Foto: May Chanikran/Shutterstock

Eksperta padomi bāreņos palikuša jēra kopšanā 0

Pirms diviem mēnešiem mūsu piemājas saimniecībā aita atnešanās laikā gāja bojā, bet jēriņš izdzīvoja. Jēru dzirdījām ar govs pienu no pudelītes, sākumā ik pēc divām stundām. Tagad, kad ir jau divi mēneši, ar pienu dzirdām trīs reizes dienā. Cik ilgi jāturpina jēru dzirdīt, un kādā vecumā viņš var iztikt bez govs piena? Jērs kopā ar aitām ik dienu iet ganībās. ANITA DURBES NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
Lasīt citas ziņas

Ja aitu māte aiziet bojā, jāmēģina jēru piesēdināt pie citas mammas, kas atnesusies tajā pašā laikā. Diemžēl nereti sprogaine svešu mazuli nepieņem, tad jāaudzē pudeļjērs – jāēdina ar pudeli.

“Ja jēram pašlaik ir divi mēneši, rodas jautājums – cik tas sver? Mazuli var atšķirt no mātes divu mēnešu vecumā, ja ir sasniedzis 20 kg dzīvsvaru. Šajā laikā tas jau var iztikt bez piena, jo prot ēst zāles lopbarību, – par to liecina dzīvnieka masa. Ja barotu tikai ar pienu, ar to nepietiktu jēra augšanai, tāpēc tas katru dienu jāved ganībās,” akcentē LLU Agrobiotehnoloģijas institūta profesore Daina Kairiša.

CITI ŠOBRĪD LASA

Zāles lopbarībai jābūt kvalitatīvai, nepāraugušai, lai dzīvnieks var uzņemt 4–5 kg zāles dienā un pieņemties svarā par 250–300 g diennaktī.

Ja dzīvmasas pieaugums ir minimāls (100–150 g), tas liecina, ka ganību zāles nav pietiekamā daudzumā vai arī tā jau pāraugusi (patlaban ganībās stiebrzāles jau ir pāraugušas, taču baltais āboliņš vēl ir pietiekami kvalitatīvs, jo tik ātri nepāraug).

Ja divu mēnešu vecumā jērs ir miesās vājš, tas nozīmē, ka tam nav sarūpēta pilnvērtīga barība (pāraugušu zāli dzīvnieks nesagremo pilnībā, tādējādi arī nevar saņemt barības vielas, kas tam vajadzīgas augšanai; ar to pietiek tikai dzīvības funkciju nodrošināšanai). Šādu jēru ganībās nevar laist, tas jātur kūtī un jānobaro atsevišķi, lai varētu uzraudzīt.

Dzīvniekam jādod graudi (auzas vai mieži), jo tie ir vieglāk sagremojami (salīdzinājumam – graudu barības sagremojamība ir ap 80%, bet zāles lopbarības – 60%). Regulāri jāseko līdzi, kā dzīvnieks aug, palaikam to nosverot, lai saprastu, vai ir pietiekams masas pieaugums. Četru piecu mēnešu vecumā jēram būtu jāsver 35–38 kg (tas ir kaušanas dzīvsvars).

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.