Kādas problēmas var rasties, ja ir izoperēta liesa? 3
Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Kādas problēmas var rasties, ja ir izoperēta liesa? Jautā Zinaīda Rēzeknes novadā.
Atbild Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Ķīmijterapijas un hematoloģijas klīnikas vadītāja profesore Sandra Lejniece: “Liesa ir neliels, apmēram desmit centimetrus garš un 150–250 gramus smags orgāns, kas atrodas kreisajā paribē.
Kā liesā, tā limfmezglos ir limfocīti, kas ražo antivielas pret dažādām infekcijām. Kad asins šūnas ir nodzīvojušas savu mūžu, piemēram, eritrocītiem tie ir apmēram trīs četri mēneši, tās nonāk liesā, kur tiek sadalītas, un to sastāvdaļas nonāk atpakaļ vielmaiņā.
Traumējot vēdera dobuma orgānus, liesa var plīst un to nākas izoperēt. Tā kā daudzas liesas funkcijas var veikt arī citi orgāni, piemēram, limfmezgli, aknas, pieaudzis cilvēks bez liesas var dzīvot, īpaši neizjūtot tās trūkumu.
Pēc operācijas trombocītu skaits asinīs visu mūžu būs nedaudz lielāks nekā pirms liesas izņemšanas – tas gan neradīs nekādus veselības traucējumus.
Tā kā liesa aiztur dažādu baktēriju iekļūšanu asinsritē, pēc operācijas bakteriālās infekcijas kļūst ļoti bīstamas, jo var strauji attīstīties sepse jeb asins saindēšanās.
Tādēļ, tiklīdz ķermeņa temperatūra paaugstinās virs +38 ˚C, jāvēršas pēc palīdzības pie ģimenes ārsta.” Cilvēkiem, kuriem tā izņemta, visu atlikušo mūžu būs vajadzīga papildu aizsardzība ar pneimokoku un gripas vakcīnām.
Pirmo vakcināciju pret pneimokoku infekcijām jāveic pirms vai uzreiz pēc operācijas, bet pēc tam regulāri jāatkārto ik pēc trim gadiem.