Jēkabpilī top apģērbs bez vīlēm 0
Apģērbs bez šūtām vīlēm šķiet neiedomājams. Tomēr šāda produkcija top Jēkabpilī, kur darbojas pasaulē vienīgā bezvīļu trikotāžas ražotne. Vienā gabalā adītās kleitas, svīterus, jakas un svārkus ar Latvijas provincē radīto zīmolu “Viola Stils” gaida pircēji Maskavā, Ņujorkā un Losandželosā…
Ceļš uz unikālās trikotāžas ražošanu sākās 1991. gadā, kad bijušā sadzīves pakalpojumu kombināta ēkā jēkabpilietis Juris Bružuks, pēc profesijas mehāniķis, izveidoja individuālo uzņēmumu trikotāžas apģērbu ražošanai.
Jau pēc pāris gadiem peļņa pārsniedza miljons rubļu pretstatā iepriekšējam kooperatīvam, kas neinvestēja iekārtu modernizēšanā un izbeidzās ar divu miljonu rubļu zaudējumiem. Balstoties uz Latvijas trikotāžas labo slavu bijušajā PSRS telpā, Bružuka uzņēmums orientējās uz eksportu austrumu virzienā, vienlaikus meklējot rietumu sabiedrotos. Tādi atradās Vācijā, Ziemeļvalstīs, arī Francijā un Anglijā, taču bija jāsamierinās ar darbu svešu zīmolu spodrināšanā, kas ilga līdz 2000. gadam. Milleniumu “Viola Stils” iesāka ar jaunām adāmmašīnām bezvīļu apģērba ražošanai un savas markas stiprināšanu starptautiskajā konkurencē.
Tramplīns
Vietējais – mazais tirgus, kurā kopš padomju laikiem vieglās rūpniecības pašmāju ražojumi nekotējās, nebija ne taktiski, ne stratēģiski izdevīgs starts uzņēmumam, kas pievērsies inovatīviem risinājumiem un orientējies uz augstākās kvalitātes izstrādājumiem. Nav gari jāstāsta, kā un kur uzņēmējs atradis jaunās iekārtas, uz kuriem starptautiskiem forumiem un izstādēm devies rādīt Jēkabpils produkciju. Visas investīcijas atmaksājušās ar jauniem kontaktiem un pasūtījumiem, kurus, aizsteidzoties priekšā notikušajam, “Viola Stils” šodien var tikai daļēji apmierināt. Uz jautājumu, kāpēc uzņēmums lepojas kā vienīgais bezšuvju trikotāžas apģērbu ražotājs pasaulē, Juris Bružuks atbild:
– Parastās mašīnas var nopirkt par 13 000 eiro, bet bezvīļu tehnoloģiskās iekārtas maksā 10 reižu dārgāk un prasa vēl lielus papildieguldījumus speciālistu apmācībai, lai nodrošinātu šīs tehnikas darbību un apkopi. Ar katru jaunu iekārtu uzņēmēji orientējas uz maksimālu peļņu un vismaz trīskāršu produkcijas apjoma un apgrozījuma pieaugumu. Tādēļ lielas investīcijas ilgākā periodā daudziem liekas neizdevīgas.
Rietumiem tradicionāli ir visu ko ilgi un dikti pārbaudīt, un arī vairumam uzņēmēju raksturīgs konservatīvisms. Vienlaikus gan tur, gan Austrumu valstīs rodas jaunas tehnoloģijas, kuras ne vienmēr ātri ievieš. Viss nāk ar praksi: mašīnas pašas neko nespēj izdarīt, cilvēki tās rada, apkalpo un mācās ar tām strādāt…
Līdzšinējā pieredze rāda, ka jaunās bezvīļu adāmmašīnas ne rietumu, ne austrumu puslodē nav iegājušās dārdzības un garās aprobācijas dēļ. Japānā ar šo tehnoloģiju, ko ražo “Seiko”, darbojas dažas mazas kompānijas. Itālija vien mēģina sākt, strādājot dārgiem zīmoliem.
Tikmēr “Viola Stils” jau vairāk nekā desmit gadus šajā segmentā nostiprinājies kā vienīgais pasaulē pazīstamais bezvīļu apģērba ražotājs. Bružuks vēl šodien ir gatavs prēmēt ražotāju, kurš uzrādīs labākas kvalitātes trikotāžas izstrādājumus ar pasaulē pazīstamu vārdu.
– Jūs pat internetā velti meklēsiet ražotni, kas piedāvā viengabalā adītas virsdrēbes!
Dizaina aspekti
Uzņēmuma produkcijas plašākais klāsts Latvijā skatāms un nopērkams firmas veikalā Jēkabpils centrā. Skatu un tausti priecē jakas, tunikas, svīteri, svārki, kleitas, legingi… Maigā, teicami krītošā trikotāža sievietēm, jauniešiem un stiprajam dzimumam piesaista ar oriģinālu formu, faktūru un adījuma rakstiem. Tiesa, mūsu pirktspējai šie izstrādājumi nav optimālākie, tāpēc Latvijas tirgum paliek vien mazumiņš. Cenu diktē nemitīgais energoresursu un izejvielu izmaksu kāpums. Līdz ar jaunās tehnoloģijas ieviešanu uzņēmums uzlicis sev maksimāli augstu latiņu arī materiālu izvēlē – tikai dabiskās šķiedras: vilna – mohēra, kašmirs, kokvilna, zīds vai to šķiedru sajaukumi. Veikalā uzmanību piesaista eleganta terakotas toņa kleitiņa, kura pat uz pakaramā intriģē ar brīvo kritumu un savilkumiem. Kad to nodemonstrē salona pārdevēja Natālija, oranžīgā kleita iegūst dzīvas, skulpturāli daiļas aprises. Rodas nojausma par telpiskajiem brīnumiem, kas pēc konkrētas programmatūras izveides top pirms 5 gadiem iegādātajā vācu firmas “Stoll” četru adatu mašīnā no apakšas uz augšu, ieskaitot piedurknes un apkakles…
Vaicāts par “Viola Stils” dizaina veidotājiem, Juris Bružuks teic: tas ir kolektīvs darbs. Konkrēta dizainera nav, jo nav speciālistu, kas varētu uzmodelēt XXI gs. tehnoloģijai un stilam atbilstošus modīgus apģērbus. Rādot Krievijas slavenā modista Judaškina skiču albumu, viņš komentē: tie ir vien meti, kuriem nepieciešama reālas konstrukcijas un programmatūras izveide. Uzņēmējaprāt, tā saucamie modes dizaineri ir vien stilisti, kas iezīmē, bet nerada tēlu, nekonstruē modeli rūpnieciskai ražošanai. Vajadzīga speciālistu īpaša apmācība, vispirms jau apzinot tehniskās iespējas. Daži jēkabpilieši jau ir mācījušies pie iekārtu ražotājiem Vācijā, un pēc atgriešanās kopīgi tapuši modeļi, kas guvuši starptautisku piekrišanu, un vispirms smalkajos Maskavas veikalos. Divus gadus “Viola Stils” jau tirgo Ņujorkā un gadu arī kino metropolē Losandželosā, nemaz nerunājot par jau sen apgūto Vāciju un Skandināvijas valstīm. Uzņēmums nežēlo naudu savu speciālistu apmācībai, toties ekonomē uz kredīta līdzekļiem iegādātās tehnikas pilnu noslodzi trīs maiņu darbā. Šāds režīms ļauj nodrošināt darbu 42 strādājošajiem. Apmierināto darbinieku vidū ir arī Ilga Gravāne, kura strādājusi vēl Jēkabpils sadzīves pakalpojumu kombinātā un turpina darbu kā ketelētāja. Uzņēmuma īpašnieks uzteic arī Vācijā skolotos programmētājus Pjotru Romanseviču un Jūliju Uvarovu. Pēc vidusskolas centīgā meitene gadu strādājusi par kontrolieri, bet pēc kursiem Vācijā atgriezusies ar adāmmašīnu programmētājas sertifikātu un sāk iejusties apģērbu dizaina jomā.
Bezšuvju priekšrocības
Ieviešot pilnīgi jaunus principus trikotāžas virsdrēbju ražošanā, Juris Bružuks uzskatāms par revolucionāru trikotāžas nozarē. Bezvīļu modeļi apģērbam piešķir nevainojamu formu, piegul augumam un ērti valkājami. Pēc iepriekšējas apstrādes pat kašmirs vai mohēra vairs neveļas bumbiņās, un gatavie izstrādājumi nemaina izmēru pēc tīrīšanas vai mazgāšanas. Viengabala adījumu priekšrocībām piederas arī pastāvīgā komforta sajūta valkātājam aukstumā un tveicē. Ķermenis nejūt šuves, kuru dēļ var rasties lieki caurumi vai savilkumi, kas draud uzirdināt smalko materiālu. Jaunajā tehnoloģijā tapušajiem izstrādājumiem var piešķirt jebkuru formu jebkādā stilā bez nevienas šuves. Tā var ievērojami samazināt izejvielu patēriņu, nemaz nerunājot par papilddarbu un materiāliem, kas nepieciešami detaļu sastiprināšanai un allaž pakļauti cilvēka faktoram jeb brāķa riskam. Šīs nu arī mums pašsaprotamās lietas trikotāžas nozarē joprojām pasaulē ir jaunums, un tas vienmēr ir pieprasīts visur…