Jelgavā sāk ražot augstākās kvalitātes PET granulas 0
Līdz šim Latvijas pilna cikla atkritumu apsaimniekošanas un pārstrādes uzņēmums a/s “PET Baltija” Jelgavā varēja nodrošināt vien izlietoto PET pudeļu pārstrādi pārslās, bet nu darbu sākusi jauna rūpnīca ar pilnu pārstrādes ciklu, kas ļauj nokļūt “no pudeles līdz pudelei”.
Jaunās rūpnīcas “Eko PET” līdzīpašnieks ir a/s “Eco Baltia”. Vakar notikušajā jaunās ražotnes svinīgajā atklāšanā varēja iepazīties ar šeit uzstādītā pilnā cikla norisi – kad PET pudeļu pārstrādes procesā nonāk līdz jaunas pudeles presformai jeb no pudeles iegūst pudeli.
Rūpnīca, kur top visaugstākajām kvalitātes prasībām atbilstošas granulas, kuras izmanto pārtikas iepakojuma ražošanā, ir vienīgā, tehniski vissarežģītākā un vismodernākā Baltijas valstīs. Izlietoto PET pudeļu sasmalcināšanu nodrošina uzņēmums “PET Baltija”, bet to pārvēršanu granulās – “Eko PET”. Jāpiebilst, ka citas tuvākās šāda profila ražotnes atrodas Polijā un Skandināvijā. “Konkurējam ar ražotājiem Polijā, Lielbritānijā un arī Skandināvijā. Tādēļ būtisks jautājums ir par iespējām diversificēties un ražot labākas kvalitātes produktu. “PET Baltija” absolūtā veiksme līdz šim bija mūsu spēja ražot augstākās kvalitātes pārslas no PET pudelēm. Šādi paši augstas kvalitātes standarti būs arī “Eko Pet”. Tieši tā tad arī būs mūsu priekšrocība šajā tirgū,” uzsver “Eco Baltia” valdes priekšsēdētājs Artūrs Skroderis.
Pārtikas iepakojuma ražošanai domātās granulas jau ir radušas savus pircējus – tie ir vairāki Lietuvas uzņēmumi. Tomēr “Eko PET” pārstrādāto plastmasu varēs izmantot arī tekstilizstrādājumu ražošanai, piemēram, audumiem vai auto sēdekļu polsterējumam, plēvei, jaunām dzērienu pudelēm vai stropēm.
Jaunais “Eko PET” projekts tapis sadarbībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras līdzfinansējumu, ražotnē investējot 3,7 miljonus latu. Ražotnes jauda ir 8,5 tūkstoši tonnu PET granulu gadā. “Mēs varam pārstrādāt 260 miljonus PET pudeļu gadā. Latvijās nacionālais patēriņš ir vien 160 miljoni pudeļu. Tas nozīmē, ka spējam pārstrādāt arī Lietuvas un Igaunijas PET pudeles, nodrošinot tās arī ar galaproduktu – augstvērtīgām granulām pārtikas iepakojuma ražošanai,” palepojas A. Skroderis.
Lai gan PET pudeļu depozīta sistēma vēl īsti nedarbojas, Latvijas Zaļā punkta un AS “PET Baltija” pavasarī veiktais eksperiments liecina – iedzīvotājos pieaug interese par iespēju nodot izlietotās plastmasas pudeles. Iedzīvotāji maijā salīdzinājumā ar aprīli pārstrādei nodeva par 66% vairāk PET pudeļu, pavisam 73 000 PET pudeļu, kas veido aptuveni 2,8 tonnas plastmasas.