Sākās kā joks. Jelgavas tērauda tauriņi kā kaklasaite 0
Dizainere Kristina Černova pēc izglītības ir ainavu arhitekte un pēc sirdstieksmes – māksliniece. Savukārt Ēriks Timofejevs ieguvis mašīnprojektētāja izglītību, strādā metālapstrādes uzņēmumā par konstruktoru un labi pazīst metālapstrādes tehniskās lietas. Abus jauniešus nejaušība aizveda līdz pašu patentētu metāla rotu izgatavošanai un veiksmīgai uzņēmējdarbībai. Tas savukārt nostiprināja nodomu izveidot kopīgu ģimeni.
“Ideja izveidot metāla tauriņus (tauriņveida kaklasaites) sākotnēji bija joks. Mēs ar Ēriku apmeklējām deju kolektīva balli, kurā pāris puišu bija uzlikuši koka tauriņus. Man tie iepatikās, un es piedāvāju Ērikam tādu nopirkt. Viņš atbildēja: tad jau labāk paši uztaisām no metāla. Tajā brīdī abi pasmējāmies. Likās, ka tas nav reāli, jo metāls ir smags materiāls. Nākamās dienas rītā nodomāju: kāpēc gan nepamēģināt? Piesēdos pie datora, uzskicēju pirmo tauriņu un nosūtīju to Ērikam, lai izgriež no plāna metāla loksnes. Tā mums izveidojās vienkārša dizaina tauriņš. Tā kā abi cienām latvisko kultūru, tad tauriņu dizainu sākām veidot tautisku, ar latvju ornamentiem un spēka zīmēm. Pirmie tauriņu īpašnieki, protams, bija radi un draugi. Sajūsma par šo ideju bija tik liela, ka sapratu – to jāsāk steidzīgi realizēt un pilnveidot,” stāsta Kristina.
Tauriņa dzīves ceļš sākas datorā, kur tas tiek uzrasēts. Tad Ēriks no plānas metāla loksnes to izgriež ar lāzeru. Taču ar to viss tikai sākas. Lai tauriņš būtu gluds, spīdīgs un skaists, tas rūpīgi jāapstrādā. Malas jānovīlē ar elektrisko vīli, virsmas no abām pusēm jāapstrādā ar smilšpapīru. Cilvēki bieži vien domā: reiz tauriņš ir no metāla, tad tam ir asas malas. Lai tā nebūtu, visus asumus apvīlē tā, lai tauriņš būtu pilnīgi drošs.
Pēc metāla daļas sakārtošanas sākas vieglākais uzdevums – sašūt lenti. Tā ir no dabiska lina ar metāla aizdari. Lai panāktu kopējo stila vienotību, iepakojums ir pieskaņots tauriņam. Tās ir vienkāršas, praktiskas un elegantas kartona kastītes. Produkts ir gatavs, kad uz kastītes uzlīmējam mūsu logotipu, kas ietver latvju zīmi Ūsiņu un tekstu “Metal era”. “Logo atspoguļo to, ko mēs veidojam: metāla rotas ar latvisku elpu. Lai nodrošinātos, ka esam vienīgie, kas veido šādus tauriņus, savu dizainu patentējām un sākām sadarbību ar pirmajiem latvisko lietu veikaliem. Tas bija pirms pusotra gada. Sākotnēji skatījāmies, kā cilvēki mūs novērtē, vai pieņem šādus vīriešu aksesuārus. Kad pieprasījums auga, sākām vairāk braukāt pa tirdziņiem un veidot jaunus kontaktus. Pašlaik tirdzniecībā pieejami jau vairāk nekā divdesmit veidu tauriņi. Šobrīd tauriņi ir nopērkami divpadsmit Latvijas veikalos un www.facebook.com/metalataurini. Mūsu preces iecienījuši ne tikai latviska un ekstravaganta dizaina piekritēji, bet arī ārzemju tūristi,” atklāj tauriņa konstruktori.
Pēdējā laikā arvien lielāku popularitāti iegūst pēc pasūtījuma gatavotie tauriņi, kuros gravējam vārdus, logo un simbolus. “Tā var sagatavot īpašu dāvanu, piemēram, uz jubileju, kāzām vai izlaidumu. Ja cilvēkiem interesē personalizētie tauriņi, viņi facebook lapā vai e-pastā atraksta savas idejas. Tauriņus mēs nosūtām pa pastu. Esam atvērti jaunām idejām. Piemēram, pilsētas jubilejai par godu tapa tauriņi ar Jelgavas uzrakstu un 750 gadu zīmi. Mūsu preču klāstu veido ne tikai tauriņi, bet arī auskari, kaklarotas un sienas lampas. Domājam par īpašiem tauriņiem, kuros būs iemūžināta Latvijas simtgade,” stāsta Kristina.
VĒRTĒJUMS
Anita Roze-Traviņa, “Rozes bodes” īpašniece: “Metāla tauriņu ražotāji “Metal era” mūsu veikalā uzreiz sevi pieteica kā unikālu vietējo dizainu, kuram pagaidām nelīdzinās neviens cits zīmols pasaulē! Metāla tauriņus iespējams nesāt gan oficiālās tikšanās, gan neformālā vidē! Kristinas Černovas un Ērika Timofejeva piedāvājuma klāstā ir gan tauriņi ar latvju zīmēm, kas šobrīd ir ļoti populāras, gan arī tādi, kas izceļ klienta personību. Tauriņu ideja pārsteidza ne tikai mani, bet arī klientus, kuri šobrīd ir īpaši prasīgi pret dizaina oriģinalitāti. “Rozes bode” novērojusi, ka klienti iegādājas tauriņus kā dāvanu ārzemju draugiem vai kolēģiem, tā uzsverot Latvijas cilvēku savdabību un izdomu!”