
Jāzepa Pīgožņa balva ainavistiem 0
Jau otro gadu Rīgā, Svētā Pētera baznīcas velvēs atvērta ainavu gleznotāju darbu izstāde. Izstādes mērķis ar prasīgas un zinošas žūrijas starpniecību noskaidrot iepriekšējā gada labākos ainavu gleznotājus. Izstāde būs apskatāma līdz 15. aprīlim, pēc tam tā pārcelsies uz Preiļiem.
Izstādē pārstāvēta tīrā ainava, kas sniedz neaizmirstamu priekšstatu par šo glezniecības veidu. Visi darbi gleznoti eļļas vai akrila tehnikā, bet ir arī daži akvareļi pretstatā iepriekšējai izstādei, kad tādu nebija. Žūrijas vērtēšanai bija nodoti 130 darbi, līdz izstādei nonāca 83 darbi un tika pārstāvēti 63 autori. Šogad ir izdevība skatīties dažādu gadagājuma mākslinieku darbus, kas atšķirīgi pēc stila, kompozīcijas, krāsu salikuma, kā arī izpratnes par ainavu.
J. Pīgožņa balvas vērtēšanas komisijai bija grūts uzdevums no milzīgā darbu klāsta izvēlēties to labāko, pārliecinošāko, krāsās saskanīgāko un kompozīcijā pareizāko. Trīs gleznotājas – Vēsma Ušpele, Alise Mediņa un Silva Linarte – tika izvirzītas “Jāzepa Pīgožņa balvai”, ko piešķirs rudenī Meistara dzimšanas dienā Preiļos. Tātad cīņa Pīgožņa balvas dēļ vēl nav galā. Tika piešķirtas arī vairākas specbalvas. Žūrijas specbalvu saņēma Ansis Butnors. Viņa īpašumā nonāca arī tēlnieka Bruno Strautiņa veidotā medaļa ar V. Purvīša attēlu. Rīgas domes specbalvu ieguva pazīstamais kinorežisors, aktieris un gleznotājs Jānis Streičs par dzimtās Latgales atspoguļojumu savās gleznās. Tāpat viņš ieguva tiesības šajā vasarā Preiļos sarīkot savu darbu izstādi “Jānis Streičs un draugi”. Preiļu domes specbalvu un iespēju izstādīties Preiļos Uldis Zuters saņēma par darbu “Langervaldē pavasaris”. Tāpat kā iepriekšējā gadā specbalvu klāsts ir diezgan liels, cerēsim ka nākamajā gadā specbalvas piešķirs kādas respektējamas firmas un Latvijā pazīstami cilvēki, kā tas bija iepriekšējā gadā, kad bija gleznotāja Aleksandra Stankeviča un dziedātāja Alberta Legzdiņa specbalvas.
Izstāde ir vērā ņemams faktors mūsu glezniecībā, kas ļauj salīdzināt gleznotāju veikumu. Žēl, ka citās tēlotājas mākslas žanros nav kādas mākslinieka vārdā nosauktas balvas. Tas attīstītu mākslinieku azartu un stimulētu viņu izaugsmi. Šajā izstādē jauninājums ir tas, ka ir arī izstādīto darbu katalogs. Ainavu glezniecība Latvijā nestāv uz vietas, bet iet laikam līdzi.