Foto no http://www.jekabpils.lv

Jēkabpilī dome nelikumīgi uzbūvē slidotavu – uz gāzes vada 5

Pirms vēlēšanām pašvaldības visā Latvijā cenšas uzpost savas pilsētas un ciematus. Nauda atrodas ielu remontiem, bērnu laukumiem, parkiem un stadioniem. Arī Jēkabpilī rudenī izlēma uzbūvēt slidotavu. Tas bija sens neizpildīts solījums vēlētājiem. Jēkabpils dome ar Leonīdu Salcēviču priekšgalā deva rīkojumu un pašvaldības ierēdņi sāka rosīties. Līdz decembrim slidotava bija gatava. Tomēr lielajā steigā gadījās ķeza – zem laukuma bija patrāpījies pilsētas gāzes vads. Kad “Latvijas Gāze” sāka celt iebildumus, izrādījās pašvaldība, kam jākontrolē celtniecības likumība, slidotavu uzbūvējusi bez neviena dokumenta, svētdien vēsta TV3 raidījums “Nekā personīga”.

Reklāma
Reklāma
Mājas
Ideālais banānu uzglabāšanas veids – tie nekļūs melni nedēļām ilgi
Kokteilis
FOTO. Alla Pugačova pārvērtusies līdz nepazīšanai
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
Lasīt citas ziņas

Jēkabpilī dzīvo 22 tūkstoši cilvēku. Desmitā lielākā Latvijas pilsēta ir izvietota abos Daugavas krastos. Attīstītāks ir pilsētas kreisais krasts, te dzīvo divas trešdaļas pilsētnieku, te atrodas dome, lielveikali un jaunais stadions. Domes vadība jau ilgus gadus solīja labiekārtotu slidotavu arī labā krasta iedzīvotājiem. Līdz šim slidotāji ledu lēja uz grantēta laukuma Pils rajona daudzstāvu namu pagalmā. Pagājušā gada rudenī Jēkabpils vietvara beidzot pieķērās šim jautājumam. Domes vadība deva uzdevumu saviem ierēdņiem – slidotavai jābūt! Decembrī laukums bija gatavs. Iedzīvotāji varēja baudīt ziemas priekus. Jēkabpils pašvaldība bija iecerējusi, ka ziemā te iedzīvotāji spēlēs hokeju un slidos, bet vasarā te rosīsies florbolisti un skrituļotāji. Tomēr šobrīd te nevienu sportistu nemana.

Kad slidotava jau bija gatava, izrādījās, laukumam apakšā patrāpījies augstspiediena gāzes vads. To pamanīja “Latvijas gāzes” darbinieki, kas par būvdarbiem nebija brīdināti. Gāzes vada tuvumā nekāda būvniecība nav pieļaujama, taču to neviena Jēkabpils amatpersona nepamanīja, iuzsvēŗa raidījums.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tas nebūtu noticis, ja slidotavai būtu bijis projekts. Tad būtu jāprasa saskaņojums “Latvijas gāzei” un būvvaldei. Par gāzes vada atrašanās vietu zināja Pilsētsaimniecības departamenta speciālisti, taču būvniecībai šķēršļus viņi nelika. Pašvaldības uzņēmuma Jēkabpils pakalpojumi celtniekiem vajadzēja pamanīt brīdinājuma apzīmējumus pagalmā un darbus apturēt, taču viņi turpināja strādāt. Būvvalde nelikumīgos darbus pamanīja vien tad, kad par to sūdzējās Latvijas gāze. Departaments, būvvalde un celtnieki ir pilsētas izpilddirektora pārziņā, taču arī viņš nesekoja līdzi, kā padotie pilda rīkojumu par slidotavu.

Laukuma būvētāja, pašvaldības uzņēmuma Jēkabpils pakalpojumi vadība taisnojas, ka tā nemaz nebija būvniecība, tikai teritorijas uzturēšana. Uz grantēta laukuma uzklāts asfalts.

“Tā faktiskā situācija ir tāda, ka mums bija līgums uz kura pamata tad arī veicām šos būvdarbus. Un attiecīgi gan jaa ka ir skice, vai kāds ir kas ierādīja šo laukumu un kā rezultātā beigās izrādījās, ka apakšā ir gāzes vads. Vai nu topogrāfijas kļūda, vai nu skicē nebija šī gāzes vada, vai nepaskatījās un nepārbaudīja šo topogrāfisko plānu. Grūti spriest. Es domāju tas ir pasūtītāja kļūda vai neizdarība. Grūti teikt,” saka SIA “Jēkabpils pakalpojumi” valdes priekšsēdētājs Jānis Hauka.

Slidotavas pasūtītājs ir Pilsētsaimniecības departaments. Iestādes darbiniekiem bija jāsagatavo un jāsaskaņo dokumenti, jāsameklē būvnieks.

“Ko es varu pateikt, redz pie kā noved steiga. Tuvojās ziema, un bija politiskās vadības uzdevums ierīkot stadionu. Tajā vietā agrāk bija automašīnu grantēts stāvlaukums. Nu darbs tika darīts un konstatēts pēc tam, kad darbs padarīts, ka tur gāzes vads. Projekts tur bija nosacīts. Būtībā pilnvērtīgs projekts nebija. Bija parādīta bortu konstrukcija un hokeja laukuma izmēri zināmi. Tādā veidā,” teica Jēkabpils domes Pilsētsaimniecības departamenta direktors Raits Sirmovičs.

Reklāma
Reklāma

Pilsētsaimniecības departaments ir pakļautas domes izpilddirektoram. Viņš skaidro, ka uzdevums no domes politiskās vadības pa taisno aizceļojis uz Pilsētsaimniecības departamentu, tāpēc viņš nav sekojis līdzi tā izpildes gaitai.

Jēkabpils domi divdesmit gadus vadīja Leonīds Salcevičs. Viņš bija domes priekšsēdētājs laikā, kad pasūtīja un būvēja slidotavu. “Es domāju, ka tas ir galīgi aplami, ka to visu kaut kā saista ar vēlēšanām! Pirmkārt, tas bija paredzēts budžetā, ka tur vajadzētu kaut kādu aktivitāti izvērst, jo tajā mikrorajonā bija tikai viens rotaļu laukums, pērn uztaisīja vēl vienu, Bija domāts, ka jātaisa laukums kur varētu vasarā florbolu spēlēt, ziemā tur kaut kādu elementārus slidotavu. Nebija pateikts no manas puses un no deputātu puses, ka tam jābūt obligāti tāda izmēra laukumam, kā viņš ir,” komentēja bijušais mērs.

Šobrīd domi vada zaļo “zemnieku” mērs Raivis Ragainis, kurš bija deputāts arī iepriekšējā domes sasaukumā. Viņš nenoliedz, ka sarunās par laukumu pārstāvējis Jēkabpils hokejistus, taču tie pieslēgušies tikai tad, kad laukums jau bija noasfaltēts.

Vietējā būvvalde nelikumīgo būvniecību konstatēja vien tad, kad darbi jau bija pabeigti. Lai gan likums aizliedz izmantot ekspluatācijā nenodotas būves, slidot nelikumīgi uzbūvētajā laukumā tā iedzīvotājiem neliedza. Risinot situāciju, būvvaldē iesniegts nākamais būvprojekts, ka gāzes vadu pārcels.

A/S “Latvijas gāze” Juridiskā departamenta vadītāja vietnieks Māris Onževs norādīja, ka situācija, ka uz gāzes vada tiek uzbūvētā kāda ēka vai būve, nav unikāla. Katru gadu Latvijas gāze aptuveni 100 gadījumus konstatē, gan garāžas, gan žogus, arī šāds unikāls gadījums ar ledus laukumu. Bet varbūt tas situācijas interesantums varbūt nedaudz pat komiskums slēpjas apstāklī, ka to ir izdarījusi iestāde, kuras uzdevums ir izvērtēt likumību. Proti, būvvalde izvērtē, bet dome ir uzbūvējusi.

“Latvijas gāze” mierina, ka bīstamais brīdis ir aiz muguras. Lielākais avārijas risks ir celtniecības laikā, kad rokot tranšejas vai pamatus stabiem, var skart gāzes vadu.

Pašvaldībai bija trīs iespējas, kā nelikumīgo būvi legalizēt. Viens variants ir laukumu nojaukt, otrs – pārbūvēt tā, lai tas neskar gāzes vadu. Izvēlēts trešais variants – pārcelt gāzes vadu. Projekts jau ir saskaņots, taču pašvaldība līdz šim nav atradusi vismaz 15, 20 tūkstošus, lai samaksātu par darbu.

Pēc “Nekā personīga” intereses Jēkabpils pašvaldībā ir sākusies rosība. Izpilddirektors uzdevis auditoriem noskaidrot, kāds būtu bijis pareizais dokumentu aprites ceļš, lai slidotavu uzbūvētu likumīgi un kāda kuram atbildība.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.