Jēzus dzelmē un vēl četri zemūdens brīnumi 0
Ar pieciem stāstiem par aizraujošiem zemūdens noslēpumiem pie skatītājiem atgriežas populārais dokumentālais seriāls “Nosusini okeānus 2”, kas “National Geographic” būs skatāms svētdienās, no 4. augusta.
Pirms raidījuma “National Geographic” ir apkopojis faktus par četriem interesantiem zemūdens brīnumiem, kurus ir vērts apmeklēt gan niršanas entuziastiem, gan tiem, kurus vilina vēstures un mākslas pasaule tās netradicionālākajā formā.
Jēzus skulptūra Sanfrutuoso, Itālijā
Itālijas rivjērā starp Portofino un Kamolji, 17 metru dziļumā atrodas bronzas Jēzus skulptūra (Christ of the Abyss). Tā uzstādīta 1954. gada 22. augustā.
Darba autors ir Apvienotās Karalistes skulptors Gvido Galeti, kas to veltījis itāļu nirēja Duilo Markantes piemiņai. Itālis vēlējās to veltīt savam draugam, nirējam Dario Gonzatti, kas mira dažus gadus pirms viņa.
Tā ir 2,5 augsta un sver vairāk nekā 260 kilogramus bez pamatnes. Netālu ūdens dzīlēs arī redzamas britu kuģa paliekas, kas nogrima Krimas kara laikā.
Katru gadu pēdējā jūlija svētdienā šajā vietā notiek ceremonija, kuras laikā iededz sveces un dod jūrai svētību.
Kristus skulptūras replikas atrodamas arī citviet, piemēram, Floridā, Kīlargo pilsētā. Tur statuja atrodas trīs metru dziļumā un ir iecienīts tūrisma apskates objekts.
Karjers un zemūdens cietums Rummu, Igaunijā
Rummu karjera Murru cietums kādreiz bija Vasalemmas marmora atradne, kurā kā galvenais darbaspēks tika izmantoti vairāk kā 400 cietuma ieslodzītie. 2012. gadā cietumu slēdza un apstādināja sūkņu darbību, kas uzturēja cietumu sausu.
Ūdens līmenis ļoti strauji cēlās, atstājot raktuvju ekskavatorus, ēkas daļas un aprīkojumu zem ūdens. Šajā vietā, atstarojoties uz kaļķakmens sienu fona, ūdens ir tik koši zils, ka atgādina kādu ekskluzīvu kūrortu. Vietējie to dēvē par Zilo lagūnu.
Rummu karjerā norvēģu dīdžejs Alans Volkers filmējis sava hita “Faded” video klipu.
Zemūdens muzejs Kankūnā, Meksikā
2010.gadā atklātajā zemūdens muzejā ir vairāk nekā 500 skulptūru, kas atspoguļo maiju kultūru, cilvēku un civilizācijas attīstību. Tās radījuši britu tēlnieks un nirējs Džeisons De Keirs Teilors un pieci citi Meksikas skulptori.
Skulptūrām izmantotas aptuveni 120 tonnas cementa, 4000 metru stiklašķiedras un 400 kilogrami silikona. Tās izstādītas trīs galerijās, kas atrodas trīs līdz sešu metru dziļumā.
Muzeja mērķis ir ļaut zemūdens dzīvajiem organismiem vairoties un atjaunoties, jo materiāli, no kuriem ir veidotas skulptūras, ir labvēlīga vide koraļļu augšanai. Skulptūras veidotas tā, lai pēc gadu desmitiem tās kļūtu par mākslīgiem rifiem.
Mākslas darbus ir iespējams arī iegādāties.
Zudusī pilsēta Dvarka, Indijā
Dvarka ir pilsēta Indijas rietumu krastā, kas tiek uzskatīta par vienu no septiņām senākajām apdzīvotajām vietām šajā valstī. Nezinātājs pat nepateiks, ka Arābijas jūra sevī slēpj tās vēsturisko daļu.
Saskaņā ar hinduistu mitoloģiju, Dvarka reiz bijusi Jadavas dinastijas galvaspilsēta. Pirms desmitiem tūkstošu gadu, kad tajā valdīja Krišna, pilsēta bija bagāta, pārtikusi un ar labu infrastruktūru.
70 000 pilis, kas bija veidotas no zelta, sudraba un citiem dārgmetāliem pazuda kā nebijušas.
2000. gadā Indijas arheologi 40 metru dziļumā atrada pilsētas paliekas, ielu režģus, smilšakmens sienas un citus artefaktus, kas vēstīja, ka Dvarka kādreiz patiešām bijusi nozīmīga ostas pilsēta.
Ieinteresēja zemūdens pasaules brīnumi? Tad skaties jaunākās dokumentālā seriāla “Nosusini okeānus 2” sērijas kanālā “National Geographic” svētdienās no 4. augusta plkst. 22.