Jautrība izkustoties bez puniem 0

Pavasarī miera nav ne mirkli. Vairāk rosības, vairāk arī zilumu! Ko ar tiem iesākt?

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Konsultēja “Ģimenes aptiekas” farmaceite Gundega Luka-Indāne.

Sasitumi

Neatkarīgi no tā, cik spēcīgs ir sasitums, ir vairāki universāli paņēmieni, ko izmantot šīs traumas gadījumā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Iesākumā jāgādā par sasituma vietas imobilizāciju, jo nekustīgums mazina sāpes un asinsizplūdumu, kas vēlāk rada zilumu. Imobilizācija ir būtiska, lai nodrošinātu arī labāku asins un limfas cirkulāciju sasistajā vietā.

 

Iesākumā jāgādā par sasituma vietas imobilizāciju, jo nekustīgums mazina sāpes un asinsizplūdumu, kas vēlāk rada zilumu.

 

Pēc tam – atvēsināšana. Auk­stums darbojas gan kā pretsāpju, gan tūskas mazināšanas faktors. Tas ir būtiski, jo tieši tūska nospiež nervu galus un izraisa sāpes. Aptiekās var iegādāties speciālus aukstuma aerosolus, kas mazina gan sāpes, gan pietūkumu. Ir arī īpaši plāksteri, kas lietojami sasituma, sasprindzinājuma un sastiepuma gadījumā. Tajos ir mentols, tādēļ plāksteri lieliski atvēsina. Protams, vienmēr var izlīdzēties ar ledu no saldētavas.

Pēc tam, kad traumētā ķermeņa daļa novietota nekustīgā stāvoklī un atvēsināta, var būt nepieciešami citi medikamenti. Liela daļa ir universāli, jo lietojami gan sasitumu, gan sastiepumu gadījumā locītavām un muskuļiem, piemēram, Dolobene, Voltaren u.c. Šo gelu sastāvā ir heparīns, dekspantenols u.c. vielas, kas uzsūcas ādā un mazina sāpes, tūsku un iekaisumu. OsteoGelā ir piparmētra, dižegle un dimeksīds, bet Reparil Gel N – no kastaņiem iegūta bioloģiski aktīvā viela escīns.

Neviens no šiem līdzekļiem nav piemērots, ja traumētajā vietā ir izveidojusies brūce. Ziedes dziļās iesūkšanās dēļ tās nedrīkst lietot bērni. Pavisam maziem bez ārsta ziņas ieteicamas tikai aukstuma kompreses.

Reklāma
Reklāma

 

Izmežģījumi

Locītavu izmežģījuma imobilizācijai lietojama elastīgā saite. Traumētā vieta ir jāpaceļ aug­stāk, lai tūska mazinātos. Šādos gadījumos atļauts lietot arī bezrecepšu pretsāpju medikamentus, piemēram, Ibumetin. Tomēr elastīgo saiti nedrīkst aptīt pārāk stingri, lai tā nenosprostotu asins cirkulāciju, citādi uztūkums tikai palielināsies.

Izmežģījumiem var lietot tos pašus gelus, kas ieteicami sasitumiem, vienīgais papildu nosacījums – vien pēc stundas vai divām, kad jau ir izveidojies zilums.

 

Zilumi un asins izplūdumi

Speciāli zilumu mazināšanai aptiekās pieejams Troxevasin, HepaGel, Siņak OFF u.c. līdzekļi. Tomēr šīs smēres nav brīnumlīdzekļi, kas liek zilumam uzreiz pazust. Šie medikamenti vien paātrina uzsūkšanos un izzušanu, tomēr sasituma vietai ir gan violetā, gan zilganā, gan zaļganā stadija.

 

Smēres nav brīnumlīdzekļi, kas liek zilumam uzreiz pazust. Medikamenti vien paātrina uzsūkšanos un izzušanu, tomēr sasituma vietai ir gan violetā, gan zilganā, gan zaļganā stadija.

 

Alternatīva var būt geli ar tonējošu efektu. Tad tūlītēja aukstuma uzlikšana sasitumam var maksimāli samazināt ziluma parādīšanos un izmēru.

 

Daba dziedē

Ja ir vēlme sasitumam lietot dabīgus līdzekļus, var izvēlēties arnikas un lavandas eļļas, ko izmanto homeopātiskajos līdzekļos, tāpēc tās ir nopērkamas homeopātiskajās aptiekās.

Dziedējošas īpašības piemīt kāpostiem. Ja tīru kāposta lapu izdauza ar gaļas āmuriņu, var iegūt lielisku atvēsinošu kompresi.

Pēc sasitumiem un locītavu traumām ieteicami B grupas vit­amīni, ko vislabāk gan uzņemt ar pilnvērtīgu pārtiku.

Tomēr pēc jebkuras traumas der ieklausīties savā ķermenī un ņemt vērā pašsajūtu. Tiklīdz ir nopietnas sūdzības, piemēram, ir sasista potīte un kāju nevar nolikt pie zemes, ir jāvēršas pie ārsta.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.