Jautājums speciālistam 0
Kā no Marsa izpētes stacijas “Curiosity” miljoniem kilometru attālumā līdz Zemei nonāk krāsaini, skaidri attēli? Kāda tehnoloģija to nodrošina? Alfrēds Zelmenis Rīgā
Atbild Latvijas Universitātes Astronomijas institūta pētnieks, pedagoģijas zinātņu doktors ILGONIS VILKS:
– Tas notiek, tāpat kā mūsu mājās nonāk skaidri un krāsaini televīzijas attēli. Katrs attēls, ko iegūst “Curiosity” kamera, sastāv no laukumiņiem. Informācija par katra laukumiņa krāsu un spilgtumu ir pierakstīta ar elektriskiem signāliem. Šos signālus pārraida uz Zemi ar radioviļņiem. Uz Zemes procesus veic pretējā secībā un rekon-struē sākotnējo attēlu, ko saglabā datorā. Ja vien ir iespējams uztvert radioviļņus (to dara ar radioteleskopu), attālumam nav nozīmes.
Attālums līdz Marsam, kad tas atrodas vistuvāk Zemei, ir aptuveni 55 miljoni kilometru, taču, kad tas atrodas vistālāk, attālums sasniedz pat 400 miljonus kilometru. Visizdevīgākajā brīdī uz Marsu būtu iespējams nokļūt vienā gadā. 6. oktobrī attālums būs aptuveni 300 miljoni kilometru, tātad ar gaismas ātrumu signālam jāpavada ceļā 1000 sekundes jeb 17 minūtes.
Jūs interesējošus jautājumus speciālistiem sūtiet pa e-pastu [email protected] vai pēc adreses – “Mājas Viesis”, a/s “Lauku Avīze”, Dzirnavu ielā 21, Rīgā, LV-1010, ar norādi “Jautājums speciālistam”.