā apgaismojuma iespējām
Visiem augiem nepieciešams pietiekami daudz saules gaismas, vienalga, vai tie ir saules vai ēnmīļi. Ļoti svarīgs ir to pareizs izvietojums. Par pietiekamu gaismu īpaši jārūpējas gada tumšākajos gadalaikos, nodrošinot papildu mākslīgo apgaismojumu.
Kā augus integrēt konkrētās telpās
Priekšnams
Dzīvokļos ierobežojošais faktors visbiežāk ir gaismas trūkums un nelielā platība. Var izmantot augus, kas nav kaprīzi un necieš no pārlieka dienasgaismas trūkuma – dīfenbahiju, monsteru, papardi. Turklāt, novietot tos maksimāli tuvāk dabiskās gaismas plūsmai – uz plaukta vai mēbeļu virsmas.
Savrupmāju hallēs nereti ir arī kāds plašāks stiklojums, tāpēc šeit iespējas ir lielākas. Visbiežāk te izmanto dekoratīvus palmveidīgos vai augus ar masīvu stumbru, ko novieto kašpo podos uz grīdas vai arī veido dekoratīvu zaļo sienu notai piemērotiem augiem. Izcils augs iekštelpām ir naudas koks jeb crassula ovata, kas nereti izaug pat krūma apmērā. Tas aug arī nabadzīgā augsnē, bet koka biezās lapas ir lielisks ūdens rezervuārs.
Dzīvojamā istaba un viesistaba
Šīs telpas parasti ir pietiekami plašas un gaišas, lai tajās izvietotu lielus un arī ziedošus augus. Bieži lieto monsteras, fikusu dzimtas augus, antūrijas, dažādas palmas, arī vīteņaugus. Lielos augus novieto atsevišķi uz paliktņiem vai grīdas, bet mazākos kārto grupās uz plauktiem, palodzēm, mēbelēm.
Ļoti izturīgs un labi veidojams augs ir zelta scindapsis /Epipremna (Epipremnum aureum) – no tā var veidot arī fito sienas, fito gleznas vai stādīt iekārtā podā. Turklāt, tas attīra gaisu, absorbējot toksīnus tāpat kā gumijkoks, kas derēs kā brīvi stāvošs dekors. Dekoratīvas un viegli kopjamas ir arī parastās līdakastes, bet iekārtiem podiem labi derēs mazprasīgais pušķu hlorofīts.
Virtuve
Virtuvei raksturīgas temperatūras svārstības, kā arī paaugstināts mitruma līmenis. Tas jāņem vērā, izvēloties piemērotus augus.
Visorganiskāk virtuvē iederas dažādi garšaugi un lielākoties ar tiem arī pietiek, lai telpā radītu zaļu atmosfēru.
Guļamistaba
Naktī augi uzņem skābekli, bet dienā atpūšas, tāpēc šajā telpā nevajag aizrauties ar daudziem augiem, īpaši, ja ir zems asinsspiediens vai noteikta veģetatīvās distonijas diagnoze.
Ieteicamas ir kalanhoja un alveja. Plašākā telpā iederēsies kāds viens liels istabaugs – fikuss, gumijkoks vai palmiņa.Jāatceras, ka guļamistabai nederēs augi ar spēcīgu aromātu.
Bērnistaba
Ja augus izvietojam arī bērnistabā, īpaši jāņem vērā ne tikai dekoratīvais, bet tieši veselības un drošības aspekts.
Šajā telpā iederēsies tikai tie augi, kas nav asi, dzeloņaini, kam nav indīgu lapu, ziedu vai kas nesatur indīgas sulas.
Nederēs arī masīvi augi, kas var apgāzties, vai daudzi, uz plauktiem novietoti augi podiņos. Vislabāk, ja tas ir kāds viens, iekārts augs vai dekoratīva augu dobe.