“Jebkurš sociālais medijs ļoti viegli var iespaidot viedokļus!” Cik bīstami ir sociālie mediji? 51

Sociālie mediji šodien ir neatņemama dzīves sastāvdaļa, taču to ietekme uz sabiedrību ir arvien plašāk apspriesta tēma. TV24 raidījumā “Preses klubs” savā viedoklī par sociālo tīklu nozīmi un to, kā tie ietekmē mūsu domas un komunikāciju dalījās Valmieras mērs Jānis Baiks.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Viņš uzsvēra, ka, lai gan dažādiem sociālajiem medijiem ir atšķirīgs pielietojums, Latvijā “Facebook” ir daudz populārāks nekā “Twitter”, kas tagad ir pārdēvēts par “X”. “Ja mēs paskatāmies Latvijas statistiku, tad, protams, daudz ietekmīgāks un daudz vairāk pielietots ir “Facebook” nekā “X”,” viņš skaidroja. Tomēr “X” lietotāji bieži vien uztver šo platformu kā vietu, kur izteikt svarīgus viedokļus, uzskatot, ka tie ietekmēs sabiedrību. Baiks norādīja: “”X” lietotājiem liekas, ka viņu viedoklis iespaido likteņus, bet katrs sociālais tīkls ir paredzēts atšķirīgam saturam.”

Viņaprāt, “X” bieži izmanto ekonomiski aktīvākā sabiedrības daļa, kas strādā dažādās jomās, tomēr būtisks jautājums ir par to, cik lielā mērā jebkurš sociālais medijs spēj ietekmēt mūsu viedokļus. “Fakts ir tāds, ka jebkurš sociālais medijs ļoti viegli var iespaidot viedokļus,” teica Baiks, norādot uz algoritmu darbību, kas lietotājam piedāvā saturu, pamatojoties uz viņa interesēm.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viena no galvenajām problēmām, kuru viņš izcēla, ir tā, ka sociālo tīklu ietekme var novest pie situācijas, kad cilvēki sāk domāt un rīkoties automātiski, neapzinoties, ka viņu viedokli veido algoritmi un reklāmas.

“Tas, ka tu vienreiz paskaties kādu reklāmu, pēc tam tev sāk piedāvāt līdzīgus produktus, nozīmē, ka tavu profilu jau apstrādā, un līdz ar to arī politiku var “iesmērēt” caur interesē un paradumiem,”

viņš skaidroja.

Baiks arī norādīja uz to, ka digitālajā laikmetā mēs aizvien mazāk komunicējam klātienē, kas ietekmē mūsu spēju veidot konstruktīvas sarunas. “Diemžēl šobrīd, kad mēs ļoti daudz sēžam soctīklos, mēs bieži vien par maz sarunājamies savā starpā,” viņš atzīmēja, piebilstot, ka diskusijas internetā bieži vien ir pārāk vienpusīgas, jo cilvēkiem trūkst tiešas, personīgas komunikācijas. “Pazūd viedokļi cilvēkiem, un tas ir skumji,” viņš secināja, aicinot sabiedrību vairāk pievērsties īstām sarunām.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.