Saeimas balsojumu par ministra kandidātu Vitenbergu pavadīs šaubas 0
Pēc vairākkārtējām partiju sarunām un pēc premjera Krišjāņa Kariņa (“Jaunā Vienotība”) iesaistīšanās tajās Jaunā konservatīvā partija (JKP) sliecas tomēr piekrist “KPV LV” izvirzītajam ekonomikas ministra kandidātu Jāni Vitenbergu, par kuru Saeima varētu balsot ceturtdien.
“Šis stāsts nav saistīts ar partiju attiecībām. Mums radās pārliecība, ka Jānis Vitenbergs ir gatavs novērst tos riskus ekonomiskajai drošībai, par ko runājām iepriekš,” “Latvijas Avīzei” vēl pirms galīgā lēmuma pieņemšanas sacīja JKP frakcijas priekšsēža vietnieks Krišjānis Feldmans.
Nedēļas sākumā, kad notika pirmās JKP un “KPV LV” vadošo politiķu sarunas, JKP izplatīja paziņojumu medijiem, kurā norādīja, ka JKP atbalstītu partneru virzīto ekonomikas ministra kandidātu, ja pirms tam no “Ekonomikas ministrijas pakļautības iestādēm tiek atbrīvoti visi Rebenoka [Pāvela] reideru grupējuma vadītāji un viņiem pakļautā izpildītāju komanda”.
Tagad šos pienākumus pilda ministrijas valsts sekretāra vietnieks Edmunds Valantis.
“Ministrijas vadība jānodod godprātīgam un uzticamam profesionālim, kurš būtu atzīta autoritāte Latvijas uzņēmēju aprindās,” vēl bija teikts JKP paziņojumā. Tajā arī tika norādīts, ka JKP nevarēs atbalstīt bijušā ekonomikas ministra Ralfa Nemiro (“KPV LV”) apstiprināšanu J. Vitenberga vietā par Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētāju, jo viņš zaudējis pielaidi valsts noslēpumam. J. Vitenbergs strādā Nacionālās drošības komisijā un viņam šī pielaide jau ir.
Drīz pēc JKP politiskā iznāciena opozīcijā esošā Zaļo un zemnieku savienība paziņoja, ka tā balsos par J. Vitenbergu ministra amatā, kā arī piekrīt, ka Tautsaimniecības komisijas vadība tiek uzticēta R. Nemiro.
“Ārkārtas situācijā valdībai jādarbojas pilnā sastāvā un tautsaimniecības atbalsta jautājumu risināšana ir kritiski svarīga. Ir jāaizmirst par pozīciju un opozīciju. ZZS uzskata, ka ir jāstrādā kopā, lai ne tikai apturētu koronavīrusa izplatību, bet arī novērstu strauju lejupslīdi tautsaimniecībā,” bija teikts ZZS paziņojumā. Tas nozīmē, ka abos balsojumos būtu iespējams vairākuma atbalsts arī bez JKP balsīm.
Otrdien JKP un “KPV LV” pārstāvji sazinājās vēlreiz, bet šoreiz šajā sarunā jau iesaistījies premjers K. Kariņš.
Tiesa, esot gan vēl pakārtotie jautājumi, ieskaitot Tautsaimniecības komisijas vadītāja izvēli, par ko vēl būtu jārunā. “Mēs ceram, ka Jānis Vitenbergs ne tikai vārdos, bet arī darbos parādīs savu neatkarību no valsts drošību apdraudošiem grupējumiem,” piebilda K. Feldmans.
Arī J. Vitenbergam pēc sarunām ar JKP bija radies iespaids, ka JKP frakcija varētu viņu atbalstīt. Tā situācija pēc partneru paziņojuma par kaut kādiem neizgaismotiem grupējumiem ministrijā bijusi savāda – darbinieki satraukušies rakstījuši, jo neesot bijis skaidrs, kas ar to domāts.
Par komandas veidošanu J. Vitenbergs jau iepriekš esot sacījis, ka ir saņēmis partijas mandātu to veidot pēc saviem ieskatiem. Kandidātam nav iebildumu pret konkursu uz valsts sekretāra amatu, bet, viņaprāt, šis ir tas brīdis, kad ir nekavējoties jāsāk strādāt, un šos pienākumus var veikt kāds no ministrijas vadošajiem ierēdņiem, kas jau notiek tagad.
Premjers Krišjānis Kariņš trešdien TV3 raidījumā “900 sekundes” apstiprināja, ka lūgs ceturtdien Saeimas sēdes darba kārtībā iekļaut jautājumu par ekonomikas ministra apstiprināšanu, jo ne no viena partnera viņš neesot dzirdējis iebildumus pret J. Vitenberga kandidatūru. Kā ziņots, jau sākumā JKP nepšaubīja paša J. Vitenberga piemērotību amatam, bet gan izvirzīja nosacījumus kā priekšnoteikumu pozitīvam balsojumam.